Durere glezna

08-09-2017
AlexaAl
Nu este medic/terapeut
AlexaAl
Buna ziua!

Inainte sa merg la doctor, as vrea sa imi fac o idee despre ce se intampla. De vreo 5 zile ma doare destul de tare glezna dreapta, in special cand pasesc. Nu m-am accidentat in niciun fel, nu am calcat gresit, nu m-am lovit in nimic, nu am avut niciun fel de incident care sa declanseze aceasta durere. La inceput ma durea foarte putin dimineata, cand ma dadeam jos din pat si faceam primii pasi, insa in 2-3 zile durerea a inceput sa persiste pe tot parcurusul zilei. Acum iau Diclofenac 100 mg si sa aplic Nurofen Gel, dar nu observ o ameliorare semnificativa. Mentionez ca mi-am luxat glezna respectiva acum cativa ani... Este posibil sa nu se fi vindecat complet sau sa fi ramas cu o sensibilitate? Desi pana acum nu mi-a facut niciun fel de problema.

Multumesc!
3 comentarii
0
09-09-2017, ora 16:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In elaborarea unui raspuns exista elemente infinit mai importante, pe care nu le-am inteles:
- sex, varsta, greutate/inaltime;
- status ocupational si sportiv, eforturi practicate zilnic;
- antecedente traumatice, reumatologic-inflamatorii, metabolice, vasculare etc.
- localizarea anatomica a durerii (la nivelul gleznei exista sute de puncte posibil dureroase, semnificand diagnostice profund diferite).
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-09-2017, ora 17:10
AlexaAl
Nu este medic/terapeut
AlexaAl
Femeie, 27 ani, 60 kg, 1.75 m. Nu practic niciun sport si nici sala nu am mai facut in ultimul an. Glezna a fost luxata acum 6-7 ani, dar pana acum nu mi-a facut probleme (doar o sensibilitate la schimbarile de temperatura si atunci cand intru in apa marii).

Durerea pleaca de la glezna si se duce spre degete. Acum, ce-i drept, m-a mai lasat durerea fiindca am evitat sa calc cu toata greutatea pe ea, dar tot ma deranjeaza.

Multumesc pentru raspuns!
0
30-10-2017, ora 18:09
Livia1994
Nu este medic/terapeut
Livia1994
Buna ziua! De aprox. o luna mama mea are o durere de glezna, aceasta este umflata. 47 ani, 90 kg, 1.75, lucreaza ca vanzatoare, depunde efort zilnic. A fost diagnosticata cu gonartroza in trecut. A facut tratament cu xeforapid si mydocalm si durerile persita. ce e de facut?
Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: