gaura in masea, sinus perforat

26-01-2012
sirghie_alina
Nu este medic/terapeut
sirghie_alina
Am fost ieri, 25.01.2012, la stomatolog si mi-a scos o masea care se pare ca avea puroi.. Dupa extractie mi-a explicat ca am o gaura mare pana la sinus. Mi-a pus un cheag artificial (asa a zis el- si a pus ceva asemanator cu un burete mic) si antibiotic. Apoi a cusut peretii gaurii rezultate in urma extractiei. Cineva a descris exact senzatia rezultata in urma extragerii : RESPIR PRIN GAURA RESPECTIVA. ( suna extrem de ciudat dar aceasta e senzatia) Mi-a prescris amoxicilina 500 mg 2 capsule /8 ore, metronidazol 250mg 1 tableta / 12 ore si ibuprofen (la nevoie). Mi-a zis sa fac radiografie. Ieri, la trei ore de la extractie am scos pansamentul si nu am mai sangerat. Acum simt din cand in cand gust de sange. Medicul a zis ca incercam cu tratament si daca nu functioneaza va trebui sa merg sa imi curete sinusurile.
E in regula cum s-a procedat? Ce ar mai trebui sa fac?
Mutumesc
6 comentarii
0
26-01-2012, ora 18:36
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"Ce ar mai trebui sa fac? "

Sa nu va suflati nasul deloc timp de 3 saptamini.
Si daca mai simtiti ca trece aer pe acolo sa mergeti din nou la medic.
0
27-01-2012, ora 08:08
sirghie_alina
Nu este medic/terapeut
sirghie_alina
Multumsc pt.raspunsul dvs.

in cat timp ar trebui sa nu mai simt ca trece aer pe acolo?
0
18-07-2013, ora 23:08
andrei.mihai
Nu este medic/terapeut
andrei.mihai
Buna ziua. Am fost, mi-a fost scos un molar si a rezultat perforarea sinusului ( o noua cale de trecere a aerului). Intrebarea mea e urmatoarea: e normal sa nu imi faca nimic ? Mi-a pus local ceva ce semana cu un buretel, mi-a dat antibiotic si mi-a pus pansamentul gros de un deget, pe care sa il musc incet una doua ore. E normal doar atat ?! Nu mi'a suturat nimic. Acum, la orele 23, la 3 ore de la extractie inca simt 'trecerea aerului' si incepe sa doara din ce in ce mai tare. :(
0
20-07-2013, ora 16:07
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Andrei Mihai, te-a mai vazut dentistul dupa interventie? vad ca deja au trecut 2 zile de cand ai scris tu pe forum. Dupa deschiderea sinusului postextractional nu trebuie sa sufli nasul cateva saptamani, doar il stergi ( folosesti picaturi decongestionant daca il simti infundat ), nu bei cu paiul, eviti stranutatul sau stranuti cu gura deschisa, eviti orice presiune pe sinus. Daca chiar s-a deschis sinusul, exista o interventie prin care se inchide, dar cat mai repede dupa extractie trebuie facuta( de dentist, de chirurg dento-alveolar sau bmf ). Este normal sa te doara la 3 ore de la extractie ( tocmai ce trecea efectul anesteziei ) cat si cateva zile apoi; poti lua antinflamatoare obisnuite ( tip ibuprofen ). Bafta si multa sanatate!
0
22-11-2014, ora 12:50
anca florian
Nu este medic/terapeut
anca florian
Buna ziua. Joi mi s-a extras o masea (cred ca e primul molar de sus). Cum ramasese doar radacina si statea acolo de ceva vreme, a fost destul de greu de scos. Totul s-a petrecut bine pentru primele 2 radacini, dar la a 3-a s-a intervenit cu mai multe instrumente, iar cand a reusit sa o scoata, medicul m-a tinut de nari si mi-a spus sa suflu. In acel moment s-a auzit cum trecea aerul in cavitatea bucala. Medicul a spus ca deschizatura nu e mare. Mi-a cusut acolo (am inteles ca a facut un lambou din gingie?!). A doua zi de la extractie simteam ceva foarte sarat iesind in zona cusuta si m-am speriat. M-am dus la medic, care a pulverizat un spray acolo, a verificat cusatura, a pipait si a spus ca totul este absolut normal, sa nu imi fac griji. Despre gustul sarat a spus ca ar putea fi limfa parca, sau ceva secretii de la celulele din zona. Mentionez ca medicul este medic primar in chirurgie orala si maxilo-faciala. Nu am dureri faciale, nici febra, nici secretii nazale, beau lichide fara probleme si nu simt nimic iesit din comun in zona respectiva (aer sau durere). Iau metronidazol (3 X zi), augmentin (2 X zi0, nurofen si folosesc olynth, asa cum mi-a recomandat medicul. Ma ingrijoreaza insa gustul acela sarat acolo (de altfel azi parca nu mai e la fel de pregnant). Credeti ca poate veni din tesutul taiat/cusut sau am o porblema mai grava? Multumesc.
0
21-02-2024, ora 00:49
Camelia12
Nu este medic/terapeut
Camelia12
Buna ziua si eu ma confrunt cu aceasta problema au gaura in sinus.
Vrea sa stiu in cat timp vi sa vindecat complet sinusul si daca ati avut probleme cu urechile din cauza gauri din sinus ca eau am si otita seroasa si cred ca are legatura cu sinusul
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul