gura uscata, buze crapate, esofagita

22-12-2008
viorica_
Nu este medic/terapeut
viorica_
buna ziua
am senzatie de gura uscata si buzele sunt f.uscate.saliva am, chiar mai mult ca de obicei. am facut o glicemie si este ok. am urmat un tratament cu doxiciclina, nistatin si cervucid. in urma acestui tratament m-am ales cu o esofagita pentru care iau nexium si motilium. ar putea fi asta cauza ? ce as putea sa iau pt.a nu mai avea senzatia asta de gura arsa? multumesc si sarbatori fericite!
17 comentarii
0
22-12-2008, ora 19:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, refluxul gastroesofagian.. poate provoca senzatie de uscaciune a mucoasei.
Este important sa faci tratamentul gastric, sa tii regim alimentar strict fara bauturi acidulate, condimente, muraturi si fructe acre.
Vit A in drajeuri 2 pe zi.. si Vit A uleioasa.. local.
0
04-08-2010, ora 12:39
vantia
Nu este medic/terapeut
vantia
Buna ziua,


Imi cer mii de scuze daca mesajul meu e prea lung.
Doresc si eu un raspuns, pe care l-am asteptat de la mai multi medici consultati in ultimul timp. Voi da amanunte tocmai ca sa maresc sansa acestui raspuns.
Se pare ca si eu am un reflux gastroesofagian(Zic se pare, pentru ca nu am facut endoscopie). Mi s-a spus sa nu beau cafea, sa nu mananc fructe si legume crude etc. Am observat insa ca uneori, cand am jena de-a lungul tubului digestiv, daca beau o cafea, imi trece. Nu totdeauna. Spuneti-mi, va rog, in conditiile in care e totusi reflux, cum sa fac sa nu renunt la cafea. As mai vrea sa stiu daca nici lamaile nu sunt bune - am inteles de undeva ca odata ingerate de organism, ele devin alcaline. Ma confrunt, de asemenea, cu uscaciunea gurii noaptea, desi in timpul zilei beau aproximativ 2 l de apa. Ca atare, trebuie sa beau apa in timpul noptii, altfel nu pot adormi. Uscaciunea se manifesta mai ales in fata, deasupra maxilarului superior(buza superioara), combinata cu saliva lipicoasa. Ba chiar si buzele imi sunt uscate si parca usor sarate.E si un motiv pentru care ma trezesc noaptea(cu gura stransa - ceea ce mi-a produs niste riduri ale buzei superioare). Dintre simptomele refluxului, lipsesc ridicarea materiala, perceptibila, a acidului pe gat si halena. Respiratia e mai neplacuta doar la trezire, de la gustul acru(care de multe ori se combina cu cel amar). Chestiile astea se petrec de ffff mult timp, daca nu de o viata. La 30 de ani, mi s-a pus diagnosticul de reflux in urma unei investigatii cu bariu. Nu am probleme privind glicemia. Am un usor inceput, nesemnificativ, mi s-a spus, de ficat gras si nesemnificative probleme cu colecistul. Nu am heliobacter. In general, duc o viata echilibrata, manac sanatos, doar stresul e cam mare. Va multumesc din tot sufletul pentru rabdare.
0
04-08-2010, ora 12:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inteleg ca ati facut o ecografie..
da schimbarile de la colecist si ficat.. pot da l a distanta aceste schimbari de gust in cavitatea bucala( amar si acru).. macar ca schimbarile ecografice sunt minore.. functional este o afectiune care trebuie tratata serios
1. Redigest 3 pe zi inainte de masa minim 3 saptamani
2. regimul.. fara bauturi acidulate, fructe citrice, muraturi, otet si prajeli.. Cafea mica dimineata cared ca se poate...
3.Esentiale 3 pe zi.. pe termen lung
4 ceaiuri de matasa de porumb
5.Inhalatii seara inainte de culcare cu 200 ml. ceai de musetel + 3-4 pic. de ulei volatil de Rozmarin..
10 minute.. dupa care tot cu el.. faceti gargara.
6. in camera care dormiti.. puneti pe noapte aromocandila cu acelas ulei de rozmarin
0
04-08-2010, ora 18:08
vantia
Nu este medic/terapeut
vantia
MULTUMESC FOARTE MULT, INCLUSIV PENTRU PROMPTITUDINE.
CONSIDERATI DECI, DUPA TOATE SIMPTOMELE PE CARE LE-AM DESCRIS, CA E INTR-ADEVAR REFLUX. AM UITAT SA VA SPUN CA FAC UN TRATAMENT CU MOTILIUM, VENTER SI NEXIUM - MAI AM 7 ZILE DIN 30. DAR N-AS PUTEA SPUNE CA SUNT SCHIMBARI, TOCMAI DE-ACEEA M-AM GANDIT SA CER SI UN ALT SFAT. AM UITAT SA VA SPUN, DE ASEMENEA, CA AM O SPONDILOZA CERVICALA CARE MA OBLIGA SA DORM PE SPATE, FARA PERNA, CEEA CE, PROBABIL, AGRAVEAZA REFLUXUL. AS INDRAZNI SA ASTEPT RASPUNS SI LA INTREBAREA DACA TREBUIE SA FAC SI AICI SCHIMBARI.
MULTUMESC PENTRU PROFESIONALISM SI BUNAVOINTA
0
05-08-2010, ora 14:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
redigestul o sa ajute mai mult decat motilium.
ca sa nu ai reflux in somn.. tre sa mananci cel tarziu la 6-7 seara.. si in rest putine lichide calde.
0
08-08-2010, ora 15:07
vantia
Nu este medic/terapeut
vantia
Multumesc din nou. Ma monitorizez si, pe masura ce observ ceva nou, va deranjez cu alte intrebari. Am constatat ca ma simt foarte bine dupa o masa buna, cu carne si desert tip prajitura, profiterol, total nerecomandate in reflux. Nu ma omor dupa ele, dar imi fac bine. Asta se intampla rar, la cate o masa festiva, caci in rest tin la silueta. Oare sunt, de fapt, flamanda? Sunt cam dezorientata, nu pot renunta nici la citrice, fara de care sunt un om mort. Am observat si faptul ca dupa cate o zi cu mancaruri ca la carte - adica regim -, trebuie sa manac obligatoriu ceva dulce, de preferat miere - 2-3 linguri. Are vreo semnificatie asta, comporta vreun risc?
0
09-08-2010, ora 07:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da organizmul cere dulce, posibil consumi multa energie.. si al o varsta tanara este normalo sa mananci dulce ( mierea este excelenta !!)
dar la citrice tre sa renunti daca vrei gat si stomac sanatos.. ( se poate POMELO, Clementine dulci..)
0
30-09-2010, ora 13:02
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Va rog mult sa-mi spuneti si mie cum sa procedez ! De aprox doua luni, simt gura, buzele, gatul uscat, in timpul noptii, la inceput la cateva zile, acum aproape in fiecare noapte, si mai mult acum si ziua imi simt buzele uscate, desi pot spune ca saliva am chiar mai mult decat trebuie, uneori. Am facut saptamana trecuta analizele si au iesit foarte bune cu exceptia trigliceridelor care au iesit doar putin marite, glicemia a iesit la limite normale, nu iau nici un fel de tratament. Acum 4 ani la ecograf am descoperit o formatiune de pietre de aprox 1, 8- 2 cm, la fiere, nu stiu daca acest lucru ar avea vreo legatura cu sinptomele mele. Problema este ca a devenit stresant tinand cont ca sunt cam panicos de fel datorita unei nevroze anxioase cu care ma lupt de mai multi ani dar acum nu urmez niciun tratament.
0
03-10-2010, ora 18:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faceti un consult la ORL.. sa vada nasul si faringele.
UN consult la Stomatologie.. depistarea focarelor de infectie si lucrul glandelor salivare
0
03-10-2010, ora 19:09
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Interesant este ca ziua am exces de saliva, iar noaptea dupa ce adorm mi se usuca in zona cerului gurii si a amigdalelor, iar cei doi ganglioni aproape mereu sunt inflamati.
0
03-10-2010, ora 19:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil respiri pe gura.. si nu respiri bine pe nas noaptea.
0
03-10-2010, ora 20:00
costiholo
Nu este medic/terapeut
costiholo
Posibil, oricum pe nas nu respir bine de cand ma stiu eu, am de multi ani o deviatie de sept, am fost operat de polipi la varsta de 6 ani, dar este vorba de foiarte multi ani, si totusi pana acum nu am avut asemenea probleme. Oare acum sa se ajuns la limita ?
0
03-08-2015, ora 19:49
danilet
Nu este medic/terapeut
danilet
Va deranjez cu o intrebare. Am luat anul acesta f. mult antibiotic -9 pana in prezent din cauza problemelor de sanatate pe care nu le depistam. Medicii mi le-au recomandat.
Problema mea este ca pe 23 iunie am inceput tratamentul pt helicobacter si pt Giardia.
Mi s-a prescris Nexium de 40mg x 2 ori/zi timp de 28 zile. Mi se pare doza cam mare.
In paralel mi s-a dat Ospamox 1000 mg x 2 ori/zi timp de 5 zile, apoi dupa aceste 5 zile mi s-a prescris in urmatoarele 5 zile Tinidazol 500mg x 2/zi si claritromicina 500mg x 2/zi.
Am terminat tratamentul pe 16 iulie si de atunci am gura f. uscata. Este normal ca dupa mai bine de 2 sapatamni sa fie tot f. uscata, nu pot vorbi, dificultati la inghitire? Am intrerupt tratamentul in ziua 24 pt nu mai puteam, aveam gura uscata de cateva zile. Nu mi-e foame si nu mi-e sete deloc. La fel spune si sotul meu care a facut tratamentul impreuna cu mine.
Mi-am facuta analizele. Glicemia e 99(limita e 115), TGP, TGO Bilirubina sunt bune.
Ce poate fi? Va rog sa-mi dati un sfat. Ma tem sa nu raman mereu fara saliva. A fost prea mare doza de Nexium? Va multumesc.
0
20-11-2015, ora 09:19
analysis
Nu este medic/terapeut
analysis
De 2 luni de cand mi-am scos amigdalele am gura uscata, desi beau o tona de apa. Si e tot mai accentuata. Oricata apa beau, tot uscata e, nu trece nici o secunda. Dimineata scuip si puroi si in fiecare seara mi se infunda nasul complet, fara picaturi nu mai pot respira.
Ce poate fi? Multumesc!
0
20-11-2015, ora 10:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este obligatoriu consult ORL
0
03-02-2017, ora 11:25
cris50
Nu este medic/terapeut
cris50
Buna ziua, am nevoie urgent de ajutor.De vreo doua luni am senzatie de limba oparita, am facut eco abdominal si mi s-a spus ca am bila lenesa.Am inceput sa am zile cand ma doare in dreapta sub coaste si senzatie de arsura la stomac.Am luat gasrtofet si nexium si nu ma ajuta.De vreo doua zile am senzatie ca mi se usuce si nasul si limba si gâtul.Am facut badijonari cu glicerina cu nistatin degeaba.Mi-a crăpat si limba pe jumate si are un puf alb pe ea.Am si o spondiloza cervicala nu stiu daca are vreo legătură dar fac si cefalee si ma fie oasele.Unde îmi recomandați sa merg?
0
10-02-2017, ora 14:34
FV
Nu este medic/terapeut
FV
Buna ziua, doresc sa ma ajutati intr o problema de sanatate.De anul trecut de prin vara am o usturime pe limba, buzele ma ustura prin interior si exterior si am o senzatie de gura si buze oparite.Pe buze par sa fie niste basicute, nu am senzatie de sete, dimineata ma trezesc cu gura amara, peste zi dispare amarala.Am facut ecografie si mi s a spus ca am ficatul gras si nisip la rinichi.Va rog sa mi recomandati un tratament sau o specialitate unde pot merge?Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.