Fractură cominutivă 1/3 proximală humerus drept

19-06-2022
crina 1963
Nu este medic/terapeut
crina 1963
Bună ziua, v-aș ruga să-mi spuneți dacă pentru o fractură 1/3 proximală humerus drept cominutivă cu deplasare în valgus petrecută în data de 07.06.2022 este indicată operația cu tijă ( recuperare mai rapidă) sau să rămân pe tratamentul actual ortopedic cu atela ghipsată Eu am probleme cu anestezia ( în istoric am un șoc anafilactic). Nu știu care poate fi însă evoluția fracturii având în vedere că am vârsta de 59 de ani și probabil osteoporoză

Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
6 comentarii
1
19-06-2022, ora 23:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Cu cateva mici exceptii, fracturile humerusului evolueaza mai bine dupa o osteosinteza (operatie) corecta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
1
20-06-2022, ora 22:43
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Bună seara, țin sa îmi exprim părerea care este diferita fata de cea a distinsului coleg. Fracturile humerusului pot fi tratate în marea lor majoritate, cu rezultatate foarte bune, conservator, fără operație.
0
21-06-2022, ora 05:20
crina 1963
Nu este medic/terapeut
crina 1963
Bună seara, de două săptămâni am această dilemă!
Un răspuns mai detaliat privind sudarea osului și recuperarea după fiecare procedură în parte m-ar ajuta să mă hotărăsc mai repede în cazul acceptării operației care mai poate fi realizată zilele acestea.
0
22-06-2022, ora 21:14
crina 1963
Nu este medic/terapeut
crina 1963
M-am hotărât să rămân pe tratamentul conservator deoarece azi la radiografia de control mi s-a comunicat că s-au lipit fragmentele iar evoluția fracturii e favorabilă!
Urmează să mai stau cu bandaj Dessault încă 2 săptămâni. Bună
Va urma recuperarea, mult mai solicitantă, dar care sper că va da un rezultat bun.
0
22-06-2022, ora 23:01
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Pentru o evolutie si recuperare cat mai rapida dupa 2 saptamani se trece la tratament cu imobilizare functionala Sarmiento. Sanatate!
0
24-06-2022, ora 15:52
crina 1963
Nu este medic/terapeut
crina 1963
Vă mulțumesc pentru suportul dat în alegerea acestei căi favorabile mie!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: