granulom si abces...pot scapa de extractie?

14-08-2010
lavy84
Nu este medic/terapeut
lavy84
in urma cu o saptamana a inceput sa ma doara o masea ( 46 ) la care aveam o istorie de tratamente:scos nervul, stift pe canal, coronita de portelan...am consultat un stomatolog, care, dupa ce a analizat radiografia mi-a spus ca am o infectie f urata, pe care nu o poate drena din cauza stiftului de pe canal...singura solutie ar fi extractia...mi-a recomandat si sa cer o a doua opinie, solutia sugerata a fost aceeasi... ca solutie de rezerva mi s-a propus premolarizarea...nu stiu ce sa fac.metionez ca de 3 zile iau amoxicilina, iar astazi am observat ca in dreptul maselei respective a aparut un abces...exista o alta solutie (mi s-a spus ca infectia e prea raspandita pt rezectie )...?
8 comentarii
0
14-08-2010, ora 23:06
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Merita sa faceti un consult la un medic care se ocupa doar de endodontie.
0
15-08-2010, ora 00:09
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
pai.daca scoate coroana...apoi si stiftul.va reusi sa si dreneze (ipotetic). Sau o rezectie, fara sa se mai intervina pe coroana si stift.asta doar daca dimensiunile formatiunii respective o permit.
0
15-08-2010, ora 00:48
lavy84
Nu este medic/terapeut
lavy84
ati putea sa-mi recomandati un astfel de cabinet in iasi?eu nu am gasit niciunul...
0
15-08-2010, ora 11:50
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
V-am trimis un mesaj privat cu o recomandare. revin cind fac rost de nr de tel si adresa.
0
26-05-2012, ora 18:23
codrinp2001
Nu este medic/terapeut
codrinp2001
Am si eu tot o problema asemanatoare. A trebuit sa dau jos lucrarea deoarece am facut infectie la dintele 46, si acum dupa o saptamana de luat augmentin a mai ramas infectie sub dinte, intre radacini. As dori sa stiu ce pot face pentru a salva totusi dintele de la extractie.
0
27-05-2012, ora 10:53
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Trebuie facut/refacut tratamentul canalelor f bine iar sansele sunt cam 50-50.
0
29-05-2012, ora 08:11
codrinp2001
Nu este medic/terapeut
codrinp2001
multumesc pentru raspuns, imi voi face astazi o programare la un cabinet care face tratamente endodontice.
Am facut si o radiografie dar se pare ca nu o pot urca pe forum pentru a putea fi vizualizata, de aceea am pus radiografia in locul pozei mele.
Daca dati click pe poza, puteti vedea radiografia mai bine.
0
30-05-2012, ora 22:42
sandu_adriana84
Nu este medic/terapeut
sandu_adriana84
Buna, , , am si eu o problema cu un asa zis granulom.Am o lucrare de cativa ani, iar acum am avut dureri groaznice la un canin, aflat langa lucrare, deasupra caninului infectie.M-am prezentat la medic, mi-a tratat dintele, scos nerv, dar infectia mi-a ramas si la fel simteam durere.M-a trimis la radiografie si am aflat ca din cauza unui dinte din lucrare mi s-a dus infectia la canin, acum tratat si ca exista un granulom care trebuie operat, DAR DR.mi-a spus ca lucrarea este f buna si bine tratata pe canale, CUM e posibil atunci sa fac acest granulom?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •