Fractura fara deplasare calcaneu

29-08-2013
andreea_111
Nu este medic/terapeut
andreea_111
Buna ziua, am 27 de ani si 55 de kg. Acum 5 saptamani am suferit am facut o fractura fara deplasare la calcaneu drept. Initial fractura nu s-a vazut in radiografie, si mi s-a spus ca e doar o contuzie iar intr-o saptamana-doua sa incept sa merg. Dupa 2 saptamani tot nu puteam sa calc in piciorul respectiv. Mi-au facut radiografii din nou si s-a vazut fractura, nu m-au pus in ghips, ci doar mi-au spus sa nu mai calc in picior, sa merg doar in carje. Dupa 2 saptamani de mers in carje am fost din nou la doctor si mi-a zis sa incep sa merg si ca intr-o saptamana sa merg normal. A trecut deja peroada respectiva si cand calc pe calcai simt de parca se misca osul sau ca ceva nu e in regula la os (nu e doar o durere din cauza ca am avut o perioada de repaus).

Intrebarea mea e daca e posibil sa fie ceva mai grav si daca trebuia sa ma puna in ghips de la inceput. Sau daca ar trebui sa fac mai multe investigatii. Mentionez ca acum 9 luni am facut 3 radiografii la cap pentru un aparat dentar si pana acum pentru picior am facut 5 radiografii. Ar trebui sa iau in considerare un computer tomograf? Stiu ca nivelul de radiatie e destul de mare si nu as vrea sa am alte probleme mai incolo. Un RMN nu pot sa fac pentru ca am pus un aparat dentar metalic.

Puteti, va rog, sa imi spuneti ce ar trebui sa fac, pentru ca au trecut deja 5 saptamani si devine mai complicat odata cu trecerea timpului.

Va multumesc anticipat
3 comentarii
0
29-08-2013, ora 21:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund punctual:
- diagnosticul fracturii calcaneene presupune obligatoriu Computer-tomograf (nu RMN!!!!!!);
- tratamentul fracturii calcaneene este fie functional (interzicerea sprijinului podal timp de 6-8 sapatmani, fara imobilizare gipsata), fie chirurgical, cel mai adesea (reducere sangeranda si osteosinteza cu placa speciala calcaneeana si suruburi);
- in cazul D-voastra putem vorbi despre o fractura neglijata, al carei tratament este infinit mai dificil;
- la 5 saptamani de la producerea fracturii interventia chirurgicala este total exclusa (fractura este aproape consolidata si nu se mai poate diferentia traiectul de fractura);
- aveti nevoie de un Computer-tomograf, mai intai pentru cuantificarea gravitatii fracturii, dar si pentru gestionarea tratamentului (trebuie de precizat cand veti incepe sa va sprijiniti pe piciorul afectat).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
02-09-2013, ora 19:16
andreea_111
Nu este medic/terapeut
andreea_111
Va multumesc pentru raspuns.
Am facut computer tomograf. Pot sa va trimit continutul cd-ului sa va uitati peste el?

Multumesc
0
02-09-2013, ora 20:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Desigur.
Imi puteti trimite INTREG continutul CD-Rom-ului printr-un site de transfer de date, pe mail-ul meu (aveti datele de contact cand faceti click pe poza mea).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.