Gura uscata si mici ameteli

06-06-2011
tudy88
Nu este medic/terapeut
tudy88
Buna ziua, am 22 de ani, si am o problema de 3 zile. In prima zi am vomat o data si am avut febra si diaree(1 data pe zi). In a doua zi am avut decat diaree(tot 1 data pe zi), dar cu o stare generala mai buna. IN a 3-a si astazi simt sub limba uscat dar nu neaparat senzatie de sete. Si in timpul mesei cand mi-e destul de greu sa mananc deoarce nu prea am saliva si parca se duce de tot atunci dupa masa si cateodata si cand beau apa am mici ameteli. Diareea si starea de voma au trecut. Sa ma ingrijorez ca as putea avea diabet? Ce as putea sa fac?
1 comentarii
0
06-06-2011, ora 23:33
Dr. Hănţăscu Ionuţ
ORL - Otorinolaringologie, Iasi
Dr. Hănţăscu Ionuţ
Simptomele pe care le descrieti se intalnesc in timpul deshitratarii organismului, probabil datorita varsaturilor si scaunelor diareice. Trebuie sa va hidratati si nu doar cu apa, ci si cu elecroliti. Pentru asta incercati sa beti capsule efervescente cu minerale, bauturi de tip Gatorade etc. Daca veti continua sa va simtiti rau, mergeti la medic pentru a va hidrata intravenos. Despre diabet, nu cred ca poate sa fie ceva de genul asta dar o glicemie a jeun (pe nemancate, dimineata) va poate clarifica situatia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •