genunchiul si mijlocul

12-01-2011
cristina nicoleta
Nu este medic/terapeut
cristina nicoleta
Buna ziua. Sunt disperata, nu stiu ce se intampla cu genunchiul meu stang. Am probleme de mic copil cu coloana am 25 de ani, de ceva ani nu mi-a dat batai de cap nici coloana nici picorul. Coloana la frig la una alta la ridicaturi ma mai supara dar suportabil.Genunchiul imi trosneste nu prea pot calca normal ca ma supara pana la mijloc nu mai am aceeeasi stabilitate. Vroiam sa-mi dati un sfat sau sa-mi recomandati un medic de la dvs din spital. Va multumesc
13 comentarii
0
12-01-2011, ora 01:59
cristina nicoleta
Nu este medic/terapeut
cristina nicoleta
Buna ziua. Sunt disperata, nu stiu ce se intampla cu genunchiul meu stang. Am probleme de mic copil cu coloana am 25 de ani, de ceva ani nu mi-a dat batai de cap nici coloana nici picorul. Coloana la frig la una alta la ridicaturi ma mai supara dar suportabil.Genunchiul imi trosneste nu prea pot calca normal ca ma supara pana la mijloc nu mai am aceeeasi stabilitate. Vroiam sa-mi dati un sfat
0
12-01-2011, ora 16:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sfatul cel mai logic este consultati un ortoped.
Daca sunteti supraponderala este obligatorie normalizarea greutatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-01-2011, ora 18:14
stochici giorgica
Nu este medic/terapeut
stochici giorgica
apa la genunchi se poate scoate si va rog sa imi spuneti ce provoaca acest lichid..Mi se unfla genunchii periodic si se desunfla cu ajutorul antiinflamatoriilor... va rog un sfat se poate opera ??????astept raspuns.
0
30-01-2011, ora 19:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Aceasta acumulare de lichid articular este, logic, o modalitate prin care articulatia se auto-protejeaza. Prin urmare, a exttrage acest lichid este o manevra lipsita de logica, vaduvind articulatia de o modalitate de auto-protectie.
Cauzele sunt multiple, de la cele post-traumatice (leziune de mensic) la cele inflamatorii (boli reumatologice), dar si artroza determina acelasi fenomen, ca si supraincarcarea mecanica (datorata obezitatii sau suprasolicitarii fizice).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-05-2011, ora 09:03
asan arun
Nu este medic/terapeut
asan arun
buna sunt un barbat in varsta de 34 ani si practic artele martiale
si de ceva timp ma doare genunchii
ce medicamente pot sa iau naturiste in special
va multumesc
0
26-05-2011, ora 09:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ca si in cazul obezitatii, in cazul D-voastra cauza durerii este reprezentata de distrugerea cartilajului si degenerarea acestuia (artroza). Orice tratament imaginabil nu face decat sa va "pacaleasca" creierul ca nu se intampla nimic la nivelul genunchiului, iar D-voastra sa puteti continua distrugerea genunchilor in absenta temporara a durerii.
Prin urmare, singura solutie logica este indepartarea factorului cauzator, adica evitarea traumatismelor si a suprasolicitarii articulare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-02-2012, ora 11:30
mmihaelamovi
Nu este medic/terapeut
mmihaelamovi
Buna ziua!
V-as ruga daca puteti sa ma ajutati macar cu un sfat in problema mea:
fiica mea de 17 ani a fost diagnosticata in ianuarie 2008 cu lupus erimatos sistemic. In urma tratamentului cu cortizon a facut necroza aseptica cap femural drept grad 3. In august 2011 a facut o operatie de foraje la spitalul Floreasca din Bucuresti, de la inceput ni s-a spus ca nu avem prea multe sanse dar noi am facut-o.
In prezent are genunchiul umflat si o doare. Am fost la spitalul din Targoviste unde i s-a facut o radiografie in urma careia i s-a prescris sa poarte orteza fixa la genunchi, si ni s-a mai spus ca ar avea si necroza si ca ar putea ajunge la protezare si la genunchi...
Intrebarea mea este credeti ca exista alte mijloace de a scapa de protezare.nu as suporta sami vad fiica cu proteze peste tot.Am auzit ca exista o injectie Curavisc, am facut 1 la sold dupa care ne-am oprit deorece nu ne-am inteles asa bine cu doctorul.Ar putea avea efect la genunchi acesta injectie.Am mai auzit si de un centru de la Constanta de Oxigenoterapie hiperbara...Ne-ar ajuta cu ceva daca am merge acolo?
Va multumesc anticipat!
0
02-03-2012, ora 09:03
stochici giorgica
Nu este medic/terapeut
stochici giorgica
urmez un tratament biologic cu remicade.stiti cumva cat trebue urmat acest tratament?
0
02-03-2012, ora 14:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Care este diagnosticul, Poliartrita Reumatoida sau alta maladie inflamatorie-reumatologica?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
02-03-2012, ora 16:54
mmihaelamovi
Nu este medic/terapeut
mmihaelamovi
Va rog sa mi raspundeti si mie, va rog din tot sufletul.
0
02-03-2012, ora 21:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund punctual:
- nu v-as recomanda acele infiltratii mentionate. Nu au nici o utilitate in cazul fiicei.
- din pacate, proteza nu trebuie privita cu groaza, ci ca fiind unica modalitate a a reconstitui mobilitatea pierduta a articulatiilor si a permite autonomia pacientului;
- pentru indicatia oxigenoterapiei hiperbare trebuie sa luati legatura direct cu cel care o practica
http://forum.romedic.ro/user.php?id_user=40996
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
03-03-2012, ora 20:41
stochici giorgica
Nu este medic/terapeut
stochici giorgica
spondilita anchilozanta forma mixta
0
28-06-2012, ora 07:52
tufisi pamela
Nu este medic/terapeut
tufisi pamela
Buna ziua de 3 sapt baietelul meu de 5 ani are probleme cu genunchiul drept La inceput a mers schiop apoi nu a mai putut sa indoaie piciorul de la genunche pt ca il durea si i sa si umflat I-am facut radiografie si nimic timp de o sapt nu a mai avut dureri si sa si desumflat Intr-o zi a facut baie in piscina a stat mai mult iar cand a iesit a inceput sa schiopateze si iar sa umflat genunchiul O zi merge bine nu are nimic doua iar il doare i se umfla Am fost cu el la doi doctori ortopezi si au spus ca nu are nimic UNDE SA MA DUC CU EL?
in martie i-am facut analizele si aslo era 400 si avea streptococ de grup A in gatut I -am dat cexil 3 luni cate 10 zile Poate fi din cauza analizelor Peste 2 sapt i le repet
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: