Fractura glezna si gamba

12-01-2013
aioaneivalerica
Nu este medic/terapeut
aioaneivalerica
Buna seara!i Pe 9 decembrie am cazut jos si mi-am fracturat piciorul stang - diagnostic fractura gamba si glezna cu deplasare de os si aschie sarita de os.
Avand diabet...doctorul nu ma operat.mi-a pus piciorul in ghips fara sa-l fixeze..spunand ca asa e cel mai bine sa sprinda asa. Am facut anticuagulante 4 zile in burta.
Este normal, suficient sa fi facut doar 4 injectii de cuagulante????
Ieri 11 ianuarie am fost la control, mi- a scris pe scrisoarea medicala asa: fractura veche cu traiect spiroidal interesand 1/3 dist a tibiei inclusiv suprafata astricular...fragmentele in ax. calus fibros insuficient format.
Mi -a pus inapoi ghips tip cizmulita pina pe 8 februarie...
Va rog sa-mi spuneti daca exista sansa de a se prinde osul fara operatie si daca sunt suficiente numai 4 injectii de cuagulante????
2 comentarii
0
14-01-2013, ora 12:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- trombo-profilaxia (injectabila sau pe cale orala) este absolut obligatorie pe perioada imobilizarii gipsate si pe perioada cand nu va sprijiniti pe membrul respectiv. Prin urmare, 4 zile de trombo-profilaxie sunt total insuficiente.
- intr-adevar, exista riscuri enorme de a interveni chirurgical in cazul diabeticului, datorita afectarii vasculare, datorita cicatrizarii tegumentare greoaie;
- sansa de consolidare a osului depinde de corectitudinea tratamentului, dar mai ales de tipul anatomo-patologic al fracturii, cuantificabil pe radiografii;
- o problema majora in cazul fracturii la diabetic este greutatea (care este cauza diabetului de tip 2), si care dubleaza practic timpul de imobilizare si recuperare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-01-2013, ora 14:38
aioaneivalerica
Nu este medic/terapeut
aioaneivalerica
Ok, am inteles ca sunt insuficiente anticuagulantele.dar acum dupa atat timp 38 zile se mai pot face anticuagulante???? Trebuie sa merg la control ???? Mentionez ca de o saptamana de cand i s-a pus gipsul de sub genunchi mai nou cand lasa piciorul in jos se incepe a invineti.este normal???/ sau are legatura cu anticuagulantele??
Multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.