Fractura de platou tibial

29-08-2018
Mirona Alexandra
Nu este medic/terapeut
Mirona Alexandra
Acum 5 zile, vineri, aflandu- ma la Costinești m- a izbit foarte puternic un val la mal, m- am dezechilibrat și am călcat f rau pe genunchi, am simtit ca s- a deplasat rotula.Puteam sa masez piciorul, nu s- a umflat f tare, dar am ales sa merg cu Smurd la spitalul din Mangalia.Acolo mi s- a pus diagnostic entorsa de genunchi, mi s- a spus că se duce pe picioare si sa port orteza de genunchi.Asa am facut, am călcat pe picior iar durerile nu erau mari, nu se umflase rau.Din zi in zi calcam mai bine.Astazi am facut pt linistirea mea investigatii la spitalul sf Pantelimon si floreasca unde m- au speriat f tare ca e grav si tb operat pt ca este fractura de platou tibial tip schenker II.mi s- a recomandat sa fac si rmn si mi- au pus o atela gipsata până la operatie.Mie mi se pare ciudat ca nu am dureri, nu e umflat f rau si totusi tb sa ma opereze.Se poate rezolva si altfel decat cu operatie? Chiar nu vreau asta.multumesc!
2 comentarii
0
31-08-2018, ora 11:28
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Buna ziua, fara imagistica este imposibil de oferit un sfat
0
01-09-2018, ora 08:03
Mirona Alexandra
Nu este medic/terapeut
Mirona Alexandra
Buna ziua, multumesc domnule doctor pentru raspuns. După ce am facut radiografie si CT mi s- a pus de catre domnul doctor Anghelescu Marian de la Medsport diagnosticul Fractura de platou tibial cu prabusire si infundare.In continuare nu am dureri, genunchiul arata bine, nu e vânat nici umflat.Port orteza fixa până la operatia stabilita pt joi.Am inteles ca o sa puna o plăcuță si șuruburi, dar si grefa prelevata din osul iliac. Ma sperie ideea a 2 operatii, dar si ideea unei alte operatii pt scoaterea suruburilor la un 1 an distanta.Cat considerati ca ar putea dura pana sa pot merge fara carje? Am 32 de ani, 1.75 si 53 de kg.Nu am cum sa atasez aici radiografia si CT, însă am adresa de mail ----------* si as putea sa v-o trimit cumva.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.