Furnicături și durere de urechi

09-01-2021
Andreina87
Nu este medic/terapeut
Andreina87
Bună ziua. De aproape 3 luni ma confrunt cu dureri de urechi ce își schimba mereu percepția. La început părea a fi trompa lui Eustachio înfundata (senzația de plenitudine a urechii, de ureche înfundata cu acufene). Am fost la medic Orl la o clinica privata și de acolo am fost trimisa pentru mai multe investigații la singurul spital din oraș ce are aparatura necesara pentru investigarea problemelor ORL. Mi-au fost făcute foarte multe teste audiologice. Diagnosticul a fost ca urechile mele funcționează perfect normal, sufăr doar de labirintita (vertij). Bun. Știam de acest sindrom vestibular, deci nimic nou.
Am fost trimisa sa fac investigații dentare întrucât medicul care mi-a făcut toate investigațiile presupune ca as avea artrita temporo-mandibulara. Într-adevăr, simt un plescait ori de câte ori casc sau deschid gura mai tare, și în plus mi se înfundat urechile chiar și dacă urc o înălțime mica (cu mașina).
Bun, am ajuns la dentist. Între timp iau antiinflamatoare pe gura prescrise de acest medic timp de 7 zile. La dentist descopăr câteva infecții mai vechi la 2 măsele + o masea de minte care nu poate ieși pentru că împinge în alta măsea. Încep sa lucrez la o infecție și percepția durerii se schimbă. Simt furnicături în urechi. Efectiv am senzația că am furnici în urechi. Și aceste mâncărimi încep sa le simt și în gura, înspre amigdale. Sunt foarte deranjante noaptea pentru că mă trezesc cu degetul băgat în urechi încercând sa scap de mâncărime /furnicături.
De la început, durerea a fost mai puternica noaptea împiedicându-ma sa ma odihnesc.
Cam o luna de zile m-am confruntat cu aceste furnicături. Am început sa folosesc un gel antiinflamator și sa îl aplic pe lângă urechi, pe partea anterioara și pe partea posterioara a acestora. Incredibil, dar furnicăturile încep sa scadă. Cam 7 zile am folosit acest gel și credeam că am scăpat. După ce am renunțat la gel, furnicăturile au început reapara.
Între timp, continui sa merg la stomatolog unde facem extracția măsele de minte. A fost o intervenție stomatologica, pentru că măseaua de minte se afla captiva în gingie. Acum am 4 zile de când am făcut intervenția. Sunt încă umflată, dar asta noapte nu am putut să dorm din cauza furnicăturilor în urechi.
Deci, nu știu ce sa mai fac! Dacă nici extracția maselei de minte nu e cauza durerilor de ureche, atunci care e?
Nu mai știu unde sa merg sa investighez. La reumatologo? La neurolog? Sa mai aștept? Mai am o infecție de tratat la stomatolog și gata. Termin și cu stomatologul.
Dacă la ORL e totul bine, la dentist rezolv toate problemele, unde sa mai investighez. Durerile și furnicaturile din urechi revin. Ma trezesc în toiul nopții. Ce sa mai investighez?
Poate s-a mai confruntat cineva cu aceste probleme sau poate îmi răspunde un medic.
Mulțumesc frumos celor ce vor dori sa îmi dea o sugestie.
O zi buna.
6 comentarii
0
09-01-2021, ora 10:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. varsta, inaltimea, KG ?
2 ce probleme digestive sunt?
3 cititi despre n.Vag... este acelnerv care urca d ela tratul digestiv si poate da senzatia de mancarime in ureche fara sa fie otita.. doar prin simplul fapt ca muzoasa faringiana este iritata de acidul gastric si acea mancarime se simte in ureche. luati in acel moment un anticid de supt si puneti o vata cu bitter suedez in ureche. Daca acesta manevra ajuta... inseamna ca e cazul de schimbat stilul alimentar.
0
09-01-2021, ora 10:45
Andreina87
Nu este medic/terapeut
Andreina87
Mulțumesc mult pentru răspuns. Am 33 ani, 1, 76 cm și 74 kg. Un stil de viata și alimentație sănătos. Nu știu sa am probleme digestive și nici nu am simțit niciodată un reflux gastroesofagian. Am descoperit acum câteva zile ca am un anevrism de SIA (sept interatrial) din întâmplare, după o vizita la cardiolog. Am fost la cardiolog pur și simplu pentru că simțeam unele presiuni în zona inimii. Durerile semănau mai mult cu dureri intercostale, dar am vrut să fac o vizita completa la cardiolog (EKG și ecografie a inimii). De-acum urmează sa vad dacă anevrismul este intact sau cele 2 atrii comunica între ele. Dar nu cred că este o corelație între ureche și anevrism.
Mulțumesc mult.
1
09-01-2021, ora 11:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pentru pacienta de sex fem.
74kg este mult. Asta înseamnă intestine Intoxicate și ficat gras. Asta înseamnă că oțet. Lamai usturoi la cina. Peste care se mai adaugă lactate, un fruct sau ceva dulce care Fermentează.. Produc reflyx selentios în somn.
Care afectează direct farjngele
Dar.. Am spus de n. Vag.. Care poate trimite semnale din abdomen în sus, faringe, ureche. Fără sa ajungă acidul direct
Oarecum e indicat și consult gastro cu o ecografie
Abdomenul doare deja când se ajunge la ulcer
Inflamațiile nu dor. Dar dau semne la distanta
0
09-01-2021, ora 11:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pentru pacienta de sex fem.
74kg este mult. Asta înseamnă intestine Intoxicate și ficat gras. Asta înseamnă că oțet. Lamai usturoi la cina. Peste care se mai adaugă lactate, un fruct sau ceva dulce care Fermentează.. Produc reflyx selentios în somn.
Care afectează direct farjngele
Dar.. Am spus de n. Vag.. Care poate trimite semnale din abdomen în sus, faringe, ureche. Fără sa ajungă acidul direct
Oarecum e indicat și consult gastro cu o ecografie
Abdomenul doare deja când se ajunge la ulcer
Inflamațiile nu dor. Dar dau semne la distanta
Și Acele ușoare ameteli. Asa zisul sindrom vestibular. Nu e dat de ureche.
Este un semn indirect de proasta circulație cerebrala.. Data de un sânge gros, vâscos.. Care nu oxigenează creerul. Și asta depinde tot de starea intestinelor și kg..!!!!!
0
09-01-2021, ora 12:43
Andreina87
Nu este medic/terapeut
Andreina87
Mulțumesc din nou pentru răspuns. Sunt înaltă 1, 76 cm. Nu contest ca ar fi bine sa mai slăbesc. Ultima ecografie abdominala am făcut-o acum un an aprox. Toate organele erau în parametri normali. Nu mănânc gras, nu am avut niciodată probleme cu colesterolul sau ficatul. Fac analize la sânge cam o data pe an. Mereu au ieșit bine (colesterol, glicemie, hemograma completa). La ecografie a ieșit mereu splina puțin mărită (mi s-a spus că poate fi un factor fiziologic și ca la înălțimea mea ar fi ceva normal). Voi repeta ecografia cât de curând la sfatul dvs.
Nici cu intestinele nu am probleme. Am un tranzit regular și nedureros.
Am citit și despre acest nerv vag. Într-adevăr, ma regăsesc în unele descrieri. Cine il investighează? Medicul neurolog?
Mulțumesc frumos pentru disponibilitate.
0
09-01-2021, ora 13:18
Andreina87
Nu este medic/terapeut
Andreina87
Mulțumesc din nou pentru răspuns. Sunt înaltă 1, 76 cm. Nu contest ca ar fi bine sa mai slăbesc. Ultima ecografie abdominala am făcut-o acum un an aprox. Toate organele erau în parametri normali. Nu mănânc gras, nu am avut niciodată probleme cu colesterolul sau ficatul. Fac analize la sânge cam o data pe an. Mereu au ieșit bine (colesterol, glicemie, hemograma completa). La ecografie a ieșit mereu splina puțin mărită (mi s-a spus că poate fi un factor fiziologic și ca la înălțimea mea ar fi ceva normal). Voi repeta ecografia cât de curând la sfatul dvs.
Nici cu intestinele nu am probleme. Am un tranzit regular și nedureros.
Am citit și despre acest nerv vag. Într-adevăr, ma regăsesc în unele descrieri. Cine il investighează? Medicul neurolog?
Mulțumesc frumos pentru disponibilitate.
P. S : Nu am fumat niciodată și nici alcool nu beau. Deloc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •