ganglionii in zona gatului, sub brat si inghinal

43 comentarii 1 2
0
29-11-2012, ora 19:15
violettta
Nu este medic/terapeut
violettta
Am inteles ca in perfuzii avea lichid de ala rosu, asta inseamna cumva ca ii admnistreaza citostatice? si e posibil ca atunci cand il externeaza sa ii dea deja o serie de citostatice?
0
01-12-2012, ora 18:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu cred ca avea niciun lichid rosu, pana in momentul in care nu aveti rezultatul la biopsie; deci INTAI se pune diagnosticul, cu stadiu cu tot (deci obligatoriu ca in momentul de fata sa aveti deja rezultatul la biopsie) si apoi se incepe tratamentul citostatic, iar asta dupa ce se prezinta pacientului cam ce urmeaza sa faca, cum e cu citostaticele, etc.
0
01-12-2012, ora 22:43
violettta
Nu este medic/terapeut
violettta
Asa este, aveati dreptate in privinta lchidului rosu. Abia astept rezultatul biopsiei, asta in cazul in care va iesi din prima din ael lichid, sa nu mai fim nevoiti sa ma asteptam apoi. si sa incepem tratamentul! luni e posibil sa il externeze, presupun ca un tratment nu va putea sa ii dea din moment ce nu are diagnosticul. dar calmante cu siguranta da, nu?
Va mltumesc pt raspuns! Si ce voiam sa va ma intreb, timpul asta in care asteptam...poate agrava, nu?
0
01-12-2012, ora 23:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca prin "calmante" intelegi medicamente care amelioreaza durerea, asta da, cu siguranta. despre timpul de asteptare, mi-e greu sa ma exprim. de obicei cancerul nu progreseaza de ordinul zilelor.
0
01-12-2012, ora 23:07
violettta
Nu este medic/terapeut
violettta
Da, medicamente ce amelioreaza durerea. Dar spuneti-mi ce parere aveti cu privire la ce v-am povestit de biopsie. in cazul in care nu on sa fie concludent biopsia din pleura, o sa ii faca alta, o sa fie nevoit atunci sa deschida plamanul, asta e mai periculos in sensul ca se pot imprastia acele celule? ar fi alte 2 saptamani de asteptat...Tatal meu se simte bine, nu il mai doare omoplatulsi nici nu l mai arde la coasta dar cu siguranta datorita acelor medicamente calmante, nu? la o zi dupa biopsie i a fost facuta o raza, dr a zis ca a iesit f bine dar ca datele problemei sunt aceleasi.
0
02-12-2012, ora 11:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
biopsia pana la urma este neaparat sa fie prelevata, nu conteaza foarte tare metoda, doar sa fie concludenta.
0
02-12-2012, ora 11:19
violettta
Nu este medic/terapeut
violettta
Va multmesc pt raspunsuri! voi mai reveni cu detalii.
0
03-12-2012, ora 18:54
violettta
Nu este medic/terapeut
violettta
Buna seara! am revenit cu ultimele informatii. tatalmeu a fost externat astazi de la Iasi in urma biopsiei. diagnosticul de pe biletul de iesire din spital este: tumora plmonara dreapta. obs:mts plurale, pleurezie dreapta.
iar pe partea cealalta a biletului de iesire scrie asa : radiografia de torace releva: opacitate pulmonara in jumatatea inferioara a "hemitoracelui " drept -nu stiu exact daca am scris corect, nu e prea citet scrisul; opacitate de tip "lichistin" dreapta. mai era un cuvant intre, dar nu il inteleg ;
examenul ct:tumora pulmonara dreapta, determinari secundare pulmonare ; adenopatii mediastinale, pleurezie dreapta.
Sputa post bronhoscopie -"frotiu" inflamator-predomina macrofagele mature, prezente PMN izolate prezente celuleepiteliale parabazale izolate si in placarde mici. celule epiteliale cilindriceizolate, unele aciliate, in citoplasma bazofila si modificari nucleare-nuclei "hipercromi"in "cantitati" mari-aici nu cred ca am scris f corect. nu am inteles ce a scris. prezente "hematii", suspect CT.
TIN SA PRECIZEZ CA ACELE CUVINTE PUSE IN GHILIMELE NU CRED CA SUNT CORECT SCRISE.
Analize biologice:leucocite=8500, hemoglobina=14, 7 g/dl, "hevatocut" =43, 3 %, trombocite 215000, creatinina 0, 56 mg/dl. TG0 -21, 5 U/L, TGP=17, 8 U/L si uree =39, 2 mg/dl, proteine totale=87, 1 g/l.
S a practicat toroscopia dreapta dreapta cu biopsie de pleura parietala cu rez anatamopologic in lucru.
Si avem si o reteta in care e scris diagnostic : pleurezie dreapta, iar ca medicamente sunt augmentin, ketonal, piafen si inca ceva, nu mai inteleg.
VA ROG FOARTE FRUMOS SA IMI EXPLICATI CAM CE INSEAMNA CEEA CE S=A NOTAT IN BILETUL DE IESIRE.
0
03-12-2012, ora 18:55
violettta
Nu este medic/terapeut
violettta
Si am uitat sa spun ca mai scrie la "starea de iesire" : STATIONARE.
0
03-12-2012, ora 20:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce inseamna ce relatezi tu din biletul de iesire din spital sunt EXACT lucrurile pe care le-am discutat si pana acum, cu putina detaliere asupra extensiei bolii (deci cancerul foarte avansat la nivelul toracelui, lucru care exclude posibilitatea operatiei din start) si a analizelor biologice. nu e nicio noutate suplimentara aici; asteptam rezultatul biopsiei facuta prin toracoscopie.
0
03-12-2012, ora 21:42
violettta
Nu este medic/terapeut
violettta
Multumesc pt raspuns! Am inteles, deci acelasi lucru...avansat. Sper sa am rezultatul in 2 saptamani! Si o sa va mai tin la curent cu starea tatalui meu. Sper sa nu aiba dureri sau stari ce sa duca cu gandl la o evolutie a acesei boli.
Va multumesc inca o data!
0
06-12-2012, ora 10:06
violettta
Nu este medic/terapeut
violettta
Buna diminteata! De luni, de cand e acasa si ia antibioticele din reteta, tatal meu spune ca nu mai simte arsura aia la coasta, nici durerea la omoplat. In schimb noaptea transpira. nu exagerat, dar transpira. si am grija ca temperatura sa fie ok, deci nu cred ca e din cauza gradelor din camera. Si il supara locul unde a fost facuta biopsia, spune ca din cauza asta nu prea doarme noaptea. ca il tine acolo. s aingrasat aproape 2 kg, pt ca si a propus sa manance chiar si fortat, putin si des. Nus tiu de ce, dar faptul ca nu maia re acele dureri speciice cancerului la plamani, ma face sa fiu mai icnrezatoare. stiu ca nu va plac ipotezele astea fara argumente si ca probabil spuneti ca ma imbat cu apa rece. Insa transpiratia din timpul noptii...nu e buna. Asa este? Abia astept sa va comunic rezultatul biopsiei. sper sa fie concludent din prima!
O zi usoara va doresc!
0
06-12-2012, ora 22:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
43 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •