Gonartroză

04-07-2018
viela
Nu este medic/terapeut
viela
Va rog sa-mi spuneți un tratament eficient pentru gonartroză. De 4 luni am dureri, am luat Piascledine 1/zi 2 luni dar nu mi-a trecut.
Trebuie să iau mai mult?
Un dr. mi-a recomandat 2/zi o lună și 1/zi două luni, iar alt medic 1/zi timp de două luni. Dar am dureri mari cand cobor scările mai ales.
Va mulțumesc!
10 comentarii
0
04-07-2018, ora 09:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu s-a inventat, inca, un tratament medicamentos pentru gonartroza.
Gonartroza reprezinta distrugerea cartilajului articulatiei genunchiului, ca urmare a supra-solicitarii de tip mecanic (uzura rapida).
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente traumatice si de alta natura etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-07-2018, ora 09:47
Dr. Alin Pandea
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Alin Pandea
Pentru mai multe informatii despre gonartroza si optiuni de tratament al simptomelor :

------*

Cu stima,
Alin Pandea

(*modificat de admin)
0
04-07-2018, ora 12:20
viela
Nu este medic/terapeut
viela
Dl. dr Uscatu
Am 52 ani, 95 kg, 1, 60 cm (catastrofa!!!). sex feminin, Nu am facut sport, stau la birou 8 ore și am avut mai multe kg dar am slăbit și în continuare tin regim. mai bine zis mananc sănătos și mai putin. Nu mai tin cură de slabire deoarece am tinut mereu și m-am îngrasat mai mult după aceea.
În 2008 am făcut, în urma unei căzături, operație de menisc și ligamentoplastie la piciorul drept.Acum ambii genunghi ma dor.
Stiu ca nu sunt bine deloc, dar am dureri și poate ceva ma ajută ca să pot merge pe jos la serviciu 20 minute.În prezent fac kinetoterapie de 2 luni și sunt ceva mai bine ca acum trei luni, bicicletă seara 15 minute.În luna februarie am făcut o injecție cu OSTENIL și am putut coborî scările, dar trebuie să fac și la celălalt picior, sau poate altă soluție?
Va multumesc!
0
04-07-2018, ora 12:22
viela
Nu este medic/terapeut
viela
Genunchi*(scuze, m-am grăbit la scris)!
1
04-07-2018, ora 20:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Singura solutie in cazul D-voastra este sa renuntati la 35 kg si, pana atunci, sa reduceti spre zero mersul pe jos.
Cartilajul distrus nu poate fi regenerat prin nici o metoda imaginabila.
La un moment dat se va pune problema protezarii articulatiilor, insa numai dupa ce renuntati la cele 35 kg.
Nu va sfatuiesc sa apelati nici la medicamente, nici la injectii si nici la ceva similar: sunt total inutile la aceasta greutate.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
1
05-07-2018, ora 13:27
viela
Nu este medic/terapeut
viela
Vă mulțumesc!
0
01-09-2018, ora 14:10
Mahmoud
Nu este medic/terapeut
Mahmoud
Buna ziua Domnu Doctor! acum o luna m-am lovit tare la piciorul drept si la degetul mare mi sa rupt unghia nu toata decat jumate.Acum mi a crescut putin dar in colt nu...Ma spal zilnic dar de cand mi a cazut unghia degetul meu a prins un miros ciudat.Nu stiu ce sa fac de aceea apelez la dvs. Ce ma sfatuiti ?
Va multumesc
0
03-09-2018, ora 11:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Trebuie sa lasati unghia sa creasca corect si, pana atunci, sa purtati exclusiv incaltaminte deschisa (sandale).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-09-2018, ora 23:27
Mahmoud
Nu este medic/terapeut
Mahmoud
va multumesc
0
11-10-2018, ora 12:09
Bogdan_e
Nu este medic/terapeut
Bogdan_e
Ptr gonartroza/artroza, dureri articulare... Americanii au un produs care ajuta la refacerea lichidului de la articulatii. Medicii din Romania sunt convins ca inca nu au auzit. Daca doriti ajutor ma puteti suna la -----------* si va pun in legatura cu compania Americana. Eu am testat si acum sunt ok.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: