fractura de maleola

30-01-2012
simona.simona
Nu este medic/terapeut
simona.simona
Buna seara. Am si eu o problema cu mama. Pe data de 12 decembrie a cazut si si-a fracturat piciorul, mai exact diagnosticul a fos fractura varf de maleola. A stat cu piciorul in gips 6 saptamani si jumatate, a scos gipsul sambata 28.01.2012, iar acum are dureri in continuare, piciorul de deasupra gleznei in jos este umflat iar problema care ma ingrijoreaza este ca atunci cand lasa piciorul in jos( sta pe marginea patului sau merge la baie, ajutata de carje ) piciorul capata o culoare vinetie spre negru. Dupa ce revine in pat si ridica piciorul in pozitie sezand incet incet revine aproape de culoarea normala
Mentionez ca nu am putut ajunge la control cu ea datorita vremii nefavorabile. Durerile si invinetirea piciorlui este o problema care sa ma ingrijoreze sau este normal si in timp isi va recapata culoarea lui. Urmeaza sa mergem la medic ptr a face recuperari dar am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns.
2 comentarii
0
02-02-2012, ora 16:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tulburarile mentionate sunt cvasi-nomale dupa o fractura a gleznei imobilizata gipsat.
Este util un ciorap de contentie elastica ("de varice"), iar in perioada urmatoare trebuie sa evite ortostatismul (statul in picioare) prelungt si mersul pe distante lungi.
Mai conteaza si greutatea, varsta, antecedente vasculare, cardiace, hepatice, renale, metabolice, inflamatorii (nu am retinut din relatarea D-voastra aceste elemente esentiale).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
02-02-2012, ora 19:06
simona.simona
Nu este medic/terapeut
simona.simona
Multumesc foarte mult, m-am mai linistit putin. Imi cer scuze dar nu mi-am dat seama ca ar trebui sa mentionez si celelalte boli. Are varsta de 69 ani, 1.60-1.62, 64 kg, este diagnosticata cu cardiopatie ischiemica ( urmeaza tratament ptr aceasta afectiune ), colesterolul foarte mare ( 390, a luat diverse medicamente dar nu scade), uneori are probleme cu respiratia, se astupa nu poate respira bine, dar cred ca este din cauza afectiunii la inima, in primavara a fost diagnosticata cu disscopatie lombara la toate vertebrele de pe coloana si osteoporoza si la solduri ( urmeaza tratament de osteoporoza si pentru discopatie lombara). Durerea f mare care o are este normala? A persistat pe toata perioada gipsat si acum este la fel. Mentionez ca nu pune piciorul in pamant deloc, merge ajutata doar de carje si decat pana la baie si inapoi. Va multumesc foarte mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.