Fractura de clavicula

19-09-2009
ramona86
Nu este medic/terapeut
ramona86
buna ziua dle. doctor!
mai intai vreau sa va multumesc ptr raspuns!
dar la mine nu e problema esteticii in joc, de cate ori incerc sa stau dreapta, nu pot ma doare clavicula.
poate fi din cauza k nu s-a prins bine, ptr ca e iesita in evidenta?
sau din ce alta cauza poate fi?
nu-mi explic nici durerile pe care le am la coloana in zona bazinului?
reomatism nu am ca mi-am facut analizele.
poate e vreo vertebra deplasata.sincer nu stiu.
va multumesc din tot sufletul!
sa va dea dumnezeu multa sanatate!
sa aveti o zi buna!
17 comentarii
0
19-09-2009, ora 12:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Clavicula este un os mobil, participand la articulatia umarului (o articulatie complexa, cuprinzand de fapt 5 articulatii diferite).
Fractura necesita in imensa majoritate a cazurilor doar un tratament consrvator, nechirurgical, cu pretul mentinerii unui decalaj intre oase si respectiv un calus "vicios" cu consecinte de cele mai multe ori strict estetice. Aceasta proeminenta este totusi mai putin suparatoare decat o eventuala cicatrice chirurgicala intr-o regiune reputata pentru cicatricile hipertrofice, dizgratioase.
Extrem de rar o fractura de clavicula poate da simptomatologia descrisa de D-voastra.
Se impune un consult ortopedic si o radiografie de control.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
12-04-2010, ora 15:32
iulian1994
Nu este medic/terapeut
iulian1994
Domnule Dr. Marius Uscatu in urma cu 3 saptamani am suferit o fractura comutativa a claviculei stangi in timpul unei partide de fotbal. acum port un ham in forma de 8. zicetimi ce ar trebui sa fac ca sa se vindece bn si in cat timp as putea reveni iar pe terenul de fotbal.Va multumesc anticipat.
0
12-04-2010, ora 18:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Consolidarea dureaza intre 3 si 6 saptamani, in functie de varsta si de tipul fracturii initiale.
Reluarea foot-ball-ului se poate discuta la 8-10 saptamani de la fractura, in functie de consolidare.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-04-2010, ora 20:01
iulian1994
Nu este medic/terapeut
iulian1994
Domnule doctor m-ar interesa sa aflu 1. la cat timp dupa fractura de clavicula as putea face exercitii pentru masa mulculara sau sa merg la sala de forta ? si 2. exista vrun risc de a scadea din mobilitatea umarului in urma acestui gen de fractura ? Va multumesc pentru raspunsul anterior
0
14-04-2010, ora 19:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de consolidarea radiologica si de examinarea clinica.
In principiu ar putea exista o oarecare afectare a umarului doar in cazul fracturii extremitatii laterale a claviculei, in apropierea articulatiei acromio-claviculare.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-04-2010, ora 21:28
iulian1994
Nu este medic/terapeut
iulian1994
Domnule doctor credeti ca umarul afectat ar putea ramane mai scut dupa fractura de clavicula?
0
17-04-2010, ora 23:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
As putea raspunde la intrebare numai studiind radiografiile si consultandu-va clinic.
Ar fi o totala lipsa de seriozitate si profesionalism sa exprim numai niste banuieli.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-04-2010, ora 20:06
iulian1994
Nu este medic/terapeut
iulian1994
Buna ziua domnule doctor Uscatu as dori sa stiu la ce spital va pot gasi pentru un consult. Va multumesc pentru toate raspunsurile de pana acum.
0
24-04-2010, ora 20:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Eu ofer sfaturi si opinii pe site, insa consultatii directe ofer strict pentru patologia Gleznei si a Piciorului.
Va rog sa ma intelegeti ca m-am dedicat 100% acestei patologii.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-04-2010, ora 09:42
iulian1994
Nu este medic/terapeut
iulian1994
Va inteleg domnule doctor si va multumesc pentru raspunsurile date mi-ati fost de mare ajutor.
0
04-05-2010, ora 17:48
iulian1994
Nu este medic/terapeut
iulian1994
Domnule doctor dupa ultimul consult am fost sfatuit sa renunt pentru 6 luni la fotbal, bascket, handbal, tenis
mi sa zis ca pot sa inot cat vreau, dar am uitat sa intreb daca pot alerga sau sa fac abdomene ( am cam o luna si 2 saptamani de la fractura) as dori sa imi spuneti daca pot alerga deoarece sunt sportiv de performanta si este important sa ma mentin cat de cat cu conditia fizica. Va multumesc.
0
04-05-2010, ora 18:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In principiu puteti practica orice nu va solicita umarul.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu, Chirurg Glezna si Picior
0
18-09-2010, ora 10:19
Flori75
Nu este medic/terapeut
Flori75
Buna ziua!
Am un baietel de 5, 3 ani care a cazut la gradinita din pat in timp ce dormea... s-a ales cu o fractura de clavicula stg., diagnostic pus in urma radiografiei facute la Sp. Grigore Alexandrescu. A fost bandajat, trebuind sa stea asa 3 sapt.
Problema este ca de a 2-a zi a inceput sa planga de dureri mari, ziua dar mai ales noaptea... nu a dormit deloc, intr-una plangea... cu tot nurofenul dat. Este normal sa aiba asa dureri, ar trebui sa mai merg la medic odata ?
Miercuri acum a fost bandajat, a fost bine, nu a acuzat asa dureri, de joi seara si vineri noaptea a inceput calvarul. Se mai plange si de mancarimi de la bandaj, nu il suporta... intr-una simte nevoia sa-l dea jos; am observat si mici iritatii pe piele sub bandaj.
La gradinita inteleg ca nu mai am voie sa-l duc... medicul asa mi-a spus, doamnele eduvcatoare au spus ca sa-l aduc si il vor proteja ele... ce sa fac ( mi-e frica sa-l duc pt ca e un copil energic dar nici nu am cu cine sa-l las, decat sa-l iau cu mine la servici, izolat ).
Va multumesc anticipat.
Cu respect.
0
19-09-2010, ora 15:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despfre o fractura banala, care nu ar trebui sa va ingrijoreze defel.
Durerile sunt explicabile, data fiind imobilizarea absolut relativa care se practica in astfel de fracturi (nu este posibila o imobilizare ferma).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-12-2011, ora 04:12
Dany20
Nu este medic/terapeut
Dany20
Buna ziua

Domnule Doctor, am si eu o problema cu umarul stang. De 3 ani mi s-a deplasat usor clavicula in fata si imi deformeaza mersul. Si la acelasi umar am probleme cand stau in anumite pozitii ma doare spata(scapula) foarte tare si imi pocneste ceva cand misc umarul. As mentiona si ca am probleme si cu celalalt umar dar nu asa mari doar imi pocneste clavicula cand misc umarul nu e deplasat ca celalalt. Si ar mai fi ceva. Cand stau prea mult la calculator imi amorteste trapezul.

Va multumesc !

Cu stima si respect,
Daniel
0
23-07-2017, ora 21:35
VladBar
Nu este medic/terapeut
VladBar
Buna ziua
Domnule doctor, sunt violonist si acum o saptamana am suferit o fractură 1/3 medie de clavicula stanga cu deplasare si mi a fost fixată cu o brosaa. Cand imi lot relua activitatea avand in vedere ca Vioara este tinuta pe clavicula ?
0
24-07-2017, ora 13:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ar fi ideal sa discutati acest aspect cu ortopedul care v-a operat.
NU cred ca va veti putea relua activitatea mai devreme de 3 luni, dar totul este posibil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: