Fractura de Calcaneu cu probleme

06-07-2018
Gabriel.x
Nu este medic/terapeut
Gabriel.x
Buna seara. Am un prieten care acum 4 luni a cazut de pe o schela si s-a ales cu o fractura de calcaneu. I s-a pus piciorul in ghips timp de 45 de zile dupa care acesta i-a fost scos cu recomandarea de a incepe o recuperare cu exercitii zilnice.
Problema apare atunci cand pune piciorul jos. Laba piciorului isi dubleaza volumul si devine violacee. Durerile sunt suportabile si poate merge in carje dar este speriat de faptul ca i se umfla foarte tare laba piciorului. El poarta marimea 37 la picior, dar dupa ce i se umfla nu se poate incalta nici cu pantofi de marimea 43. I-am facut cateva fotografii inainte si dupa pe care vi le pot trimite daca doriti.
Multumesc !
3 comentarii
0
06-07-2018, ora 21:56
Gabriel.x
Nu este medic/terapeut
Gabriel.x
Am pus aici cateva fotografii

https://drive.google.com/folderview?id=1Qvg6lyTluWkyUTU_gk2UilmiLQ0KCfPG
1
06-07-2018, ora 22:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Fractura calcaneana este o fractura grava, cu importante consecinte si sechele functionale.
Cel mai adesea (95%), fractura calcaneana cu interesare articulara sub-taliana posterioara necesita operatie. Edemul Umflarea) retro-piciorului poate persista 3-6 luni de la fractura.
Raspunsul precis depinde, evident, de examinarea clinica si de studiul dosarului radiografic si computer-tomografic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-07-2018, ora 23:22
Gabriel.x
Nu este medic/terapeut
Gabriel.x
Va multumesc pentru raspuns. O seara buna va doresc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: