Gonartroza

09-01-2016
MaricicaP
Nu este medic/terapeut
MaricicaP
Buna!Am 50 de ani, 1, 67m inaltime si 63kg.Lucrez numai in picioare, merg mult pe jos si saptamanal fac cate 25km pe bicicleta(mai putin iarna).In urma cu 5 saptamani, m-am trezit din senin cu o intepatura puternica in genunchi care nu a cedat la anti-inflamatoare timp de o luna.Intr-un final am facut o radiografie, rezultatul este: Efilarea spinelor tibiale.Am fost la BFT, mi-a pus diagnostic:Gonartroza si Hidartroza.Am inceput sa fac fizioterapie si injectii Xefo rapid, 1 la 2 zile.Dupa 5 zile de tratament vad o usoara ameliorare.Hidartroza inca este, simt durere si presiune in genunchi la indoire.Curios este ca am putut pedala in timpul asta fara probleme dar la mersul pe jos ma durea.Sunt speriata fiindca nu vreau sa renunt la modul meu sportiv de viata si ma intreb daca ciclismul mi-a facut rau.Ce ma sfatuiti? Multumesc :)
3 comentarii
0
09-01-2016, ora 19:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Gonartroza reprezinta distrugerea cartilajului articular, provocata de greutatea excesiva si de efortul excesiv.
Prin urmare, logic, trebuie sa reduceti drastic solicitarea genunchiului (stat in picioare, mers pe jos) etc.
Medicamentele sunt nu numai inutile, dar si profund daunatoare in cazul gonartrozei: prin ameliorarea temporara a durerii va creaza impresia ca puteti continua sa traiti cu acest efort.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-01-2016, ora 18:12
MaricicaP
Nu este medic/terapeut
MaricicaP
Multumesc pentru raspuns.Sunt descurajata...totusi, ce variante mai am?Imi pregatesc carje sau apelez la infiltratii cu acid hialoronic sau altceva?
...Multumesc din nou
0
10-01-2016, ora 18:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Infiltratiile au rezultate controversate.
Au, ca si antiinflamatoarele, un efect "pervers": va induc impresia ca puteti continua in regimul actual de efort, ceea ce este profund fals si daunator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: