genunchi

25-02-2017
ely.b
Nu este medic/terapeut
ely.b
Buna ziua,
Am 50 ani, sex feminin, 65 kg, inaltime 1.65.De vreo doua luni am o problema la genunchi doar cand urc scarile, dupa ce urc un etaj deja genunchiul incepe sa doara si sa se blocheze.In rest nu ma doare genunchiul si din aceasta cauza nu m-am prezentat la medic.De fapt trebuie sa recunosc ca nu stiu pasii pe care trebuie sa-i urmez.La celalalt picior am avut fractura de rotula in urma cu 3 ani si cred ca am fortat piciorul mult ca sa-l protejez pe cel bolnav pana l-am imbolnavit pe acesta.Daca ma puteti ajuta cu un sfat, va multumesc.
O zi buna
2 comentarii
1
26-02-2017, ora 18:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sfatul logic este sa consultati un ortoped.
Pana atunci trebuie sa reduceti drastic solicitarile fizice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-02-2017, ora 22:11
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna seara
Aspectul clinic, in contextul biologic prezentat, poate sugera o leziune de menisc (mai des incriminata cand jeneaza urcarea si mai ales, coborarea scarilor). In acest caz este de remarcat ca leziunea nu a aparut in context traumatic memorabil.
Este corect sfatul primit; mergeti la un medic ortoped si faceti intai o radiografie fata si profil a ambilor genunchi. Sunteti la varsta la care poate debuta o gonartroza si uzura menisco-ligamentara survenita fara trauma majora poate fi un semn in acest sens.
Daca este astfel, afectiunea va ataca ambii genunchi, desi nu sincron.
Daca este nevoie, faceti si un RMN care va sublinia amploarea leziunilor si eventual va confirma debutul unei afectiuni cronice degenerative.
Interventiile artroscopice de sanctionare a rupturii de menisc, cruciale la un tanar sportiv, isi gasesc mai rar motivatia in gonartroza la debut; la fel si plastiile ligamentare.
Pentru moment puteti folosi un unguent anti-inflamator si eventual o genunchiera (pt confort).
Cu stima
SL Univ. DR. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
Constanta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: