Fractura MTS III picior drept

20-07-2017
ocean_eyes1983
Nu este medic/terapeut
ocean_eyes1983
Buna ziua! Sotului meu i-a cazut o placa de pal pe picior intr-un colt, marti 11.07. A stat asa crezand ca va trece, dar piciorul s-a umflat, iar miercuri 12.07 am ajuns la spitalul de urgenta pantelimon. In urma radiografiei a reiesit fisura MTS III. Aici nu cred ca am cum sa adaug radiografia. Piciorul i-a fost pus in gips pe talpa, calcai si continua pe mai bine de jumatate de gamba. Am facut rost si de niste carje pentru a se putea sprijini si a nu calca pe picior, i s a prescris fraxiparina 0, 6 timp de 30 de zile si algocalmin 20 zile. Eu nu sunt convinsa ca este cea mai buna varianta cea aleasa de medicul de garda si mi-e teama ca gipsul ii va face mai mult rau decat bine. Nu i s-a spus sa revina la control, ci doar sa pastreze gipsul pe picior 4 saptamani. Va rog sa ma ajutati sa ajungem la vindecare sigura, caci avem nevoie de indrumare. Suntem in cautarea unui medic ortoped care sa ne ia intr-un fel de observatie, intrucat sotul meu a avut anul trecut mana luxata in urma unei miscari bruste si am senzatia ca are o sensibilitate! Medicul de familie nu ne indruma nicicum catre cineva, de aceea apelez la sfaturile dumneavoastra! Va multumesc!
1 comentarii
0
20-07-2017, ora 21:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre un traumatism de inalta energie, ce poate produce leziuni grave la nivelul articulatiei Lisfranc.
Pentru a inlatura suspiciunea de fractura-luxatie Lisfranc, este necesara o explorare Computer-tomograf (nu RMN !).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: