Fractura platou tibial

06-12-2009
ilie corina
Nu este medic/terapeut
ilie corina
Buna ziua. As dori sa stiu care este prognosticul in situatia unui traumatism rezultat in urma unui accident rutier, diagnosticul fiind de fractura platou tibial stg. extern si fractura col peroneu stg. Am refuzat interventia chirurgicala si spitalizarea si port atela gipsata pentru 35 zile, cu indicatia de pozitie procliva si restrictia de a calca pe piciorul afectat in toata aceasta perioada. La 5-10 zile am fost chemata pentru reevaluare. Ma pot razgandi si pot accepta interventia chirurgicala, daca mi se mai propune, sau este tardiv ? Daca nu pastrez pozitia procliva a membrului afectat, la ce consecinte ma pot astepta (mi se administreaza Fraxiparina 0, 4 s.c./24 ore)? Voi putea merge peste 35 de zile ? Care este intervalul de invalidare cu/ fara interventie chirurgicala ? Multumesc.
6 comentarii
0
06-12-2009, ora 13:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Fractura platoului tibial este o fractura cu potential invalidant, datorita caracterului ei articular.
Necesita o reducere atenta si riguroasa a suprafetelor fracturare, care se realizeaza cel mai adesea prin operatie.
Pozitia procliva asigura doar combaterea edemului si nu asigura reducerea fragmentelor focarului de fractura.
Neoperata, fractura genereaza o artroza post-traumatica precoce (gonartroza), cu invaliditate importanta. Chiar si operata perfect, artroza tot apare, insa mult mai tarziu si in forme mai usoare.
La 5-10 zile se poate inca interveni, dar nu trebuie sa amanati foarte mult.
Prin urmare, daca exista o indicatie chirurgicala este prferabil s-o respectati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-03-2010, ora 22:57
ioanapana
Nu este medic/terapeut
ioanapana
Stimate Dl. Doctor Marius Uscatu Sper sa fiu cit se poate de explicita ca sa puteti sa ma sfatuiti ceea ce trebuie sa fac in continuare. Am fost operata la19 oct.2009 in urma unui stupid accident de circulatie. Fractura de platou tibial sting unde mi s a pus 4 suruburi cu o placa metalic dreptunghiulara si grefa din sold. Am stat cu atele, apoi mi a pus aparat gipsat pina la 17 dec2009, data la care mi a inlaturat gipsul dar imobilizata am stai inca 45 zile. In aceasta perioada am fost tratata cu deosebita atentie avind in vedere ca sunt un pacient diagnosticat de 2 ani cu limfom malign nonhodgkin cu celula b. Aici, facind o paranteza multumesc tuturor cadrelor medicale pentru toate serviciile medicale efectuate. Nu stiu daca pot da numele medicilor ortopezi, anestezisti si hematolog dar pot preciza Spitalul Judetean Arges.La 9 feb 2010, cind am facut ultimul control ortopedic, mi a dat voie sa merg cu cadru.Actual eu merg cit de cit cu cadrul, imi tin echilibru dar nu pot indoi piciorul la 90 grade. Indoirea este fff grea, abia pot flexa maxim 30 sau 45 grade si uneori de inroseste sinu imi da voie sa flexez. Va rog sa mi raspundeti : Voi mai reusi sa flexez piciorul, voi reusi sa mai merg normal ? [ in aceasta perioda am facut o tomografie si 2 cure de intretinere cu mabthera... nu va spun ce perioade am trecut din punct de vedere ortopedic dar si hematologic.] Multumesc anticipat, ioana pana
0
29-03-2010, ora 23:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Actualmente fracturile platoului tibial se trateaza chirurgical, dupa care incepe procesul de kineto-terapie in aceeasi zi, iar imobilizarea gipsata a intrat total in desuetudine.
Imobilizarea gipsata provoaca aderente intra-articulare extrem de greu de indepartat prin kineto-terapie tardiva.
Fara sa cunosc cazul D-voastra, parerea mea este ca aveti nevoie de o mobilizare sangeranda a genunchiului, de preferat pe cale artroscopica, pentru obtinerea unei flexii convenabile de circa 100 grade minimum.
Fireste, examenul clinic si radiologic este suveran si va fi baza indicatiei actuale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior.
0
04-03-2011, ora 13:19
TotusiSEPOATE
Nu este medic/terapeut
TotusiSEPOATE
Buna ziua d-le Doctor Uscatu, ma numesc Moldovan Marius, am 37 ani, sufar de Osteogeneza Imperfecta si pe 1.03.11 am suferit o fractura platou tibial si cap peroneu, medicul a spus ca fara deplasare sau minima deplasare.Mi sa imobilizat piciorul in atela gipsata si..rabdare.Intrebare: este indicat sa incep acum un tratament cu Fosamax?ar ajuta la sudarea mai rapida, implicit recuperarea?
0
05-03-2011, ora 16:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va precizez cu maxima sinceritate ca nu am experienta in tratarea acestei afectiuni.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-05-2011, ora 20:20
ioanapana
Nu este medic/terapeut
ioanapana
Domnule doctor Marius Uscatu, va multumesc pentru raspunsul dat in urma cu ceva timp. Despre mine am prezentat atunci o scurta poveste.Dorind sa nu ma repet, va precizez acum ca am fost diagnosticata cu un limfom nonhodkgin cu celule b, incepind cu 06.03.2008, terminind tratamentul de intretinere acum cu hotarirea guvernului sistindu mi medicamentatia [ fiind ultima luna de tratament ]. La data de 16, 10.2009 am fost accidentata, diagnostic fractura platou tibial cu grefa din sold. Va intrebam atunci ce pot face ca nu mai flexam piciorul era greu umflat si speram cu vointa sa ma pot recupera cit de cit pina la operatia de extragere a platbandei cu cele 4 suruburi.Desi, eu am fost mereu la controle ortopedice si hematologice, desi am spus mereu ca se umfla, ca nu pot sa merg, piciorul operat era rosu la glezna nimeni nu a vazut sau nu si a dat seama ca arsurile si svicnirea venelor de pe laba piciorului neoperat erau semne se flebita si tromboflebita.Aceasta se intimpla din august 2010.Piciorul operat umflat era fierbinte sau rece, dimineata isi revenea apoi fiind solicitat iatr umflat.Celalat incepind cu ian, 2011, deci la 5 sau 6 luni a inceput sa ma arda in zona din spate a genunchiului sa mi se umfle si arsuri, svicnire de vene in zona labei deasupra. In feb, 2011, in urma discutarii cu medicii ce ma trateaza am spus pe un ton nu prea principial ca nu mai pot continua asa.Am plecat acasa cu radiografie ortopedica ok dar un pic vascularizat in zona genunchi in asteptare sa fiu internata pentru tratamentul limfomul nonhodgkin.Atunci s a constat ca este si tromboflebita. In urma acestei situatii [ trebuia sa ma opereze pentru extragerea corpului metalic, ] si a controlului realizat de medicul cardiolog incluzind ecografierea membrelor inferioare la ecograf dopller mi s a prescris detralex 2tb pe zi si diagnostic tromboflebita profunda cu indicatia 6 luni sa nu ma opereze si apoi vom vedea. Cu atentionare maxima daca sunt operata.In ce priveste cancerul limfatic malign stau binisor in sensul ca adenopatiile nu sunt vizibile la CT ceea ce imi da bucuria sa profit de aceste zile.. PET CT fiindu mi respins.[ lipsa fonduri ]. Va rog sfatuiti ma cum sa procedez sau mai clar precizati mi cit de grava este situatia si daca am remediu sau speranta ca se va rezolva si voi putea sa ma recuperez ortopedic.Scuze pentru redactarea nu tocmai clara si mii de multumiri ! [ ca analize sunt ok, pot sa le trascriu ldh 207, hemoglobina 14, trombocite 242, leucocite 5, 7, tgo si tgp duble fata de normal una 91 si cealalta nu chiar dubla 67.]
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.