fosavance, extractie dentara

20-07-2016
diabet, fosavance, extractie
Nu este medic/terapeut
diabet, fosavance, extractie
Am puroi la radacina molarului 47, dar la Facultatea de Stomatologie mi s-a spus ca o extractie se poate face doar la 10 ani de la terminarea tratamentului cu Fosavance (pentru osteoporoza). Tratamentul meu s.a incheiat in august 2014. Sunt acum si in periocol de septicemie si in pericol de osteonecroza. Ce pot sa fac?
2 comentarii
0
28-07-2016, ora 22:49
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua!
Este evident ca nu puteti sta cu o infectie inca 8 ani de acum in colo. Parerea mea este ca ati intalnit la facultate un medic neavizat sau nepregatit, care din teama de a aborda un caz ca Dvs, v-a dat o indicatie care sa va descurajeze sa reveniti.

Pentru a determina riscul de osteonecroza post extractionala cauzata de tratamentul cu bisfosfonati se poate face, anterior extractiilor, o analiza de sange : CTX (telopeptid C terminal). Daca CTX are valori peste 150 picograme/mililitru, riscul de a dezvolata osteonecroza este scazut, daca CTX are valori intre 100 si 150 pg/ml riscul este mediu, iar daca are valori sub 100pg/ml riscul de a face osteonecroza este foarte mare.
in cazul administrarii bisfosfonatilor pe cale intravenoasa riscul este mult mai mare comparativ cu administrarea orala. De asemenea retineti ca in cazul administrarii orale complicatii pot sa apara si dupa 3-5 ani, din acest motiv este foarte important sa faceti aceasta analiza inainte de efectuarea extractiei.
Sanatate!
0
29-07-2016, ora 14:29
diabet, fosavance, extractie
Nu este medic/terapeut
diabet, fosavance, extractie
Va multumesc.
Voi astepta intoarcerea din concediu a medicului meu de familie si ma voi stradui sa fac aceasta analiza.
Raspunsul dv. foarte avizat si prompt mi-a dat sperante. Daca imi permiteti, va voi tine la curent cu felul in care se va rezolva problema mea.
Va multumesc inca odata si va doresc numai bine.
T.G.G.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit gena care încetinește scăderea densității osoase
  • Un nou posibil tratament pentru osteoporoză
  • Alimentele pe bază de soia ar putea proteja femeile la menopauză de osteoporoză
  • Expunerea constantă la lumină artificială ne poate afecta sănătatea
  • Terapia hormonală post-menopauză îmbunătățește sănătatea oaselor
  • Factori de risc pentru osteoporoză
  •