fractura femur

23-11-2013
monikmo
Nu este medic/terapeut
monikmo
buna seara! in data de 6-11-2012, in urma unui accident rutier, am suferit o fractura cominutiva a sectiunii trohanteriene stangi. s-a efectuat reducerea fracturii prin fixarea unei tije centromedulare pfn cu 2 suruburi proximal si 2 distal. timp de 6 luni am mers cu ajutorul unui cadru metalic, fara a sprijini piciorul stg pe pamant. dupa aceea am inceput sa ma sprijin si pe piciorul fracturat, dar folosind 2 carje timp de 1 luna, dupa care inca 11/2 luna am folosit o singura carja si deabia de la inceputul lunii august am mers fara sa ma ajut de ceva. problema a fost ca eu aveam dureri cand calcam, schiopatam si aveam mersul leganat (imi ramasese si piciorul putin mai scurt). pe data de 27 septembrie a inceput sa ma doara f tare la mers pana cand aproape ca nu ma mai puteam sprijini pe picior. am facut o radiografie si s-a constatat ca s-a rupt tija. la data de 3-oct-2013 se intervine chirurgical pt indepartarea materialului de osteosinteza deteriorat +alezaj+reducerea fracturii cu tija k zavorata proximal. pt a fi scoasa tija rupta, s-a intervenit la nivelul genunchiului. mi-a fost corectata lungimea piciorului, dar am ramas cu un sold proeminent, durere la nivelul genunchiului, dar si la nivelul fracturii. urmeaza iar perioada de recuperare si pt fractura si pt genunchi. de 3 zile am inceput sa ma sprijin si pe piciorul fracturat, ajutandu-ma de 2 carje (pana la jumatatea lunii ianuarie, cand va trebui sa merg la control). am un fragment osos ce e mai departat de restul osului. oare n-ar fi fost bine sa se foloseasca un manson pt apropierea fragmentului osos astfel, grabind consolidarea? oare de ce nu s-a consolidat osul si s-a produs pseudoartroza? e vorba de o imobilizare incorecta sau tare organice? pot lua niste proteine organice pt stimularea depunerii de masa osoasa si stimulare imunitara (ceva gen: bonexio, artrolit forte, spektrum)? sau niste vitamine si preparate cu calciu? nu vreau sa dau vina pe nimeni, dar vreau si o alta parere. va multumesc.
16 comentarii
0
24-11-2013, ora 11:22
Dr dunca ioan
Identitate neconfirmată
Dr dunca ioan
Buna ziua,
E complicat cazul si dificil de dat un sfat caci lipsesc multe detalii si mai ales imaginile Rx.
Vitamine si calciu ok puteti lua dar nu inseamna ca totul se va aranja.Istoria cu mansonul...nu se face, citeodata lucrurile ce par simple in teorie sint imposibil de pus in practica;
Pseudarthrosa are zeci de cauze favorizante dar si cind totul a fost corect facut citeodata fractura nu se vindeca!!! E clar ca tija s a rupt pt ca fractura nu s a vindecat si a evoluat spre pseudarthroza.
Trebuie sa vad imaginile rx si atunci as putea sa va dau un sfat clar si precis.
Dr Dunca ioan
0
24-11-2013, ora 14:22
monikmo
Nu este medic/terapeut
monikmo
buna ziua! multumesc pt raspunsul dvs promt. am 2 poze facute la radiografii, dar nu stiu cum sa vi le trimit. acest program nu-mi permite sa atasez un fisier.
0
24-11-2013, ora 22:17
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@monikmo

Intrati pe siteul http://tinypic.com/, urcati-le pe acel site rand pe rand folosind butonul de upload si apoi dati copy/paste a linkurilor aici. Daca apar probleme, va rog sa scrieti. Daca pozele la radiografii sunt de proasta calitate, mai puteti sa puneti o foaie alba in spatele lor si sa le scannati.
0
25-11-2013, ora 08:18
monikmo
Nu este medic/terapeut
monikmo
http://tinypic.com/?t=postupload
0
25-11-2013, ora 08:45
monikmo
Nu este medic/terapeut
monikmo
http://tinypic.com/?t=postupload
0
25-11-2013, ora 22:13
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Nu ati copiat linkul corect. Urmati instructiunile de mai jos:

Pentru a uploada apasati pe butonul de cautare a fotografiei, dupa ce ati gasit-o alegeti-o, apoi apasati butonul de upload. Va va aparea o pagina cu mai multe adrese (linkuri). Dati copy/paste aici la linkul in dreptul caruia scrie "Direct Link for Layouts".
0
26-11-2013, ora 11:10
monikmo
Nu este medic/terapeut
monikmo
http://i44.tinypic.com/10h60ky.jpg

http://i44.tinypic.com/2jcy77k.jpg
http://i40.tinypic.com/33kr9mh.jpg

http://i41.tinypic.com/53jkar.jpg
0
26-11-2013, ora 13:29
monikmo
Nu este medic/terapeut
monikmo
buna ziua! sper ca de data aceasta m-am descurcat si linkurile pot fi deschise. am omis sa spun ca am 44 ani, 1, 63m inaltime si 68 kg. masaj fac cu gel relaxant bazna cu msm, iar kinetoterapie cam 45 min/zi si de ieri am inceput sa iau 1cp/zi spektrum. multumesc frumos
0
26-11-2013, ora 21:17
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@monikmo

