Grup de suport pentru cei cu TOC-CAP 14

190 comentarii 1 23 ..... 6 7 Înainte ›
0
18-05-2009, ora 19:00
gege
Nu este medic/terapeut
gege
salutare tuturor
cata 77 -mersi pt invitatie

miki-sa stii ca si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare si nu stiam ce e cu mine.incearca sa nu renunti la servici.medicul nu ti-a dat nimic pt dormit?si eu am facut tratament cu xanax si sertralina dar mi-a prescris si imovane pt dormit.e bun tratamentul dar trebuie sa-l iei o perioada mai indelungata de timp.(ceea ce eu nu am facut si am recazut).daca nu vezi rezultate spune-i la medic(poate sa-ti mareasca doza de xanax sau sa-ti schimbe tratamentul.eu iti doresc numai bine si sa poti sa treci peste toate.
0
18-05-2009, ora 21:51
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Hei, Miki, asa cum zicea si Cata, bine ca ne-ai gasit! Am vazut ca terapia ta se bazeaza pe povestit. E bine sa povestesti, si eu o fac, far terapia mea se mai bazeaza si pe exercitii.

Eu sufar de Tulburare Obsesiv Compulsiva, am obsesii pe teme legate de relilie, in general de lucruri pe care nu le pot controla. Nu am stiut ani buni de ce sunt asa, ce am facut eu sa ajung sa-mi fie asa de frica de chestii care lasa majoritatea lumii extrem de rece.
In tulburarile de anxietate, dau roade medicamentele (antidepresive+anxiolitice) imbinate cu terapia. Medicatia te ajuta sa te pui cat de cat pe piciare, iar terapia te ajyta sa intelegi ca frica e im mintea ta si ca grijile pe care ti le faci in legatura cu o anumita situatie sunt extrem de exagerate. Problema ta pare sa fie una de genul "daca ma duc acolo o sa se intample ceva". Terapia se axeaza fix pe epunerea la situatia respectiva. Este cumplit de greu de facut pentru ca mintea ta este "convinsa" ca o sa se petreaca ceva rau. Aratandu-i incet incet ca nu-i asa, creste initial anxietatea, dupa care scade. Asta se numeste terapie cognitiv comportamentala. Nu are mare lucru de-a face cu psihanaliza care incearca sa expice de ce ti-e frica.
Si eu am incercat asta, stiu ca am anumite frici care s-au dezvoltat prin copilarie, dar la un moment dat au explodat si asta nu mai are nimic de-a face cu ce era in mintea mea in copilarie. Incet imi revin si eu, e o munca de sisif, dar ai rezultate.
Sfatul meu: vezi cu psiholoaga ta ce nu merge, fixeaza niste obiective cu ea si realizeaza un set de exercitii care sa iti permita sa infrunti si sa depasesti situatiile stresante precum intratul in respectivele cladiri.
Apoi, vezi cu medicul tau daca poti sa intervii si asupra pastilelor. Diagnosticul de anxietate severa e... cam general. Inteleg ca ai o anxietate care te deranjeza foarte tare, dar intreaba mai multe... sau, daca vrei sa te lamuresti singurica, cauta pe net informatii despre ocd (e tulburarea obesesiv compulsiva in engleza). O sa gasesti tot felul de articole foarte interesante.
In legatura cu serviciul, trage aer in piept ca o sa treaca. Cat mai ai? Doua saptamani... mai scrie-ne si te ajutam cum putem cu sfaturi asa incat sa poti intra in cladire si sa te bucuri de job-ul visat!!!! Multa bafta. Intreaba-ne ce vrei ca am experimentat cu toatele diverse stari si ne ajutam una pe alta.
0
18-05-2009, ora 21:51
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Hei, Miki, asa cum zicea si Cata, bine ca ne-ai gasit! Am vazut ca terapia ta se bazeaza pe povestit. E bine sa povestesti, si eu o fac, far terapia mea se mai bazeaza si pe exercitii.

Eu sufar de Tulburare Obsesiv Compulsiva, am obsesii pe teme legate de relilie, in general de lucruri pe care nu le pot controla. Nu am stiut ani buni de ce sunt asa, ce am facut eu sa ajung sa-mi fie asa de frica de chestii care lasa majoritatea lumii extrem de rece.
In tulburarile de anxietate, dau roade medicamentele (antidepresive+anxiolitice) imbinate cu terapia. Medicatia te ajuta sa te pui cat de cat pe piciare, iar terapia te ajyta sa intelegi ca frica e im mintea ta si ca grijile pe care ti le faci in legatura cu o anumita situatie sunt extrem de exagerate. Problema ta pare sa fie una de genul "daca ma duc acolo o sa se intample ceva". Terapia se axeaza fix pe epunerea la situatia respectiva. Este cumplit de greu de facut pentru ca mintea ta este "convinsa" ca o sa se petreaca ceva rau. Aratandu-i incet incet ca nu-i asa, creste initial anxietatea, dupa care scade. Asta se numeste terapie cognitiv comportamentala. Nu are mare lucru de-a face cu psihanaliza care incearca sa expice de ce ti-e frica.
Si eu am incercat asta, stiu ca am anumite frici care s-au dezvoltat prin copilarie, dar la un moment dat au explodat si asta nu mai are nimic de-a face cu ce era in mintea mea in copilarie. Incet imi revin si eu, e o munca de sisif, dar ai rezultate.
Sfatul meu: vezi cu psiholoaga ta ce nu merge, fixeaza niste obiective cu ea si realizeaza un set de exercitii care sa iti permita sa infrunti si sa depasesti situatiile stresante precum intratul in respectivele cladiri.
Apoi, vezi cu medicul tau daca poti sa intervii si asupra pastilelor. Diagnosticul de anxietate severa e... cam general. Inteleg ca ai o anxietate care te deranjeza foarte tare, dar intreaba mai multe... sau, daca vrei sa te lamuresti singurica, cauta pe net informatii despre ocd (e tulburarea obesesiv compulsiva in engleza). O sa gasesti tot felul de articole foarte interesante.
In legatura cu serviciul, trage aer in piept ca o sa treaca. Cat mai ai? Doua saptamani... mai scrie-ne si te ajutam cum putem cu sfaturi asa incat sa poti intra in cladire si sa te bucuri de job-ul visat!!!! Multa bafta. Intreaba-ne ce vrei ca am experimentat cu toatele diverse stari si ne ajutam una pe alta.
0
19-05-2009, ora 07:30
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Miki, Sophie ti-a scris f bine dar si Gege. In primul rand TREBUIE sa dormi. Nici o schimbare nu se produce pe o minte obosita. Eu am un an de cand am facut TOC si chiar si acum daca sunt obosita ma iau toate pandaliile.
In primul rand ia-ne pe toti de aici (cel putin) ca exemplu ca lucrurile se pot si se vor indrepta. Apoi discuta cu terapeuta ta. Este ok sa sapi in trecut si sa discuti putin la inceput ca sa te cunoasca si sa inteleaga niste aspecte despre personalitatea ta. Dar nu este ok sa faci numai asta. Terapia despre care iti vorbim noi impune anumite exercitii pentru schimbarea unor comportamente. Daca imi dai o adresa de e-mail iti trimit un scan pe email ca sa vezi despre ce este vorba in terapia cognitiv comportamentala.
Ai rabdare cu tine, capul sus, va trece, este doar inca o experienta.
0
19-05-2009, ora 07:58
LUMI27
Nu este medic/terapeut
LUMI27
SAL FRATILOR! Cata cred ca ai dreptate nirel stres nu strica dar cu voi parca uiti si de viata mizerabila ce ne inconjoara sau asta inseamna o noua viata TOP-CAP. Nu ar fi rau deloc daca ar fi asa pentru ca avem toti o viata care nu e deloc ok. Trebe sa trecem cu totii peste probleme.
0
19-05-2009, ora 16:08
gege
Nu este medic/terapeut
gege
sall
da, ai dreptate Lumi
eu de cand am intrat pe forum ma simt un strop mai bine si stiu ca nu sunt singura care trece prin asta.
si ne mai ajutam cu cate un sfat sau o vorba buna, ca face foarte mult pt persoanele ca noi.
da unde e PROZAC, ? ca imi placea ce scrie
0
19-05-2009, ora 18:08
cris_sy
Nu este medic/terapeut
cris_sy
Buna,
Gata si cu nunta. In afara de un extraveral pt emotii, tot a decurs foarte bine. Pe la jumate ma apucasera niste ganduri, dar o data ce totul a inceput sa mearg bine am fost suuuuper pana dimineata. De atunci tot multumesc lui Dumnezeu ca m-a tinut bine in noaptea aia si sper ca si de acum inainte.
0
20-05-2009, ora 07:17
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Gege, Prozac a fost plecata din Bucuresti, azi ar trebui sa revina.

Cris, felicitari multe! Si bravo tie, vezi ca a fost bine. Sa iti folosesti aceasta experienta ca invatatura de minte pt momentele cand mai ai anxietate anticipativa. Focus pe prezent ca in viitor vezi tu ce o sa faci.

Lumi, ce bine ca te simti bine cu noi!
0
20-05-2009, ora 09:26
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Salutare dragii mei,
Noilor veniti le urez un bun venit pe grupul nostru de suport si le dau virtual o limonada rece.

Gege, multumesc frumos de aprecieri, ma simt usor magulita.
Miki, eu zic sa incepi sa te descoperi invatand despre anxietate. Internetul te ajuta mult, nu trebuie sa citesti lucruri complicate, dar MARE ATENTIE pe ce siteuri intrii. In unele sunt povesti socante sau se discrediteaza medicatia psihotropa care de multe ori ajuta, mai ales in situatii de criza.
Sfatul meu: aranjeaza o intalnire cu dr tau, spune-i ca nu poti dormi, roaga=-l sa-ti dea ceva de somn si deocamdata nu te intoarce la serviciu. Deocamdata!
Nu ti se intampla nimic rau acolo, este doar o fobie, acel loc probabil ti-a generat foarte mult stres si partea irationala asociaza locul de munca cu "ceva rau". Sincer, nu este momentul confruntarii acum. Vei face acesti pasi mai tarziu, cand medicatia va incepe sa functioneze si gradual vei incepe sa faci expuneri, adica sa mergi la serviciu.
Necesita rabdare si multa, multa dorinta de vindecare.
Nu-s psiholog, nici doctor, insa am citit mult si in faza in care esti acum ti-ar declansa multa anxietate, as aca e bine sa te detasezi putin.
Dupa parerea mea, este intradevar o anxietate severa, poate chiar o fobie fata de locul de munca. Din fericire fobiile se vindeca foarte usor, dar mare atentie pe viitor cu stresul caci recaderile sunt frecvente.

Gege tu ce probleme ai?

Eu sunt bine, foarte obosita caci am mers mult zilele astea cu masina si la drumurile din tara...
Din fericire TOCU meu e in banca lui:))
Sophie, off imi pare rau de catelus dar hai sa nu ne speriem si sa ii cautam un dr bun sa-i dea de capat bolii lui. Trimite-i un pupicel pe nasuc.

Cata, draga mea o imbratisare calda.
Crisy, cum esti?
Ceilalti pe unde-mi umblati???
0
20-05-2009, ora 09:44
LUMI27
Nu este medic/terapeut
LUMI27
Buna dragii mei! Felicitari Cris-Sy pentru nunta. Extraveral luam si eu cate o juma asa ca aveam niste stari ciudate si credeam ca sunt singura dar vad ca nu asa. Daca toti m-au primit aci sper ca si Prozac la fel. Apropo voi cum faceti sa dormiti bine? Ca mie nu mi se intampla mereu.
0
20-05-2009, ora 11:06
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Felicitari Cris!!!! Bravo tie! Sa fii fericita cu sotul tau. Sunt sigura ca ai fost o mireasa superba si ca ai avut o nunta minunata!
Cum zicea si Cata, voila exemplu pentru anxietatea anticipatorie! Cate griji nu ti-ai facut si uite cum a fost totul frumos!

"Ham Ham, Prozac. Multam pentru pupicul pe botic... mie imi place tare mult sa ma pupe lumea pe botic. Pupi si la catelul tau. E cumva o catelusa? :-) Ma intereseaza chiar daca e mai mare decat mine ca mie imi plac fetele mai puternice. Daca e catelus, pupic doar de complezenta ca eu sunt mic si rau. Ma bat chiar si cu rotwailerul care vine cu un om de la paza la noi la bloc. Ham! Ham! ". Citatul este traducere libera de la catelus.

Eu sunt bine, tocul cand sub papuc, cand se mai lateste si incearca sa urce. Pare-se ca trec din expunere in expunere si nu ca as tine neaparat. una din schemele de anxietate se leaga la mine de sarcina. Cum am avut aseara o experienta erotica placuta, dar cam neprotejata si sunt fix intr-un moment propice, piticul s-a trezit nitel. Unde mai pui ca ieri ma intreba o prietena pe mess daca sunt insarcinata ca ea a visat ca sunt insarcinata. Si alte scheme de anxietate sunt la domnia mea pe vis. Mama lor de toci!!!! Gasesc eu ca de cojoc. In orice caz, terapueta m-a incurajat in ce priveste conceperea unui pui. Eu am stat mereu in dubii. Asa ca, Prozac, mai tii minte ce ziceai, ca mi ti-l botezi? Cine stie... Poate trebuie sa pui bani deoparte!

Asa... mi-a mai dat terapeuta o tema de facut. Eu scriam odata, va spuneam ca am publicat si o carte si, cum din subiectul ultimelor mele proze s-a inspirat tocul, n-am mai scris niciodata. Asta din '97, deci de cam 12 ani. Asadar si prin urmare, terapeuta m-a pus sa scriu doua pagini de ceva, in afara de articole, desigur ca astea vin cu meseria mea. Doua pagini de proza. Aseara m-am dus cumintica acasa si am scris. Voila... Doamne, ce tare imi doresc sa-mi recapat placerea de a scrie, si sa strang frica de gat.
Presupun ca toate la timpul lor. Pupici!
0
20-05-2009, ora 11:52
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
hai ca nu puteam sa fiu bine. maine plec la istanbul si m-a apucat o MARE anxietate. "daca mi se face rau si ma fac de ras pe acolo". acum incerc sa ma lupt cu asta cu focus pe prezent, "o sa vad eu ce as face", "ti-a mai fost asa de rau si ai fost ok..." etc.
sper sa si reusesc.
sunt extrem de obosita, acasa la mine se zugraveste (emoticon care se da cu capul de pereti), ies cu baiatul, mancare, curatenie (cat se poate) si seara ma pun in pat pe la 11 pt a ma trezi la 5. cred ca iar ma ajunge de ma ataca gandurile asa.
0
20-05-2009, ora 12:11
gege
Nu este medic/terapeut
gege
buna tuturor!
ma bucur sa vad mai multe vesti bune din partea voastra.
Prozac-bine ai revenit
-diagnosticul meu este tulburare depresiv- anxioasa, (cu toate simptomele incluse).in decembrie am fost operata de tiroida si cum era frig a trebuit sa stau in casa si asa-incet-incet m-am izolat de restul lumii=depresie.in martie am fost la medic (doar stiam ce este-pt ca ma mai confruntasem cu asta)-si mi-a dat reteta pt 1 luna.acum trebuie sa-mi fac di nou o programare ca fara tratament nu tine.
ma bucur ca am gasit forumul acesta unde mi-am descarcat si eu putin sufletelul si am aflat o gramada de informatii pt ca medicii nu prea stau sa ne explice ce si cum.
si am si eu o rugaminte-daca va faceti bine nu renuntati la forumul acesta ca sunt sigura ca sunt persoane care au nevoie de un sfat, o informatie.
va doresc numai bine !
0
20-05-2009, ora 12:51
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Fetelor, adunarea si please incurajari pentru Cata! Ati vazut ca are o treaba importanta de facut, o expunere in ce priveste schemele ei de anxietate!
In ce ma priveste, draga Cata, ma bucur mult ca ai de facut calatoria, chiar daca iti ridica mult anxietatea. Dupa aceea, urmatoarea calatorie va veni cu o anxietate mult mai mica!

Gege, multumim pentru aprecieri. Bine ai venit pe la noi si multa fabta in lupta cu propria anxietate!
0
20-05-2009, ora 13:01
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
gege,
bine ai venit inca o data!
informatii ai sa gasesti destule caci am cam postat cam tot ce am gasit noi, in plus daca vei citi cam tot vei vedea ca tulburarile de genul asta au tendinte sinusoide adica suntem can mai bine, cand mai putin bine. Atunci cand e mai putina agitatie pe forum banuim ca toata lumea este bine si e ok. Daca nu ne e bine, venim aici si sarim fiecare cu o vorba buna, o incurajare si o limonada ca pe caldurile astea...merge tare bine.
in general ne abtinem sa dam sfaturi cu privire la medicatie, lasam medicii sa-si faca datoria, asa cum se poate in tara noastra (unii mai bine, altii mai deloc). Nu acceptam sub nici-o forma tratamente empirice sau promisiuni desarte ca suntem o echipa de oameni cu capu pe umeri (fie el depresiv sau anxios) si stim ca daca se putea dscoperi un medicament minune se gasea pe piata pina la ora actuala. In schimb, ne pare rau ca nu avem suportul nici-unui doctor sau psiholog ca doar suntem pe un site de sanatate, in afara se practica asa ceva, aici probabil sunt prea "preocupati:)" sa pastoreasca un grup de amarasteni fricosi.
In fine...ma abtin ca devin prea acida, mi s-a urcat acidul de la limonada pe limba...
0
20-05-2009, ora 13:09
LUMI27
Nu este medic/terapeut
LUMI27
Succes CATA la Istanbul, lasa nu-ti fae griji nu suntem noi cu tine? Prozac acum inteleg de ce le era la fete dor de tine, ai o influienta pozitiva. Sa inteleg ca sunt si eu primita in grup si de tine nu?
0
20-05-2009, ora 13:09
LUMI27
Nu este medic/terapeut
LUMI27
Succes CATA la Istanbul, lasa nu-ti fae griji nu suntem noi cu tine? Prozac acum inteleg de ce le era la fete dor de tine, ai o influienta pozitiva. Sa inteleg ca sunt si eu primita in grup si de tine nu?
0
20-05-2009, ora 13:16
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Cum sa nu draga mea?!
Scuze daca te-am pierdut din vedere:))
Catuta, hai ca io am a mai mare incredere in tine. Pai nu vii tu dup'aia sa ne povestesti ce si cum! Nici nu ma gandesc sa nu fi bine!
Ai grija de tine si primeste o imbratisare calda de la mine!
Pup gashca!
0
20-05-2009, ora 13:32
gege
Nu este medic/terapeut
gege
mersi Prozac
si pt limonada
Cata suntem alaturi de tine si te asteptam cu vesti bune
-multumesc la cei ce au inventant internetul si forumurile !!!!!!!!!!!!!!!!!
si daca tot nu-i nici un medic pe aici lasa ca ne SUPORTam noi intre noi ca vad ca sunt numai fete de treaba pe aici.
va pup si eu si sa auzim numai de bine.
0
20-05-2009, ora 17:39
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
VA MULTUMESC MULT PENTRU SPRIJIN.

sunt mult mai bine. am plecat de la munca mai devreme, am facut multa treaba acasa (cu mutat mobila ca suntem in zugraveala), de mancare, cumparaturi, imi tremura toate alea. bagaj inca nu am facut, acum ma pregatesc sa scot copilul afara si mai intru diseara la 9. :)
sper sa fiu ok si la noapte.
va zic ce si cum, sa imi tineti pumnii, sa ziceti o rugaciune si pt mine.
0
21-05-2009, ora 10:10
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
de aseara sunt cand sus cand jos. realizez ca este anxietatea cea care creste si scade si ca eu ii atasez ganduri care chipurile sa o justifice, ganduri care nu fac decat sa ma traga si mai in jos dar... nu prea pot sa controlez chestia asta. acum am anxietate destul de mare pe ideea mea ca "daca mi se intampla ceva bun tre sa se contrabalanseze cu ceva rau". uffff
scuze, sper ca nu am molipsit pe nimeni. :(
pe la 1 plec si sper sa mearga totul ok ca inapoi acasa ma asteapta MULTA treaba si lupta mea cu TOC in continuare. nu as vrea sa le iau cu mine pe nici una dintre acestea, sa am asa cateva zile in care sa fie totul ok. inca mai sper la asta...
0
21-05-2009, ora 10:23
LUMI27
Nu este medic/terapeut
LUMI27
Lasa Cata c-o sa fgie bine uffff lasa-l acasa sau noua si tie sa-ti fie BINE. Nu uita ca suntem cu tine succes
0
21-05-2009, ora 17:20
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Cata, cu toatele iti tinem pumnii! Sper ca Stambulul cu farmecul lui a dat un sut in dos toc-ului si ca te-ai bucurat de minunatele privelisti de pe Bosfor deja. Plimbare placuta prin Sultanahmet!
Mama ei de anxietate!

Raportul meu? Asa si asa. Cam down... ultimele zile mi-au activat diverse porcarii pe schema TOC. Sunt obosita de anaize, de gaduri si nu reusesc sa-mi las capul linistit nici o secunda. In seara asta am terapie... mai vedem.

Lumi si Gege, bun venit in clubul nostru! Cred ca dorinta noastra, a fiecareia, este ca la un moment dat in "club" sa se vorbeasca mai putin de toc si de cat rau ne face si mai mult de clipele minunate pe care le petrecem sanatoase si frumoase. Asa ca, lansez din nou un "apel". Gagici, la raport cu intamplari care sa ne faca sa ne veselim.

Incep eu, daca imi permiteti.

Azi am fost la un eveniment, un fel de festival unde participa si compania mea cu un stand. Cald, lume putina, mai mult fripturisti decat clienti. Fripturistii sunt cei care vin mereu sa vada ce mai e pe gratis. La un moment dat, vine la standul nostru un nene mai in varsta si intreaba.

-Colegul dumneavoastra, X, e pe aici?
-Nu, zic eu. Are o demonstratie la un alt eveniment.
-Aha, zice mosul. Si cand vine?
-O sa vina... are si aici o demonstratie duminica... Eu stateam plictisita in scaun gadind-ma ca e, fara indoiala, vreun mosulet care a mai fost pe la evenimente unde am participat, a luat una alta pe gratis si-si aminteste de colegul meu. Nu de alta, dar se intampla foarte frecvent. Sunt politicoasa cu toata lumea, fripturist sau nu, dar de regula ma prind cam sine si ce vrea.
-Da, continua mosuletul. O sa vin sa-l vad! Eu cunosc firma dumnoavoastra. Am lucrat impreuna. Sunt de la firma Y!
In momentul acela am sarit de pe scaun si mi-am smuls ochelarii de soare de la ochi!
-Senior Vincente! Dumneavoastra erati! Scuze, nu v-am recunoscut!
Sa mor, nu alta. Mosuletul pe care eu il credeam fripturist e patronul unei mari companii din domeniul nostru, un client pe care eu nu l-am mai vazut de doi ani!!!! E un italian care sta in Romania inca de pe vremea lui Ceausescu si vorbeste perfect romaneste. Si, ca sa inchei povestioara, ii spun lui Senior Vincente:
-Nu v-am recunoscut. Aratati mult mai tanar.
-Da, m-au intinerit fetele tinere, a raspuns misterios senior Vincente.
0
21-05-2009, ora 20:05
LUMI27
Nu este medic/terapeut
LUMI27
Hei Sophie ai dreptate sa facem clubul mai vesel si sa ne hranim cu optimism ca e "cel mai sanatos aliment" nu crezi. Eu cred ca si fetele vor fi de acord. s-ai tinem pumnii lui Cata, eu una i-am promis ca-i voi tine. asa ca TOCUL sa-l dam pe veselie.
0
21-05-2009, ora 20:20
gege
Nu este medic/terapeut
gege
foarte buna ideea sophie-sa scriem mai mult despre intamplarile placute si despre progresele care le facem
-am facut si eu un pas inainte si vreau sa merg sa imi fac niste analize(ca mai am si alte afectiuni)-si vreau sa trec si pe la psihiatru.partea cea mai buna este ca merg cu baiatul meu(are 15 ani) si mergem apoi sa ne plimbam, eventual sa mai cumparam cate ceva. poate ca nu e cine stie ce ca mergem la o plimbare da pt mine face mai mult.vreau sa va spun ca ma inteleg super cu copilul meu si imi face foarte bine asta.ne distram impreuna-adica facem haz de necaz si discutam tot felul de chestii si ma bucur ca pot sa vb cu el pentru ca eu nu am putut sa vorbesc cu ai mei(sunt cam"batuti in cap")

intrebare:-voi aveti probleme cu greutatea?-eu sunt cam slaba(57 kg-1, 70m-stiu ca multe si-ar dori sa fie asa-dar eu ma simt cam slaba.imi placea cind aveam 60 sau 62kg.sau este si din cauza slabiciunii fizice?

si va mai spun ceva:eu iau de vreo 6 saptamani COENZIMA Q10 CU ULEI DE CATINA FORTE (Hofigal) si mi-a facut o piele fina, mi-a disparut si pielea ingrosata de pe calcaie fara sa folosesc creme.-poate va ajuta si pe voi informatia asta.(se ia in cure de 2-3 luni si nu are contraindicatii.contine si lecitina.

ia cineva OMEGA 3?-v-a ajutat?

si inca ceva:am vazut o chestie faina intr-un film, chiar daca era telenovela( "Toantele nu merg in rai")-
-era un domn mai in varsta care isi punea palma la frunte ca si cum si-ar fi sters transpiratia si zicea"afara cu problemele"sau cu gandurile negative(.hai sa nu va plictisesc)
-La cat mai putine toc-uri, atacuri sau ganduri negative.
-traiasca optimismul !!!!!!!!!!!!!!
0
21-05-2009, ora 20:57
LUMI27
Nu este medic/terapeut
LUMI27
Sal din nou! Sa va povestesc eu o poveste comica de la spital cand m-am operat(am niste probleme fizice) O femeie mia povestit csa a suferit si ea o operatie numai ca in timpul operatiei a cam luato razna daduse peste cap aparatele, numai recunostea anesrezistul. El, anestezistul ii facuse anestezie totala ca cea partiala nu o linistea. Respectiva il intraba pe anestezist ce ia facut iar el ia spus ca ia dat ceva sa se linisteasca la care ea a raspuns-m-ati linistit asa de tare ca m-ati zapacit dracului de tot-. Anestezistului ia zis ca nu-i mai da nici un ban ca nu e el apoi ii cere sa se prezinte. El ii raspunse ca sa se prezinte ea prima la care tipa-daca as stii cine mai sunt m-as prezenta-. Apoi intreaba unde-i doctorul iar el -la datorie doamna- ea -dl dr nu ma doare acolo ma doare aici- aratand la rinichi defapt ii opera niste noduli la cap dr- dna intai oparam aici apoi acolo ea- nu eu vreau acum- dr -e dusa-. Asistenta a ras asa de tare ca a cazut cu scaunul. A doua zi asistenta ii povesti ce s-a intamplat. Ea a raspuns ca n-a vorbit ea ci anestezistul. Dr - cea-ti simtit dna?- ea - mi-a falfait inima- dr- si va mai falfait?- ea - da cand eram tanara- dr - si acum de ce va falfait- ea - pai cum sa nu-mi falfaie daca mi-ati adus un anestezist asa tanar- dr - F tu esti de vina pentru ce s-a intaplat -. Sper ca v-ati distrat ca eu am ras cu lacrimi cand mi-a povestit.
0
22-05-2009, ora 06:12
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Buna dimineata dragelor
Puteti sa mai relaxati pumnii pt ca sunt BINE. Nu pot sa cred cat de bine mi-a fost in avion. Am avut turbulente naspa rau dar n-am avut nici cea mai mica angoasa. Am citit tot drumul. Daca nu erau turcii din jur imputiti rau ar fi fost super calatorie - e clar, aici e scump rau rau sapunul. :)

Sophie, ai mare dreptate, e un oras UIMITOR. Chiar de pe drum am facut ochii ca de melc - ce peisaje minunate, ce amestec uimitor de nou si vechi, ce de lume, ce culori, ce de muzica, de arome... Nu imi vine sa cred ca acum e liniste. Aseara, desi era joi, erau strazile si restaurantele pline. Ma uimeste ca este totusi scumput. O lira este cam 2 lei de-ai nostri. Aseara am mancat niste balarii la resto si am cam regretat dar de azi bag mare breakfast sa imi tina pana dupa amiaza ca asta e moca de la hotel si apoi pe seara un kebap si am terminat. Acu e 6 dimineata, colega mea inca sforaie, io sunt treaza de o juma de ora dar am dormit bustean. :) Vom avea zile ocupate cu conferinta dar totusi avem si ceva timp de plimbare.
Multumesc lui Dumnezeu pentru tot ce mi se intampla.

Lumi, daca tot am lasat TOC-ul meu la tine - poate il faci pierdut pe undeva. Te faci ca l-ai uitat pe banca in parc ce zici.

Sophie, super ideea ta cu fazele haioase. Deocamdata nu am dar revin. Ma rog, nu se pune banuiesc ca faza haioasa aspectul ca am petrecut aproape juma de ora in cabina de dus, in costumul Evei, incercand sa dau drumul la dus. De felul meu nu sunt chiar tuta dar asta era cu abur si jacuzzi si avea mai multe butoane ca laptop-ul.
Va pup pe toate si sper sa aveti o zi buna.

Cu drag
0
22-05-2009, ora 08:23
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Salutare dragelor,

Cata, incep cu tine, ma bucur ca ai ajuns cu bine, sa dea Dumnezeu sa o tii tot asa:))
Buna ideea cu povestirea unor intamplari haioase. Am si eu multe de povestit, una ar fi intr-un an cand lucram la o companie multinationala.
Plecam seara din firma, era tarziu, eu cu capu ferfelita, sedinte, probleme in fine...
Urc in masina sefului (s-a intam, plat printr-o minune sa ne ia ca de obicei era cam ursuz) si urca cu noi si un sef de proiect pe care nu-l cunoscusem. Ala se aseaza in fata si se recomanda cam bajbait:
-Amin
- Doamne ajuta, zic io fara sa gandesc!!!
Nu eram singuri in masina, evident toata lumea buseste in ras...
M-am facut de tot kktu' va dati seama...

Va pupez si imbratisez,
0
22-05-2009, ora 08:23
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Salutare dragelor,

Cata, incep cu tine, ma bucur ca ai ajuns cu bine, sa dea Dumnezeu sa o tii tot asa:))
Buna ideea cu povestirea unor intamplari haioase. Am si eu multe de povestit, una ar fi intr-un an cand lucram la o companie multinationala.
Plecam seara din firma, era tarziu, eu cu capu ferfelita, sedinte, probleme in fine...
Urc in masina sefului (s-a intam, plat printr-o minune sa ne ia ca de obicei era cam ursuz) si urca cu noi si un sef de proiect pe care nu-l cunoscusem. Ala se aseaza in fata si se recomanda cam bajbait:
-Amin
- Doamne ajuta, zic io fara sa gandesc!!!
Nu eram singuri in masina, evident toata lumea buseste in ras...
M-am facut de tot kktu' va dati seama...

Va pupez si imbratisez,
0
22-05-2009, ora 08:24
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Salutare dragelor,

Cata, incep cu tine, ma bucur ca ai ajuns cu bine, sa dea Dumnezeu sa o tii tot asa:))
Buna ideea cu povestirea unor intamplari haioase. Am si eu multe de povestit, una ar fi intr-un an cand lucram la o companie multinationala.
Plecam seara din firma, era tarziu, eu cu capu ferfelita, sedinte, probleme in fine...
Urc in masina sefului (s-a intam, plat printr-o minune sa ne ia ca de obicei era cam ursuz) si urca cu noi si un sef de proiect pe care nu-l cunoscusem. Ala se aseaza in fata si se recomanda cam bajbait:
-Amin
- Doamne ajuta, zic io fara sa gandesc!!!
Nu eram singuri in masina, evident toata lumea buseste in ras...
M-am facut de tot kktu' va dati seama...

Va pupez si imbratisez,
Adaugă un comentariu / răspuns
190 comentarii 1 23 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: