Glezna piciorului sting trosneste

08-04-2013
Ops_MS
Nu este medic/terapeut
Ops_MS
Buna vreme tuturor!
Am o problema la glezna piciorului sting. Periodic, odata la 20-30 minute, simt o constringere in glezna, insa dupa ce o fac sa trosneasca imi trece. Exista o pozitie anumita in care glezna trosneste. Din schema pe care am vazut-o pe acest site pot doar sa banuiesc ca este vorba de osul calcaneu, sau regiunea in care se unesc fibula cu tibia. Va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac si sa imi spuneti care e totusi adevarata problema. Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
08-04-2013, ora 21:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sindesmoza tibio-fibulara nu este o adevarata articulatie, avand un grad de libertate foarte redus, deci nu poate fi vorba despre zgomote la nivelul acesteia. Calcaneul participa atat la complexul talo-calcaneo-navicular, cat si la articulatia calcaneo-cuboidiana, dar ofera pasaj de trecere si muschilor fibulari, lungului flexor al halucelui, tibialului posterior etc etc. La toate aceste niveluri pot exista sute, poate mii de probleme diferite...
Va marturisesc sincer ca nu am inteles tocmai elementele esentiale: varsta, sex, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, reumatologic-inflamatorii, metabolice etc etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
08-04-2013, ora 22:17
Ops_MS
Nu este medic/terapeut
Ops_MS
Multumesc pentru implicare.
Eu sunt un baiat de 25 ani, cu greutatea 80 kg la 1.74 m inaltine. De profesie sunt inginer, toata ziua lucrand in oficiu in fata calculatorului. In copilarie, din clasa 1 pina in clasa 10 am facut dansuri sportive. Antecedente traumatice la acest picior nu am. Din traume pot doar sa mentionez degetul mic de la mina dreapta a fost rupt, si comotiile cerebrale, 4 la numar. Mi-am amintit faptul ca am sarit nereusit dintr-o remorca si am simtit senzatia unei luxatii la moment doar. Ulterior durere nu am mai simtit. Insa de atunci imi tot trosneste glezna. In somn chiar am impresia ca deja e reflex, atunci cand simt o incomoditate la picior il fac sa trosneasca si trece. La oficiu la fel. Sper sa va ajute informatia data, caci altfel deja nu mai stiu cum sa o descriu. Multumesc anticipat.
0
09-04-2013, ora 17:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este extrem de dificil de precizat cauza artrozei talo-tibiale actuale:
- cele 15 kg in plus actuale solicita enorm articulatia, conducand catre distrugere treptata (artroza);
- un traumatism precum cel mentionat ar fi putut determina aparitia unui proces de degradare progresiva (artroza);
- dansurile sportive sunt reputate in generarea leziunilor osteo-condrale ale domului talian, cu evolutia catre artroza.
Situatia actuala trebuie cuantificata prin examen clinic actual, eventual radiografii in incidente specifice, eventual un computer-tomograf (nu RMN!!!!).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
10-04-2013, ora 08:03
Ops_MS
Nu este medic/terapeut
Ops_MS
Am inteles. Multumesc pentru consultatie, dupa ce fac controlul va mai scriu. Succes in continuare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: