fractura metatarsian 5

02-05-2018
serrina
Nu este medic/terapeut
serrina
Buna ziua, cu 4 zile in urma mi-am lovit laba piciorului de treapta in timp ce urcam si m-am ales cu o fractura de metacarsian 5, mai mult o spartura de os, sunt in Germania si nu inteleg diagnosticul. Am fost la urgente unde mi-au bandajat piciorul cu fasa, mi-au dat doua carje si mi-au spus sa nu calc pe el 4 saptamani. Am de facut in acelasi timp si injectii Clexane 0, 2 impotriva trombozei. Dupa 7 zile trebuie sa mai fac o radiografie ca sa se lamureasca daca e nevoie de operatie. Sunt un pic speriata, n-am mai avut niciodata vreo fractura si nu stiu daca evolutia este normala sau nu, dar acum e mai vanat decat era, s-a intins vanataia pana la degete si la glezna. Respect cu rigoare ce mi-au spus, nu ating cu el absolut nimic, il tin ridicat, pun gheata pe el, nu am dureri deloc dar ma ingrijoreaza vanataia care, repet, as vrea sa stiu daca e normala sau nu. Imi pare rau ca nu am posibilitatea sa postez fotografiile si radiografia. Nu sunt sceptica dar trebuie sa recunosc ca am mult mai multa incredere in medicii romani decat in cei de aici care, dupa parerea mea, complica foarte mult lucrurile.Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns as fi profund recunoscatoare. Va multumesc! Mentionez ca am 51 ani, 63 km, 176 cm si in general ma refac foarte repede, de data asta mi-au pus capac, cum se zice, ma descurc extrem de greu cu carjele si mi-e teama ca in cazul unei operatii timpul de recuperare se va prelungi si in final imi voi pierde locul de munca. Pana atunci, va rog spuneti-mi daca e firesc ca vanataia si umflatura sa avanseze. Multumesc!
6 comentarii
1
02-05-2018, ora 18:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Deoarece exista multe tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, singura solutie pentru a fi ajutata este sa transmiteti radiografia.
Este absolut imposibil altfel.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-05-2018, ora 19:02
serrina
Nu este medic/terapeut
serrina
Va multumesc pentru promptitudine, spune-ți-mi, va rog, cum pot trimite pozele dupa radiografie si starea piciorului? Contra cost, nu conteaza, doar sa gasesc o cale. Va multumesc!
0
02-05-2018, ora 22:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Pe adresa mea de mail.
O aflati foarte simplu, de pe site-ul meu (este suficient sa cautati numele meu pe un motor de cautare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-05-2018, ora 22:36
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Vanataia nu este un motiv de ingrijorare, este absolut normala dupa o fractura. Parerea mea este ca daca prima data nu vi au zis nimic de operatie, nu este genul de fractura ce trebuie operata ( controlul la o sapt este doar pt a se asigura ca nu se deplaseaza fractura, lucru care se intampla rarisim)
0
02-05-2018, ora 23:01
serrina
Nu este medic/terapeut
serrina
Va multumesc foarte mult pentru răspunsuri.
0
02-05-2018, ora 23:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Am primit radiografia pe mail si v-am raspuns.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: