fractura de maleola tibiana

13-11-2011
09 GWW
Nu este medic/terapeut
09 GWW
Buna ziua, sotul meu a suferit in urma cu un an si jumatate o fractura (diag. a fost fractura de maleola tibiana cu subluxatie).A fost operat (cu material de osteosinteza, mai exact 3 suruburi), dar operatia nu a reusit, are dureri ff mari si merge cu dificultate.Va rog sa-mi spune-ti daca ma puteti ajuta.imi doresc mult ca sotul meu sa nu mai aiba dureri(mentionez ca durerea nu cedeaza decit cu tramal). Multumesc.
8 comentarii
0
13-11-2011, ora 18:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles din relatarea D-voastra singurele elemente esentiale: varsta, greutatea/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, reumatologice, vasculare, reumatologice (inflamatorii), metabolice, etc etc, alte tratamente practicate etc.
Asteptam detalii relevante si despre tipul anatomo-patologic al fracturii, tipul montajului de osteosinteza, localizarea anatomica a durerii actuale, tipul si intensitatea acesteia, durata si.legatura cu efortul etc etc
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
14-11-2011, ora 08:00
09 GWW
Nu este medic/terapeut
09 GWW
Buna ziua Domnule Doctor, o sa incerc sa adaug elementele lipsa atit cit stiu...Sotul meu, are 43 de ani, 1, 90 inaltime, 85kg, nu practica sport, nu are alte afectiuni.Meseria lui este de electrician auto si fractura s-a produs la locul de munca(a coborit dintr-o masina ff inalta si i-a alunecat piciorul) Diagnosticul pus /Fractura epifiza distala tibie dr, Fractura maleola interna si externa, Subluxatie tibie astragaliana.S-a intervenit chirurgical, s-au implantat 3 suruburi, pe care i le-au scos dupa 6 luni. In momentul interventiei de recuperare a materialului de osteosinteza, s-a descoperit ca unul din suruburi era rupt, si fractura nu era rezolvata, dar...nu s-a mai facut nimic...atunci ni s-a spus ca e si ceva lipsa de substanta osoasa.Toate astea s-au intimplat in urma cu un an, de atunci sotul meu are dureri ff mari atit in repaus cit si in activitate, care de ceva vreme nu mai cedeaza decit cu tramal.Are deficit motor, si fara calmante nu poate merge. Indraznesc sa va intreb daca se poate sa ne primiti la o consultatie.Va multumesc.
0
14-11-2011, ora 22:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK, am inteles.
Este vorba despre o artroza post-traumatica tibio-taliana, pe fondul unui calus vicios al pilonului tibial, cu incongruenta articulara si distrugerea cartilajului.
Aveti coordonatele mele aici pe site, va stau la dispozitie cand doriti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
15-11-2011, ora 05:39
09 GWW
Nu este medic/terapeut
09 GWW
Va multumesc frumos
0
15-11-2011, ora 17:23
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca va rog, ati putea sa scanati radiografiile pre si postoperatorii, respectiv cele mai actuale?
pentru ca per moment nu-mi pot imagina cum se poate stabiliza fractura descrisa de Dvs cu 3 suruburi, in totalitate. probabil 2 placi (dintre care cel putin cea tibiala ar trebui sa fie cu angulatie stabila) SI 3 suruburi ar fi o varianta stabila, insa daca se poate sa vedem radiografiile
0
15-11-2011, ora 18:06
09 GWW
Nu este medic/terapeut
09 GWW
Buna seara, am radiografiile scanate, doar ca radiografiile sint ff prost realizate.Daca imi da-ti o adresa de mail vi le pot trimite.
0
15-11-2011, ora 18:10
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
romedicro@gmail.com
0
15-11-2011, ora 18:29
09 GWW
Nu este medic/terapeut
09 GWW
Am trimis radiografiile sper ca au ajuns.Astept cu interes parerea dumneavoastra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul