Glezna dreapta RMN

18-11-2021
glucian2121
Nu este medic/terapeut
glucian2121
Am 40 de ani, 1.75 si 106 Kg. De mai bine de 10 ani glezna dreapta mi se inflameaza. In ultimul timp la o distanta din ce in ce mai scurta. Mentionez ca am fost diagnostiat cu platfus, iar in urma cu peste 10 ani am avut un traumatism la glezna.Am fost la un control ortopedic in urma caruia mi s-a sugerat efectuarea unui RMN. Va prezint mai jos detaliile:

Osteofit dezvoltat de la nivelul regiunii posterioare si laterale a talusului si cu aspect efilat si ramificat si una dintre ramificatii cu curbura distala orientata caudal si cu lungimea de aproximativ 10mm. Cartilajul de acoperire din regiunea de contact talo-calcanean lateral pe o suprafata de aproximativ 10mm are inaltime redusa iar subcondral este prezent edem osos difuz.
Imagini microgeodice cu diametre de 4-5mm si prezente la nivelul talusului caudal si lateral si remodelaj osos in zona anterioara si caudala a talusului in regiunea proiectiei articulare tamocalcaneene. Alte osteofite prezenta superior la nivelul talusului si osului navicular.
Remodelaj osos degenerativ al osului navicular, al calcaneului in zona sinus tarsi si zone parcelare edematoase subcondrale cu diametre de 4-5mm in multiple regiuni corespunzatoare distributiei zonelor de maxima portanta. Alte zone edematoase osoase difuze la nivelul osului navicular si talusului.
Acumulare chistica multiseptata prezenta in recesul posterior subtalar cu diametrul de maxim 27-28mm.
Leziune cu intrerupere de continuitate a ligamentului talo-navicular cu asociere de edem subcutanat in regiunea descrisa.
Ligamentul talocalcanean interosos in zona sinus tarsi prezinta aspect de dezinsertie difuza fibrilara si avulsie partiala subcondrala de pe suprafata superioara calcaneana. Modificari edematoase difuze si dezinsertii fibrilare prezente si la nivelul ligamentelor calcaneo-fibular si talofibular. Modificari edematoase la nivelul capsulei dorsalis.
Minime modificari edematoase prin mecanism de entorsa de mai mica amploare si in regiunea mediala cu leziuni discrete la nivelul ligamentului deltoid si de- a lungul retinaculului flexorilor.
Concluzii:
- Modificari inflamatorii cronice osoase cu remodelaj osos in zone de maxima portanta ale talusului, calcaneului si osului navicular. Osteofite la nivel talar posterior si osteofit incipient talar anterior si navicular superior.
- Multiple leziuni ligamentare in stadii de leziuni fibrilare difuze ale ligamentului talo-calcanean, talonavicular, calcaneo-fibular si talofibular.
- Leziuni discrete edematoase ale capsulei dorsalis si ligamentului deltoid retinaculului flexorilor.

Va multumesc
1 comentarii
0
18-11-2021, ora 11:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Este absolut imposibil de comentat acest text, in absenta imaginilor RMN propriu-zise si a examinarii clinice directe.
Poate fi vorba despre un picior Charcot diabetic (datorat celor 30-35 kg in exces) sau o artroza de supra-solicitare mecanica (datorata celor 30-35 kg in exces).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: