fractura tibie

01-10-2009
steliana65
Nu este medic/terapeut
steliana65
fiul meu de 15 ani si-a fr. tibia si nu stiu ce sa-i dau pt. a-i asigura calciul necesar in vindecare. va rog sa-mi recomandati ceva.multumesc mult.
8 comentarii
0
02-10-2009, ora 11:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
La aceasta vartsa o alimentatie echilibrata asigura tot necesarul consolidarii osoase, motiv pentru care nu este necesar un tratament suplimentar.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
02-10-2009, ora 13:48
steliana65
Nu este medic/terapeut
steliana65
multumesc tare mult pt raspuns
0
03-10-2009, ora 21:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Pentru putin.
Nu este cazul sa va ingrijorati sau sa-l indopati cu fel de fel de vitamine sau minerale.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
19-10-2009, ora 20:40
steliana65
Nu este medic/terapeut
steliana65
D-le doctor, dupa 5 saptamani de ghips i s-a facut radiografie fiului meu la picior si la rezultat scrie ca se, , mentine o usoara dislocare la niv. focarului de fractura ; calus insuficient.Sunt disperata deoarece pe film se vede clar ca tibia nu are continuitate la canalul maduvei.La momentul accidentului medicul m-a asigurat ca tibia e in ordine si ca nu e cazul de operatie.Acum rad. arata altceva.Maine ma voi intalni cu medicul, dar nu mai am incredere in dansul. Va rog din suflet sa-mi dati un sfat. Va multumesc mult !
0
20-10-2009, ora 16:27
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Va dau eu unul, pt. refacerea naturala a fracturii. Cumparati de la o farmacie homeopata urmatoarele remedii:
Calcarea phosphorica Ch15, se sug cate 1 granula dimieata si una seara
Symphytum CH9, se suge o o granula la pranz
Calcarea carbonica Ch30, o granula pe saptamana
Silicea CH15 o granula la 3 zile.

Granulele se iau la distanta cat mai mare una fata de alta.
Aceste granule nu dau corpului absolut nimic si regleaza asimilarea lor din alimentatie cat si
dereglarea lor la nivel de celula.

Un remediu costa in jur de 6 lei si are 90 de granule..
Evitati calciul dat de medici cat si vitama D deoarece ele faca ca vindecarea sa stagneze.
0
20-10-2009, ora 21:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate doamna steliana65,
Nu putem avea un calus complet format si vizibil radiologic la doar 5 saptamani, mai ales intr-o fractura diafizara tibiala. rezultatul radiografiei trebuie interpretat strict de catre ortoped, cu toata stima pe care o am fata de radiologi.
Aveti incredere in ortopedul D-voastra, eu cred ca are dreptate. Fireste ca puteti solicita opinii suplimentare, la orice ortoped doriti.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-10-2009, ora 22:36
steliana65
Nu este medic/terapeut
steliana65
Va multumesc inca o data pt. raspuns.La sfatul d-voastra voi mai consulta un ortoped pt. o a doua opinie.Permiteti-mi sa-mi exprim placuta surprindere pt. preocuparea dv. de a ne raspunde celor care avem nevoie de aceste raspunsuri in momente dificile. Dumnezeu care v-a inzestrat cu darul vindecarii , sa va binecuvinteze.
0
16-10-2018, ora 16:10
Ana2409
Nu este medic/terapeut
Ana2409
Buna ziua. Acum 6saptamani, fiul meu de 8 ani și-a rupt tibia: 1/3 oblic spiroidă fara deplasare. Azi, au scos gipsul ( era pus circular), am refăcut film și are deplasare. Au pus atelă gipsată in partea din spate a piciorului și tifon. Peste alte 4 săptămâni trebuie sa mergem la control. E normal așa? Adică, după 6 săpt de gips fractura s-a deplasat, acum in 4saptamani cu atelă și tifon o sa fie ok? Va mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.