Gingie dureroasa

13-11-2018
Adina1982.
Nu este medic/terapeut
Adina1982.
Buna ziua. Uneori(cam de 5-6ori pe an) mi se inflameaza gingiile in jurul dintilor, mai mult partea cu cerul gurii, aproape de dinti.Gingia e doar dureroasa, nu e rosie, nu sangereaza, dar ca, cateva zile abia mananc. Parca m as fi fript cu ceva, gingia in locul acela pare incretita. Azi simt in locul dureros si intepaturi si pare aspra la atingere. Ca tratament, doar am dat cu gel de salvie si m am clatit cu musetel. Nu mi apare mereu in acelasi loc. Ce ar putea fi?am intrebat dr de fam si a zis ca sunt afte, dar nu seamana( zic eu). Ce ar putea fi? Nu am helicobacter, nici candida caci mi am facut exudat. Sper ca nu ar putea fi un semn pt vreu pui de cancer bucal(ca deja paranoia s a instalat).Sanatate va doresc!
5 comentarii
1
13-11-2018, ora 20:28
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
Rugile palatine, acele dungi de pe cerul gurii se pot inflama de la alimente.
Ar trebui sa urmariti ce alimente consumati sau condimente sarate, dulci, iuti.
0
14-11-2018, ora 15:29
Adina1982.
Nu este medic/terapeut
Adina1982.
Multumesc pt raspuns! Voi urmari, deja am notat cam ce am mancat in ultimile 2 zile. Ar putea avea legatura totusi cu vit c? De ex ieri pe la ora 17 am luat vit c de 1000 deoarece simteam ca incepe sa mi curga nasul, iar pe seara deja nu ma mai durea nimic, nu mai simteam nici o jena.Zi frumoasa
0
14-11-2018, ora 16:38
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
Lipsa lipsa vitaminei C in organism afecteaza gingiile.
0
03-10-2020, ora 19:30
Alexandra
Nu este medic/terapeut
Alexandra
Bună ziua! Am si eu o problema, dacă ma puteti ajuta va rog mult cu un sfat, de ceva timp am o senzație de arsură si usturime in cavitatea bucala, gingii, limbă, gât, am nevoie de un sfat in legatura cu ce as putea face in acest sens si care ar putea fi cauza
0
04-10-2020, ora 12:25
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Aceste simptome pot avea cauza diverse. Ati schimbat ceva in alimentatie/ stil de viata/ factori de stres in ultima perioada? Ati avut vreun tratament cu antibiotice? Va sfatuiesc sa fiti luat in evidenta unui medic stomatolog/ de patologie orala/ orl-ist ce va urmari situatia precum si prezenta sau absenta unor leziuni ce explica disconfortul dumneavoastra. Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  •