fractura de platou tibial

03-11-2011
ancamarilena
Nu este medic/terapeut
ancamarilena
buna seara.sotul meu a cazut de la 2 metri in genunchi si are o fractura de platou tibial compusa.diagnostic care i-a fost pus dupa o tomografie caci dupa radiografie medicul nu era foarte convins.dupa 3 zxile de la internare i-au pus un fel de genunchiera (cu grade, la el sunt fixate la 20) cu care trebuie sa stea 45 de zile. in tot acest timp face injectii cu clexan, dar deja a facut 20, pe foaia de externare e scris (din cate am inteles, pentru ca e in italiana, noi locuim la roma) pana la recuperare. problema e ca acum dupa fiecare injectie se invineteste. ce sfat ne dati ? sa nu le mai facem? e sangele prea fluid? din cate am inteles din prospect se fac max. 14 zile. va multumesc
4 comentarii
0
03-11-2011, ora 23:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fractura platoului tibial este o fractura articulara, deci potential grava. Presupune o restaurare perfecta a suprafetelor articulare, posibila in majoritatea cazurilor doar prin interventie chirurgicala.
Aceasta interventie exclude imobilizarea articulatiei, generatoare de ankiloza si redori articulare redutabile.
Sfatul meu este sa mai consultati un ortoped, in vederea revizuirii tratamentului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
10-11-2011, ora 21:47
ancamarilena
Nu este medic/terapeut
ancamarilena
Multumim mult pentru sfat. am incercat sa mai facem o vizita la un ortoped, dar avem programarea peste 2 saptamani ( cabinet particular) caci la un spital timpul de asteptare este de 2-3 luni pentru o vizita. Asa ca nu putem face mare lucru, iar pe 21 noiembrie avem prima radiografie.Va multumesc.
0
18-12-2011, ora 21:01
ancamarilena
Nu este medic/terapeut
ancamarilena
buna seara. revin cu alte noutati. la radiografia facuta nu s-a vazut nimic si a trebuit sa facem un alt tomograf.am consultat so alti medici care ne-au spus acelasi lucru, adica nu s-a facut o interventie chirurgicala pentru ca fractura este in spatele genunchiului si nu se poate opera din cauza nervilor, legamentelor etc.pe 12 decembrie am facut tomograful care nu a iesit bine. dupa 2 luni ne asteptam ca osul s-a prins si e totul bine. pt ca nu mai are dureri deloc, iar genunchiul il indoaie normal.in schim osul nu s-a prins deloc. acum face cate 6 ore de magnetoterapie si una de fisioterapie pe zi timp de 30 de zile. din cate am inteles magnetoterapia ajuta osul sa se prinda mai repede. credeti ca este bine sa faca atatea ore pe zi. multumesc
0
18-12-2011, ora 22:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Revin cu aceeasi precizare: """Fractura platoului tibial este o fractura articulara, deci potential grava. Presupune o restaurare perfecta a suprafetelor articulare, posibila in majoritatea cazurilor doar prin interventie chirurgicala. ""
Trebuie sa optati pentru interventie chirurgicala, in vederea consolidarii intr-o pozitie fiziologica a articulatiei.
Puteti apela la centre medicale mai bune: "Rizzoli" din Bologna sau "Galeazzi" din Torino etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •