Fractura intertrohanteriana femur stang

03-10-2022
Phi
Nu este medic/terapeut
Phi
Buna ziua, acum 7 zile, bunica mea in varsta de 79 de ani a suferit o fractura simpla, completa, cu deplasarea fragmentelor situata intertrohanterian la femurul stang. A fost internata de urgenta la un spital municipal din provincie unde a stat 4 zile. In ziua 3, medicul curant a decis ca nu va interveni chirurgical din cauza afectiunilor existente de diabet si cardiologice (hipertensiune, fibrilatie, afectiuni ale valvelor). A fost externata in a 4 a zi pentru tratament conservativ la domiciuliu.

Va rog sa-mi spuneti daca, avand in vedere afectiunile existente, exista totusi posibilitatea interventiei chirurgicale si daca da unde s-ar putea face. Si mai ales daca s-ar putea face avand in vedere ca au trecut deja 7 zile, bunica mea e imobilizata acasa si nici nu stiu cum as putea-o transporta intr-un spital. Am reusit doar sa-i fac o programare la Foisor numai pe 30 Oct pentru control.

Daca nu se mai poate interveni chirurgical, care ar fi sansele ca osul sa se vindece/sudeze la loc?

De asemenea, una din recomandari este "mobilizare la marginea patului" si cand am vorbit cu medicul a zis ceva de genul ca poate sta in sezut din ce am inteles, nu stiu daca e una sau acelasi lucru cu recomandarea, deci va rog sa-mi spuneti daca e recomandat sa stea in sezut.

Multumesc frumos pentru orice sfat si ajutor,
Filip
1 comentarii
0
10-10-2022, ora 17:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Riscul este mai mare fara interventie, decat cu interventie.
Prin urmare, ar fi preferabil sa cereti un second-opinion, intr-o alta clinica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: