fractura de rotula gipsata

02-07-2013
sercin
Nu este medic/terapeut
sercin
Buna ziua,
Am 60 kg, 1.65 inaltime.Am fractura de rotula nedeplasata.Mi s-a pus piciorul in gips, dar medicul mi-a spus ca pot sa calc pe picior, pot sa merg si la servici daca am un job care nu necesita sa stau in picioare.
Oricum, sunt in concediu medical, dar am facut treburi casnice, fara baston, desi nu mi-a spus ca trebuie sa folosesc bastonul.Mi-am facut masaj cu un aparat, la picior acolo unde nu este gipsat.
Am avut dureri groaznice noaptea trecuta, acum nu mai stiu ce trebuie sa fac si cum.Medicul care m-a tratat este in concediu inca 2 saptamani.
AM VOIE SA CALC PE PICIORUL GIPSAT?SI CAT TIMP POT SA MERG PE JOS ? TREBUIE SA MERG CU BASTONUL ?
AM VOIE SA-MI FAC MASAJ ACOLO UNDE NU AM GIPS?
Medicamente :calcivid 2 cps /zi si aspenter 1 caps/zi
Va multumesc frumos si sper ca nu ne veti judeca aspru.
sanatate multa.
4 comentarii
0
02-07-2013, ora 22:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Conceptiile moderne privind fractura rotulei exclud in cvasi-totalitatea cazurilor imobilizarea gipsata, privilegiind tratamentul chirurgical, singurul in masura sa permita mobilizarea imediata a genunchiului.
In cazul in care, totusi, optati pentru tratament conservator (imobilizare) mersul poate fi reluat cu sprijin total, deoarece nu solicita rotula. Trebuie numai sa evitati deplasarile mai mari de 15-30 minute, deoarece agraveaza edemul membrului inferior.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-07-2013, ora 14:18
ely.b
Nu este medic/terapeut
ely.b
Buna ziua, eu sunt persoana cu rotula fracturata.am avut 10zile atela si 15 zile gips.Mi s-a scos gipsul si la radiografie nu era nicio diferenta de prima radiografie.Acum am cumparat o orteza recomandata de medic pe care o voi purta inca 2 saptamani.Nu pot sa indoi genunchiul, am dureri mari.Mi s-a recomandat;flamexin, calcivid si gel alle.
Dvs ce imi recomandati?
Va multumesc, cred ca aveti tolba plina de multumiri, dar sa stiti ca sunteti minunat, am intalnit tot felul de personaje acolo.cred ca sunteti in rugaciunule tuturor.Eu sunt turcoaica, ma voi ruga ptr dvs, pe limba mea desi sunt suparata pe D-ZEU, mi-a rapit acum 5 ani unicul meu copil care avea 20 de ani(un accident), dar voi incerca sa ma rog.
0
15-07-2013, ora 18:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- nu se poate remarca vreun semn de consolidare dupa 25 de zile de la fractura. Radiografia de control ne arata numai daca nu cumva fragmentele nu s-au deplasat..
- vi s-a recomandat sa indoiti genunchiul la 25 de zile de la fractura??
- cand apare durerea, la mobilizare, la mers, in ce ipostaza??
- asa dupa cum va precizam, interventia chirurgicala evita orice fel de imobilizare, obligand la miscarea genunchiului.
- sincer, mi-este imposibil sa va sfatuiesc cat timp nu am studiat radiografiile genunchiului. Actualmente sunteti obligata sa continuati cu tratamentul conservator, asa dupa cum vi s-a recomandat (orteza de genunchi).
Tinem legatura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
17-07-2013, ora 14:50
ely.b
Nu este medic/terapeut
ely.b
va multumesc,
Da, mi s-a recomandat sa indoi genunchiul cat imi permite durerea ca sa-si reia mobilitatea, sa fac exercitii inca 2 saptamani.mi s-a recomandat fizioterapie, dar nu vreau din cauza conditiilor din spital, spitalul se va inchide in curand.Eforie sud
M-am linistit dupa ce mi-ati raspuns, as fi dorit ca medicul care ma trateaza sa-mi fi dat aceste detalii.Imi fac singura exercitii, m-am inspirat dupa filmuletele de kinetoterapie, functioneaza.Durerile sunt musculare(muschii atrofiati), rotula nu doare, nu pot momentan sa-mi ridic piciorul cand stau in sezut, dar pot sa merg foarte bine daca tin piciorul intins.piciorul a inceput sa-si recapete mobilitatea...incet...dar eu vreau sa cred ca in curand voi iesi in lume, aceasta izolare nu prea mi-a facut bine.Nu vreau sa cedez psihic, sper..
va urez sa fiti sanatosi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: