Fractura dubla antebrat+ brosa

11-03-2017
AndreyF
Nu este medic/terapeut
AndreyF
Buna ziua, acum aproximativ 1 luna si 2 saptamani, in urma unei cazaturi pe gheata mi-am fracturat antebratul stang( radius.. cred, in 2 locuri). Dupa 2 saptamani de imobilizare gipsata, m-am dus la un control, tin sa mentionez ca una dintre fracturi era cu deplasare, asadar, dupa 2 saptamani a fost nevoie de operatie, introdusa o brosa, care se va scoate dupa 3-4 luni. Acum mai am 10 zile de gips, si am observat ca nu pot indoi complet degetul mare, de la mijlocul acestuia, ramane asa? Sau este vreo sansa ca brosa sa tina intr-un fel tendonul de la degetul respectiv, iar dupa scoaterea acesteia sa revina la normal. Va multumesc!
6 comentarii
0
11-03-2017, ora 19:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
aveti radiografii recente? de ce nu puteti indoi degetul? va doare, nu va lasa ghipsul, nu aveti forta necesara?
0
11-03-2017, ora 20:13
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara
Este posibil ca lipsa de mobilitate a degetului sa fie legata de brosa inserata, de cicatricea post-operatorie sau de lipsa de recuperare pe zona respectiva (inca imobilizata), de aceea nu mi-as face griji despre asta. Ce varsta aveti, deoarece interventia cu brosa este mai frecventa la copii.
Oricum, nu va ramane asa, dar un program recuperator corespunzator va fi posibil dupa scoaterea ghipsului si avizarea acestuia de catre medicul operator.
Cu stima
SL Univ DR Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
0
11-03-2017, ora 21:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Domnu coleg Enescu, eu nu sunt de acord cu Dvs
sa nu uitati ca un flexor nu functioneaza si nu un extensor. brosele sunt introduse dorsal sau/si radial (Kapandji) de acea leziunile de extensori nu sunt rare, insa cele de flexori sunt foarte rare.
daca brosa s-a dislocat si acuma iese pe partea palmara si prinde tendonul flexorului pollicis longus atunci este o catastrofa. brosa va taia tendonul si este destul de greu de rezolvat chirurgical.
de acea este important de clarificat problema, eventual prin radiografie pentru a demonstra pozitia corecta/incorecta a brosei.
de corectitudinea operatiei nu putem vorbi din moment ce nu vedem radiografiile.
cu stima
0
11-03-2017, ora 22:56
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara

Aveti dreptate, Imi permit sa observ doar ca a fost vorba de o brosa nu 2, asa cum se foloseste de obicei la tehnica Kapandji. Apoi, daca degetul nu se poate indoi corect, te poti gandi ca se intampla pt ca e blocat extensorul, nu neaparat lezat flexorul (sau abductorul, daca discutam de tehnica K). Mai mult decat atat, inteleg (poate incorect?) ca fractura este bifocala, mai rara la nivel de epifiza distala si mai probabil diafizara. Apoi nu stim daca, in raport cu tipul de fractura, pe care inca nu-l cunoastem, tehnica cu brosa a insemnat osteosinteza intra-medulara sau altceva, adica eventual un Kapandji, cum bine spuneati.
Cred ca, de vreme ce lipsesc date esentiale despre pacient si leziune, speculatiile sunt inutile si situatia ne permite sa ne ferim de concluzii pripite.
In speranta ca pacientul va veni cu precizarile de rigoare si eventual imagini,
Cu stima
Dr. Enescu
0
12-03-2017, ora 10:54
AndreyF
Nu este medic/terapeut
AndreyF
Am 14 ani, simt o foarte mica durere, cand incerc sa il misc, si parca nu am forta in el. Vreau sa stiu daca va ramane asa, sau va mai fi nevoie de alte interventie.. tinand cont ca se apropie examenele si nu as vrea sa le pierd.
http://imgur.com/a/Eoj3B
Scuzati claritatea imaginii..
0
12-03-2017, ora 13:04
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din pacate claritatea imaginii este destul de slaba. este vorba de un TEN (titan elastic nail) - sau ceva asemanator. la aceste osteosinteze nu prea se pune problema leziunilor flexorilor. cat de bine sta fractura este greu de apreciat, o deviere importanta de axa su se observa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: