fractura tasare corp vertebral.. pot avea un copil?

28-12-2009
ana oprin
Nu este medic/terapeut
ana oprin
acum 3 ani am avut un accident in urma caruia diagnosticul a fost cel de fractura tasare de corp vertebral t9.Lasand faptul ca pe moment am crezut ca sunt terminata, vreau sa va intreb dc voi avea dureri mereu sau se vor estompa in timp.Inca am dureri, al doilea an nu am avut dureri mai deloc, insa de vreun an au reinceput.Vara nu am dureri aproape deloc.Sunt in continuare f speriata deoarece imi doresc un copil si inca sper ca nu voi avea mereu dureri sa pot avea si creste un copil.va rog mult, astept un raspuns.
3 comentarii
0
28-12-2009, ora 14:03
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Din moment ce atunci nu a existat indicatie operatorie, acum nu mai este cazul. Parerea mea este sa faceti cate 10 sedinte de fizioterapie de doua ori pe an. Aceasta va ameliora mult din dureri si va imbunatati troficitatea muschiului la nivel local, crescandu-i tonusul si facand astfel sa sustina mai bine coloana.Deasemenea exercitiile de kinetoterapie pe care le veti efectua vor avea acelasi efect, de tonifiere a musculaturii. Acest lucru este bun si in vederea unei viitoare sarcini care solicita mult odata cu luarea in greutate, coloana vertebrala. Deci, daca veti lua din timp masuri va fi bine.
Trebuie sa mentionez ca aceste exercitii de care vorbesc ar trebui sa devina parte din modul dv. de viata. Asta nu numai in eventualitatea unei sarcini, ci cu bataie lunga, si in prevenirea aparitiei osteoporozei, la care nu este niciodata prea devreme sa ne gandim. Sa nu uitam ca ce semeni la tinerete culegi la batranete!
Acum, nici nu pot sa va GARANTEZ ca nu veti mai avea dureri deloc. Totusi o tasare ramane o tasare si ceea ce putem noi face este sa mai contracaram din efectele produse de aceasta prin comprimarea nervilor intercostali.
Deoarece vara nu aveti dureri mai deloc, v-as recomanda sa faceti sedintele de fizioterapie toamna si eventual primavara, in functie de cum va simtiti, gimnastica ramanand mereu pe primul plan, chiar si in timpul sarcinii.
Sanatate!
0
24-04-2010, ora 23:46
razvan martin
Nu este medic/terapeut
razvan martin
Am patit si eu o belea si anume am cazut de pe casa, diagnostic: fractura prin tasare T8. Spatele(toracele ma dor) iar doctorul de la spital a zis repaus si sa stau pe tare. Asta fac dar de o luna si o saptamana tot ma mai doare si va trebui sa incep si serviciul. Credeti ca durerile or sa treaca in timp(este indicat sa-mi cumpar un kosmodisk ). Va rog sa ma ajutati cu un sfat, multumesc mult.
0
25-04-2010, ora 00:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fractura vertebrala se ppate trata in vreo 3 feluri: functional (cazul D-voastra), imobilizare in corset sau interventie chirurgicala.
In cazul optarii pentru tratament functional, durerile se pot mentine cica 4-6 saptamani. Trebuie sa ramaneti in repaus, evitand ortostatismul prelungit, mersul (pe cat posibil).
O reevaluare periodica la neurochirurg se impune, cu aceasta ocazie transmitandu-se pacientului protocolul de recuperare fizicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: