Fractura multipla astragal

03-07-2021
Duta Lucian
Nu este medic/terapeut
Duta Lucian
Ziua buna tururor, pe data de 23/04/2021 am avut accident cu camionul in germania in urma caruia a rezultat Fractura de talus multi fragmentara evident dislocata dreapta cu pozitionare subluxationala in articulatia gleznei inferioare ( AO 81-1.B2), Fractura de arbire femural multi fragmentara dislocata dreapta (AO 23:C3J), ruptura de menisc extern dreapta. Am stat pana in data de 30 iunie cu piciorul intr o atela iar dupa aceea am inceut recuperarile kineto, sunt la a 3 a sedinta dar durerile cand incerc sa calc in picior sunt groaznice, insuportabile tin sa mentionez ca din germania mi au recomandat punerea graduala sub sarcina dupa 6 saptamani, imi este frica de necroza si tot ce am mai citit pe aici, am 6 suruburi din ce vad vreau o parere sa stiu ce urmeaza sa stiu la ce ma astept imi scuzati deranjul. Incerc sa atasez si ceva poze cu fisa de externare tradusa si radiografiile facute. Multumesc anticipat
5 comentarii
0
04-07-2021, ora 10:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Riscul de necroza intr-o asemenea fractura a talusului este de 75-100%.
Raspunsul final depinde de datele D-voastra personale (greutate/inaltime, varsta, antecedente diverse), dar mai ales de tipul fracturii, de tipul interventiei chirurgicale, de toate radiografiile (de exemplu, riscul de necroza este de 100-100 ori mai mare la fumatori decat la nefumatori) etc.
Nu exista o "Fractura de arbire femural".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
04-07-2021, ora 11:32
Duta Lucian
Nu este medic/terapeut
Duta Lucian
Va multumesc din suflet pentru raspunsul rapid, “arbore” am vrut sa scriu dar din cauza crapaturii din ecranul telefonului nu am vazut greseala mii de scuze, credeti ca ar fii bine sa incep cu sedintele de hiperbara de pe acum preventiv ? Tin sa mentionez ca nu pot calca inca in picior decat cam 30% din greutatea corpului durerile cand incerc sa pun mai multa greutate sunt groaznice, am 25 ani 80kg si 1m 75cm sunt fumator … multumesc anticipat numai bine.
0
04-07-2021, ora 17:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu inteleg la ce "“arbore” va referiti, nu exista asa ceva in ortopedie..
Asa dupa cum va spuneam, fumatul creste de 100-1000 de ori riscul de necroza osoasa.
Nu veti compensa acest risc prin hiperbara...
In general, daca va doare se intampla ceva si nu trebuie sa fortati mersul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
04-07-2021, ora 20:31
Duta Lucian
Nu este medic/terapeut
Duta Lucian
Am scris exact cum scrie in traducerea de la externarea din Germania, e vorba despre femur osul coapsei nu stiu in termeni tehnici sa ma exprim, recomandati intai sa astept sa vad cum decurge refacerea osului iar dupa in cazul unei necroze sa incep sedintele de hiperbara ? Imi este frica de invaliditate imi scuzati greselile va rog. Va multumesc din suflet pebtru raspuns
0
04-07-2021, ora 23:31
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Poți începe hiperbara de acum, dacă aștepți pana se instalează necroza e fără folos după. Nu este o terapie care sa garanteze ceva, dar rău nu face
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.