As recomanda controale radiologice foarte dese si mare grija la incarcarea membrului. Daca la acestea se deceleaza dislocare mai pronuntata sau perforare a suruburilor in articulatie ar trebui intervenit imediat prin reducere deschisa, transplant de spongioasa osoasa din creasta iliaca si re-osteosinteza cu cui intramedular lung si cerclaje de sarma, in cazul in care articulatia este inca pastrata. Acea proeminenta de care mentionati va disparea odata cu indepartarea suruburilor din colul femural, manopera care s-ar putea efectua dupa consolidarea fracturii.
0
26-11-2013, ora 22:09
monikmo
Nu este medic/terapeut
monikmo
multumesc f mult pt raspuns. aceste radiografii sunt facute 2 in luna iunie si 2 in luna sept, atunci cand s-a rupt tija. nu am avut poze si de la radiografiile recente, dar nu e mare diferenta intre ele la aspectul osului, doar ca tija e mai groasa (12/360) si e zavorata doar proximal cu 2 suruburi mai mici si orizontale. in rest ce pot sa spun? incerc sa fiu optimista si sa gandesc pozitiv, desi mai imi trec prin minte intrebari de genul: "voi putea sa ma intorc in luna martie la serviciu?" sau " voi mai putea merge vreodata normal, fara sa mai am vreo durere?"
0
26-11-2013, ora 22:29
monikmo
Nu este medic/terapeut
monikmo
p.s. tija poate fi scoasa dupa o anumita perioada ? sau ar fi mai bine sa ramana acolo, avand in vedere problemele de consolidare?
0
13-01-2014, ora 21:36
monikmo
Nu este medic/terapeut
monikmo
Buna seara! Indraznesc sa revin cu noi date in cazul meu. am fost la control si se pare ca a inceput sa se vada formarea calusului. d-nul doctor s-a declarat multumit, drept urmare a hotarat ca pot incepe sa merg ajutandu-ma de o singura carja, iar la sfarsitul lunii februarie sa intervina pentru a-mi scoata suruburile si sa lase tija nezavorata. desi au trecut 3 luni de la interventia chirurgicala, am impresia ca nu prea am avansat in procesul de vindecare, functionalitatea piciorului e redusa, am durere in articulatia genunchiului si cand ma sprijin pe picior simt ca ma doare osul, dar si muschiul din dreptul fracturii, uneori simt ca ma doare si coloana (cred ca am capatat o scolioza de la atata mers intr-un picior). stiu ca in acest caz e f. importanta kinetoterapie, pe care o fac, dar si masajul piciorului afectat. credeti ca scoaterea suruburilor este obligatorie acum? mi-e teama de o alta complicatie. daca se deplaseaza tija si se disloca fractura? stiu ca e greu sa-mi dati un raspuns necunoscand exact cazul, dar m-as bucura sa imi spuneti ceva. va multumesc
0
13-01-2014, ora 23:36
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Ortopedie si traumatologie, Bucharest
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Buna ziua. Privit cazut per ansamblu, sunt cateva lucruri de precizat:
-de cele mai multe ori psedartroza apare pe fondul unei fixari imperfecte a focarului de fractura.
-este foarte corect ca atunci cand apare o pseudartroza de femur, tratamentul corect este ablatia materialului, alezarea si sinteza cu o tija cu dimensiuni superioare celei precendente (mai groasa). Ar trebui sa aveti o tija de 12-13 in femur.
-este obligatorie fixarea cu mai multe suruburi pentru ca fixarea initiala sa fie foarte ferma, ulterior este corect ca tija sa fie dinamizata. Dar atentie: daca fractura nu este transversa sau oblica scurta, focarul de fractura, chiar pe pseudartroza poate compacta mult si membrul se scurteaza, iar tija migreaza. Compactarea trebuie sa lase suruburi pe loc in gaurile ovale ale tijei (tija are gauri speciale pentru asta)
-era util. daca s-a deschis focarul de pseudartroza sa se ia grefa din cresta iliaca daca pseudartroza era atrofica (adica nu aparuse calus deloc). In acest caz era obligatorie si deschiderea focarului.
-daca pseudartroa era hipertrofica (calus mult, dar focarul nu consolideaza), atunci dechiderea focarului este o greseala.

Dr. Andrei Ioan Bogdan
medic ortoped
0
14-01-2014, ora 15:43
monikmo
Nu este medic/terapeut
monikmo
Buna ziua! dupa ce s-a rupt prima tija, aceasta a fost inlocuita cu una mai groasa (12/360) zavorata numai in partea de sus. din descrierea d-voastra cred totusi, ca a fost vorba de o pseudoartroza hipertrofica, medicul care m-a tratat precizand ca nu a fost necesara grefa osoasa. fiind vorba de o fractura cominutiva trohanteriana spiralata, credeti ca este indicata dinamizarea tijei acum? am inteles ca se efectueaza compresia focarului in timpul mersului si asta ajuta la consolidare, dar totodata nu exista riscul ca tija sa migreze, ceea ce va duce la perforarea articulatiei sau se poate ca membrul sa se scurteze? stiu ca insist pe aceasta problema, dar trag de acest picior de 1an si 2 luni si ma mai apuca disperarea. am respectat indicatiile primite, organismul este sanatos, nu am osteoporoza... va multumesc.
0
14-01-2014, ora 22:51
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Ortopedie si traumatologie, Bucharest
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Buna ziua. Se poate intampla ce spuneti dstra, de aceea v-am spus ca tijele de generatie noua au la extremitati gauri rotunde pentru o fixare statica, si gauri ovale de 1 cm lungime, pentru fixarea dinamica. Adica permit o compactare de 1 cm, nu mai mult, astfel tija nu poate migra. Numai bine!
0
15-01-2014, ora 14:31
monikmo
Nu este medic/terapeut
monikmo
Multumesc mult pt raspunsurile date. O zi buna !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: