Gingie dureroasa

13-11-2018
Alina1982.
Nu este medic/terapeut
Alina1982.
Buna ziua. Uneori(cam de 5-6ori pe an) mi se inflameaza gingiile in jurul dintilor, mai mult partea cu cerul gurii, aproape de dinti.Gingia e doar dureroasa, nu e rosie, nu sangereaza, dar ca, cateva zile abia mananc. Parca m as fi fript cu ceva, gingia in locul acela pare incretita. Azi simt in locul dureros si intepaturi si pare aspra la atingere. Ca tratament, doar am dat cu gel de salvie si m am clatit cu musetel. Nu mi apare mereu in acelasi loc. Ce ar putea fi?am intrebat dr de fam si a zis ca sunt afte, dar nu seamana( zic eu). Ce ar putea fi? Nu am helicobacter, nici candida caci mi am facut exudat. Sper ca nu ar putea fi un semn pt vreu pui de cancer bucal(ca deja paranoia s a instalat).Sanatate va doresc!
3 comentarii
1
13-11-2018, ora 20:28
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
Rugile palatine, acele dungi de pe cerul gurii se pot inflama de la alimente.
Ar trebui sa urmariti ce alimente consumati sau condimente sarate, dulci, iuti.
0
14-11-2018, ora 15:29
Alina1982.
Nu este medic/terapeut
Alina1982.
Multumesc pt raspuns! Voi urmari, deja am notat cam ce am mancat in ultimile 2 zile. Ar putea avea legatura totusi cu vit c? De ex ieri pe la ora 17 am luat vit c de 1000 deoarece simteam ca incepe sa mi curga nasul, iar pe seara deja nu ma mai durea nimic, nu mai simteam nici o jena.Zi frumoasa
0
14-11-2018, ora 16:38
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
Lipsa lipsa vitaminei C in organism afecteaza gingiile.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomanda un stomatolog sau cauta unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 7000 de cabinete si clinici de stomatologie din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor stomatologice, cititi recomandari, va puteti programa online.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.