BRGE, esofagita, posibil RFL, complicatii?

23-10-2011
amundi
Nu este medic/terapeut
amundi
Buna ziua domnule doctor!
Indraznesc sa ma adresez dvs fiind un vechi pacient diagnosticat cu BRGE si esofagita grad A din 2007 si cu ulcer gastric din 2002. Cu endoscopii anuale efectuate. Varsta 41 de ani, sex masculin.
Am luat tot ce se putea lua cu rezultate dezamagitoare dpdv al BRGE: nexium, controloc, ibutin, denol, venter, motilium, metoclopramid, famotidina, amoxicilina, klacid, omez. In perioada din 2007 pana in prezent am facut si manometrie gastrica +pH metrie si mi s-a spus in termeni pe intelesul tuturor ca am cardia la limita incompetentei (hipomotilitate esofagiana si reflux gastric-biliar-duodenal)...De atunci perioadele cu probleme sunt tot mai lungi si mai suparatoare. De ceva timp (peste 1 an) am senzatia de nod in gat (de corp strain); imi vine sa-mi dreg vocea mai ales dimineata; ma trezesc cu o nara infundata sau chiar cu ambele (am si o deviatie de sept); stranut din senin de 2-3 ori in unele zile. Iar aceste simptome le am amplificate de aproape 2 luni. Evident, simptomul initial al BRGE a reaparut: o arsura ce se plimba in sus si in jos de sub stern pana la Marul lui Adam si chiar mai sus. Intr-adevar, recunosc, acum 2 luni am avut o criza de coloana - am hernie cervicala C6-C7 - si am luat ~ 1 luna antiinflamatoare ( clorzoxazona, ibuprofen, midocalm, xefo). Sunt o persoana emotiva, cu temperament melancolico-coleric iar atunci cand ma enervez mi se pune mai rau nod in gat in dreptul Marului lui Adam si simt ca ma sufoc si mi se diminueaza vocea...Pe parcursul a 24 de h am variatii de temperatura la subrat de la 36, 2 la 37, 0-37, 1 (pe la orele 22-24)
Am fost la consult ORL unde mi s-a facut si o laringoscopie dar medicul n-a reusit sa vada decat pana la corzile vocale fiindca aveam senzatia de voma si eram mancat...s-a constatat ca laringele este rosu - iritat si cu secretii...nimic altceva...Nas uscat, urechi ok. Diagnostic partial: rinita cronica, deviatie sept nazal dreapta, hipertrofie cornet nazal stang, cavum liber, laringe iritat supraglotic cu secretii, revine ptr o fibroscopie laringiana peste 1 saptamana.
Mi-am facut preventiv si 2 markerii tumorali: Cyfra21-1 mi-a iesit 0, 7 ng/mL (maxim admis 3, 3) si SCC 0, 5 micrograme/L (pentru tumori de cap-gat, scuamos carcinoma cancer, in special localizarile laringiene) - maxim admis 1, 2. Par a fi in valori normale...Astept pe joi-vineri rezultatele si la exudat faringian si nazal (examen micotic si bacteriologic) iar sambata viitoare am din nou fibroscopie laringiana. Am facut si o serie de analize de sange completa imi ies putin marite TGP 48 (maxim 35) si GGT 72 (maxim 50) si de asemenea INR 1, 71 (maxim 1, 27) mi s-a spus ca e posibil si de la excesul de medicamente. Nu beau, nu fumez, tin regim, mananc zilnic fructe, legume, salate, apa plata...singurele scapari au fost ca am mai mancat cate o ciocolata mica, cate un kiwi si am luat 1 luna antiinflamatoare caci nu puteam nici sa ma leg la pantofi.
Considerati ca trebuie sa ma ingrijorez de doamne fereste ceva malign? Vi se pare normal sa am asa variatii de temperatura in 24 de h? de la 36, 2 la 37, 1 ? Si, pe langa toate simptomele descrise mai sus, am si palpitatii pe aplecare in special si senzatia ca ard in zona pieptului-gatului. Am si reflux laringian? Va rog din suflet dat-mi un sfat, sunt cu moralul scazut, intr-o depresie prelungita. Ce investigatii sa mai fac? Sau tratamente sa urmez? Calitatea vietii mi-a scazut semnificativ.
Multumesc anticipat!
7 comentarii
0
24-10-2011, ora 12:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pentru problema gastrica trebuie sa treceti pe regim alimentar foarte strict fara nimic Acru ( bors, muraturi, otet) fara bauturi acidulate si fructe citrice sau mere
2tratamentul cred ca trebuie facut naturist cu Redigest pana la masa si trifermment dupa masa
3 pentru problemele de la gat.. inhalatii si gargara dupa fiecare masa, un aprata de aerosoli acasa, aromoterapie cu uleiuri volatile
0
24-10-2011, ora 14:01
amundi
Nu este medic/terapeut
amundi
Multumesc mult pentru raspuns, domnule doctor! As putea sa va mai deranjez cu rezultatul de dupa fibroscopia laringiana de sambata?
De fapt...trebuia sa incep cu cea mai importanta intrebare: persoanele cu BRGE ce dezvolta ulterior si un reflux faringo-laringian sunt in pericol de a dezvolta la nivelul laringelui/zona orl - formatiuni maligne? Si cum se trateaza eficient acest reflux faringo-laringian. Inteleg ca se trateaza conform punctului 3...dar orice aparat cu aerosoli este indicat? Ceaiul de Nalba nu este bun?
Multumesc mult!
0
24-10-2011, ora 14:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice aparat de aerosoli este bun( cu pompita e mai ieftin decat cu ultrasunete)
ceiurile sunt bune toate.. vorbiti cu un medic de medicina naturista
0
24-10-2011, ora 15:57
amundi
Nu este medic/terapeut
amundi
Multumesc din suflet!
Dar..am ramas cu aceiasi mare spaima legata de probabilitatea de a dezvolta formatiuni tumorale la nivelul laringelui (persoanele cu reflux faringo-laringian). Credeti ca e cazul sa ma ingrijorez? Simt ca innebunesc pana sambata cand sunt programat la fibroscopia laringiana.Valorile markerilor tumorali credeti ca sunt linistitoare (Cyfra 0, 7 si SCC 0, 5)?
Multumesc inca o data pentru rabdare si intelegere!

later edit: Denumirea afectiunii de BRGE in engleza e foarte sugestiva: 'heartburn'... exact asa simt - o inima ce pulseaza si arde deplasandu-se de sub stern pana la Marul lui Adam si inapoi si chiar pana la cerul gurii. Combinata cu senzatia de nod in gat + oboseala in voce (vorbitul il percep ca un efort) + usturime in gat.
0
25-10-2011, ora 07:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
spaima in sine. este o boala aparte si este foarte grava..
este un STRES permanent pentru organism, fapt ce duce la dereglari hormonale si disfunctii pe toate organele
E cazul sa va amintiti ca oamenii se nasc pentru ca peste un timp sa moara !!!
acceptati ca sunteti o muritoare de rand, ca oricand, orice se poate intampla cu Dvs..
asa ca bucurativa de ziua de astazi..si acceptati tot ce se intamla ca si ceva firesc.. o sa va fie mult mai usor..
0
26-10-2011, ora 00:44
amundi
Nu este medic/terapeut
amundi
Multumesc mult, domnule doctor! Ma straduiesc sa urmez sfatul dvs!
0
30-03-2017, ora 09:18
sovidiu
Nu este medic/terapeut
sovidiu
Buna ziua domnule doctor,
As vrea sa va intreb unde se poate efectua o manometrie gastrica. Mentionez ca sunt din Iasi. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •