Fractura clavicula 1/3 cu deplasare

08-12-2022
Vasele ion
Nu este medic/terapeut
Vasele ion
O sa fiu scurt si la obiect ca sa nu plictisesc pe nimeni. Acum 5 saptamani am cazut cu bicicleta. Nu am stiut ce am rupt, ma durea mana doar. Am mers la spital unde mi s-a spus ca am rupt clavicula 1/3 cu deplasare. Acum incepe partea interesanta. Ajuns la ortopedie unde era doar un doctor, a spus ca nu este nevoie de operatie. Mi-a pus un bandaj “in 8” si mi-a spus sa revin sa 10 zile. In timp ce asistentul isi facea treaba, a mai venit un doctor. Dupa cateva minute si-au schimbat parerea ca trebuie sa ma operez :) ca acel bandaj “in 8” nu e bun si ca trebuie bandaj “care sa imi tina cotul” (nu le mai stiu exact denumirile). Imi explicau ca nu este o operatie grea, ca intr-o ora e gata, se baga 1 tija…etc si urmatoarea zi acasa. Din spusele lor totul era simplu si frumos :) Le-am spus sa ma lase sa ma gandesc si le-am lasat nr de tel. Bun..in urmatoarea zi am mai consultat inca 4 doctori din care 2 sa ma operez si alti 2 sa nu ma operez ca se “sudeaza”. Deci din 6 doctori 3 pro 3 contra. Ce am avut noroc ca unul dintre doctori mi-a explocat exact in ce consta operatia. Tija bagata apoi alta operatie pt scoaterea tijei plus recuperare…etc. Deja numai parea asa simplu. Intr-un final ajuns acasa am decis sa nu ma operez. Mi-am comandat o orteza (cea care tine umarul si cotul fix) si in fiecare zi schimbat bandajul si puneam si orteza ca sa fiu cat mai fix. In prima saptamana mi-a fost mai greu, abia puteam sa ma dau jos din pat..sa fac unele miscari dar incet incet simteam cum imi revin. Din a doua sapt am inceput sa conduc (masina automata). Dupa 4 sapt am renuntat la orteza si am inceput miscarile usor usor. Precizez ca in tot acest timp, in fiecare seara cand schimbam bandajul faceam si dush, ajutat ca altfel nu puteam. Acum in acest moment am 5 sapt si deja folosesc mana 70%, fara kineto. Nu vreau nici sa o fortez. Deci, care este ideea, ca am tot citit tot felul de pareri, cu operatii etc, se vindeca singura fractura daca ai grija. Daca ma operam sunt sigur ca si acum eram in orteza. Plus ca urma alta operatie pt scoaterea tijei. Nu va mai speriati si consultati mai multi doctori. Sper ca mesajul meu sa ajute pe cineva…
6 comentarii
1
09-12-2022, ora 09:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
In cazul fracturii claviculei in 1/3 medie lucrurile sunt ceva mai delicate si necesita explicatii intinse pe sute de pagini.
Majoritatea "scolilor de ortopedie" indica tratamentul conservator, dar asta presupune imobilizare (orteza), o reconstructie osoasa "aproximativa", indisponibilizare sociala etc.
Unele centre de ortopedie sugereaza tratamentul chirurgical: permite reconstructia anatomica (milimetrica) a osului, exclude imobilizarea (cu reintegrare socio-profesionala mai rapida), insa complicatiile nu sunt deloc neglijabile (pseudartroze, infectii etc).
Aceste aspecte trebuie expuse pacientului, iar decizia finala ii apartine strict acestuia.
Eu personal sunt pentru tratamentul conservator, dar tratamentul chirurgical nu constituie nicidecum o optiune gresita.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
09-12-2022, ora 10:10
Vasele ion
Nu este medic/terapeut
Vasele ion
Buna ziua,
Sincer, nu ma asteptam sa imi raspundeti tocmai dvs. Eu am scris acest mesaj pentru ca la doua zile dupa ce am fracturat clavicula si aveam 6 pareri impartite (3 cu operatie, 3 fara) am inceput sa caut pareri pe google. Sincer, cand am dat raspunsurile dvs am stat si le-am citit cu atentie. Dvs ati contribuit cu 50% la decizia mea de a nu ma opera si vreau sa va multumesc pentru asta.

Respect, multumesc.
1
09-12-2022, ora 11:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam, controversa persista.
De exemplu, intr-o celebra clinica din Franta (unde am lucrat 3 ani) era interzisa cu strictete operarea acestor fracturi.
Dar in spatiul anglo-saxon sau scandinav se opereaza destul de frecvent. Intrebarea este: ce se intampla in cazul complicatiilor, cine raspunde pentru aceasta decizie, pentru toate costurile prilejuite de tratarea complicatiilor?
Sper sa fi luat decizia corecta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
09-12-2022, ora 18:03
Vasele ion
Nu este medic/terapeut
Vasele ion
Imi place gandirea dvs…pacat ca nu am dat din prima de dvs ca sa nu mai fie nevoie sa consult mai multe pareri. Cat despre complicatiile, daca as fi luat decizia de a ma opera si interveneau complicatiile sunt sigur ca eu as fi fost raspunzator de ele. Oricum complicatiile tot de la dvs le-am citit pentru ca nu mi-au fost spuse. Sper sa ajute pe altii aceasta discutie pentru ca sunt sigur ca multa lume cauta pareri asa cum am facut si eu.
Sunt sigur ca am luat decizia buna chiar daca osu nu s-a “sudat” perfect (simt o mica “gâlmă” ca sa zic asa) in rest umarul este drept (nu este cazut), si incep sa misc mana din ce in ce mai bine (atat cat simt eu, fara sa fortez).

Va multumesc inca odata pentru raspunsul dvs.
0
09-12-2022, ora 19:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Mda
Problema este ca suntem chirurgi.si vrem sa operam.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
09-12-2022, ora 20:33
Vasele ion
Nu este medic/terapeut
Vasele ion
Sincer, mi-am dat seama de acest lucru ca unii doctori vor sa opereze ca drept exemplu dupa ce am ce am cerut 1 zi timp de gandire daca sa ma operez sau nu, am fost sunat de 3 ori in 3 zile de doctor ca sa-mi faca programare la operatie :) acum eu nu o iau in nume de rau dar nici nu am inteles-o prea bine, sincer :)
Nu mai conteaza. Doamne ajuta la toata lumea si fara incidente ca sunt greu de tras.. chiar ma gandeam dupa chinul de 4 sapt.. ce ar face o persoana care nu are pe nimeni si are clavicula fracturata? Nu stiu cum s-ar descurca.

Cu respect, numai bine!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: