Formațiune tumorala picior copil 8 ani

19-10-2022
Mada
Nu este medic/terapeut
Mada
Buna ziua am un băiețel de 8 ani de la 4 ani se plânge de durere de piciorul drept..amcreut ca sunt dureri de creștere pana acum o luna când am fost cu el la ortoped care a spus ca are o gamba mai mare decât cealaltă dintre care la palpare și o galma…am făcut o ecografie de părți moi : examinare ecografica gamba dreapta pe fata posterioară evidențiază la unirea 1/3 craniul cu 2/3 distală sub fascia musculară superficiala o imagine rotund ovalara relativ bine delimitata care dezorganizeaza structura fibrilara musculară și bombeaza sub fascia musculară cu dimensiuni axiale de 2.37/0.83/1.34cm.formațiunea descrisă prezintă structura izo-hipoecogenă, neomogenă fără semnal la examenul Doppler color sugerând posiibil veche leziune post traumatica se recomanda Investigați rmn….am fost cu econla Dr ortoped care mi-a dat arnica gel 5 zile și nurofen 3 zile …am revenit la control i-am explicat ca tot mai are dureri ocazionale și surde ia da troxsevasin 5 zile …specific ca durerile mereu a fost ocazionale și surde niciodată să-l facă sa plângă sau sa nu poata merge …acum mi-a făcut febra de ma o răceala și la luat și piciorul îl doare și la apăsarea unde esre galma…ce poate fi
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: