Fractura clavicula

04-07-2016
bogdanmihai13
Nu este medic/terapeut
bogdanmihai13
Buna seara,
Pe data de 5 iunie 2016 am suferit o fractura 1/3 medie de clavicula, partea stanga, cu deplasare 2 cm si cu fragment desprins. Dupa prima radiografie si reducere, urmata de o a doua radiografie la Ortopedie Cluj, medicul a considerat ca nu trebuie operata si am fost imobilizat cu o orteza in 8 in jurul spatelui.
Dupa cateva controale saptamanale, la 25 de zile de la incident doctorul mi-a scos orteza si a spus ca nu mai trebuie sa ma prezint la control, asta in urma unui control la care mi-a rotit bratul si a spus ca nu mai e nevoie nici macar de o noua radiografie.
La 3 zile de la scoaterea ortezei pot sa imi misc bratul aproape la 100% din mobilitatea care o aveam inainte. Dupa o tura de alergare (doctorul mi-a spus ca am voie) si una cu cursiera au inceput sa apara dureri pe tot umarul cand ridic mana in fata si deasupra capului. Daca imi ridic mana in aceste pozitii cu ajutorul celeilalte maine atunci nu simt nici un fel de durere. In rest nu prezint dureri daca stau cu mana in repaus.
Mentionez ca in tot timpul de la ruptura nu am simtit aproape nici un fel de durere la umar. Precizez ca am 29 de ani, 1.91 si 76 kg si am practicat aproape toate sporturile cunoscute pe la noi si nu numai, in prezent fiind mai mult axat pe baschet, tenis si ciclism.
Intrebarea mea este daca trebuie sa ma ingrijorez de aceste dureri sau sunt dureri musculare ? Imi puteti spune daca pozitia de pe cursiera imi poate afecta intr-un fel vindecarea fracturii, evident excluzand orice fel de soc mecanic ? Mi s-a spus ca pot purta ghiozdan pe partea dreapta, dar as vrea sa stiu daca ridicare bicicletei (10 kg) cu mana dreapta imi poate afecta fracura de la stanga ?
Totdata as vrea sa va intreb daca ma pot ajuta unguentele de genul Fastum Gel, Diclac, etc sa imi amelioreze senzatiile de durere ?
Va multumesc !
9 comentarii
0
04-07-2016, ora 21:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Daca s-a optat initial pentru tratament conservator, acesta consta in imobilizarea in orteza mentionata, timp de 6-8 saptamani. Fractura inca nu este consolidata.
Prin urmare, logic, nu se pune problema eforturilor fizice mentionate la numai 4 saptamani de la producerea fracturii.
Eforturile fizice vor fi reluate la 3 luni de la fractura, in cazul in care se constata consolidarea acesteia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-07-2016, ora 21:37
bogdanmihai13
Nu este medic/terapeut
bogdanmihai13
Mie mi s-a spus de la inceput ca orteza o voi purta aprox 4 saptamani, dupa care mi-a fost data jos la control la 25 de zile de la incident. Totdata doctorul mi-a spus ca pot sa incep exercitii de recuperare a mobilitatii imediat dupa ce mi-a scos orteza si dupa cum ziceam, deja (30 zile de la fractura) imi pot misca mana aproape complet.
Din raspunsul pe care mi l-ati dat eu inteleg ca e o greseala medicala scoaterea ortezei la 25 de zile de la fracura. Ce sa fac in cazul acesta ?
0
05-07-2016, ora 10:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu am spus ca este vorba despre o greseala medicala, ci doar ca ati reluat eforturile mult prea repede, in conditiile in care fractura claviculei consolideaza in 6-8 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-07-2016, ora 12:48
bogdanmihai13
Nu este medic/terapeut
bogdanmihai13
Ok, am inteles ca din punct de vedere medical, alergarea si ciclismul sunt un erfor fizic exagerat raportat la starea mea medicala si voi incerca sa ma abtin de la ele.
Totusi, ramane intrebarea daca durerile din zona umarului la ridicarera mainii in fata si deasupra capului ar putea sa fi aparut in urma acestui efort fizic sau sunt normale intrucat s-a atrofiat musculatura umarului ? Precizez si ca nu am mai facut efort fizic de 2 zile si parca acele senzatii s-au redus in intensitate.
Va multumesc !
0
05-07-2016, ora 16:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va precizam ca tratamentul acestor fracturi este unul functional (orteza mentionata) timp de 6-8 saptamani.
Miscarile membrului superior sunt permise, insa trebuie limitate.
In caz contrar, consolidarea ("sudarea") fracturii se prelungeste pe termen nedefinit, ajungand chiar la pseudartroza (absenta consolidarii).
Durerile actuala sunt datorate miscarii fragmentelor focarului de fractura, in cazul efortului exagerat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-07-2016, ora 21:12
bogdanmihai13
Nu este medic/terapeut
bogdanmihai13
O ultima intrebare in cazul acesta.
Am inteles ca majoritatea sporturilor le pot relua cel mai devreme dupa 3 luni. Ati putea sa imi spuneti daca dupa cele 6-8 saptamani as putea sa reiau imediat ciclismul de sosea (nu MTB), intreb asta deoarece din punctul meu de vedere acest sport nu imi solicita umarul.
Va multumesc pentru raspunsuri !
0
06-07-2016, ora 11:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ciclismul solicita major umarul.
Prin urmare, logic, ar trebui evitat timp de minim 3 luni sau pana la consolidarea fracturii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
17-07-2016, ora 16:54
bogdanmihai13
Nu este medic/terapeut
bogdanmihai13
Buna ziua,

Revin cu o intrebare. Sunt la 6 saptamani de la fractura de clavicula 1/3 medie, cu tratament conservator. Recuperarea decurge foarte bine.

Acum ceva vreme, mi-a fost recomandat de un medic, tratament cu betametazona unguent pentru ceva "vergeturi" cu piele aspra (nu stiu exact cum sa descriu) in zona inghinala, partea dreapta, aparute probabil de la suprasolicitarea din ciclism, tenis, squash. Nu am facut acest tratament dar as vrea sa incep acum daca tot trebuie sa o las mai usor cu sportul o perioada.

Intrebarea este daca unguentul betametazona imi poate afecta in vreun fel refacerea osoasa necesara la nivelul claviculei.

Va multumesc !
1
17-07-2016, ora 21:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu influenteaza consolidarea, doza continuta de unguent fiind minima.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: