Fractura metatarsian 1

15-06-2013
vali.ligi
Nu este medic/terapeut
vali.ligi
Buna ziua,
Ma numesc Valentin, am 44 de ani si am fost diagnosticat cu fractura de stres de metatarsian 1, fara deplasare. Am o rugaminte adresata domnlui doctor Marius Uscatu. Am vazut ca recomandati sa nu fie pus in ghips piciorul pentru o astfel de fractura. Mie mi-a fost pus acum o saptamana si mi-au fost date si injectii subcutanate pe toata perioada mentinerii ghipsului. Mi s-a spus sa il mentin o luna. Problema este ca nu prea suport ghipsul, piciorul umflandu-se mai tare, dupa ce mi-a fost pus ghipsul. Eu l-am dat jos si am inceput sa pun comprese cu ghiata. Piciorul nu ma doare, atat ca este umflat, ceea ce am constatat eu ca este din cauza ghipsului, el fiind destul de strans. Va rog sa nu ma intelegi gresit, nu imi arog nici un fel de cunostinte medicale. Ce imi recomandati? Pot sa va trimit radiografia facuta in urma cu doua zile, numai sa-mi spuneti unde anume. Pe adresa din datele dumneavoastra de contact? Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra
6 comentarii
0
15-06-2013, ora 20:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fractura metatarsianului 1 se deosebeste fundamental de cele ale metatarsienelor laterale, deoarece impune imobilizare sau/ si descarcarea sprijinului. Imi puteti trimite radiografiile scannate, pe mail.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-06-2013, ora 11:05
vali.ligi
Nu este medic/terapeut
vali.ligi
Buna ziua domnule doctor,
V-am trimis pe mail continutul cd-ului cu radiografia. Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Toate cele bune.
0
16-06-2013, ora 21:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va rog sa-mi trimiteti 2-3 fisiere.jpg, deoarece fisierele.rar sunt corupte, nu pot fi deschise, iar inauntrul fisierelor se afla un executiv (.exe) care nu poate fi deschis.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-06-2013, ora 22:34
vali.ligi
Nu este medic/terapeut
vali.ligi
Imi pare rau, dar in format jpg nu se pot transforma. Fisierul executabil este programul cu care se deschide radiografia. Nu necesita instalare. Asa mi-au fost date, pe cd de la spital. Le mai trimit inca o data de pe un alt cont de mail, de data asta nearhivate. Daca nu se pot deschide, nu am ce face, pentru ca nu le am pe hartie. Va multumesc inca o data.
0
16-06-2013, ora 22:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Mi-ati trimis numai executabilul (.exe), nu si intreg continutul CD-ului...
Eu nu reusesc sa deschid aplicatia dicomdir.
Daca D-voastra reusiti, puteti sa salvati fotografiile intr-un folder de pe computer, in format.jpg, .pdf, .tiff sau similar, si apoi sa mi le trimteti pe e-mail.
Este extrem de simplu.
Marius Uscatu
0
17-06-2013, ora 19:12
vali.ligi
Nu este medic/terapeut
vali.ligi
Buna ziua,
In sfarsit mi-am dat seama cum sa salvez ca.jpg. Nu era mare filozofie, doar trebuia sa fiu un pic atent. Imi pare rau ca v-am facut sa pierdeti timpul aiurea. Va trimit acum radiografia in acest format pe mail. Va multumesc inca o data pentru timpul acordat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fractura de stres - primul ajutor
  •