Halena, inceput de gingivita

05-11-2018
mihhh55
Nu este medic/terapeut
mihhh55
Buna ziua! De ceva vreme ma confrunt cu probleme gingivale. La ultimul detartraj mi s-a comunicat ca am un inceput de gingivita care se manifesta prin inflamarea si sangerarea gingiei. De asemenea, in timpul folosirii atei dentare simt o sensibilitate crescuta cu o oarecare durere si sangerare. Pe langa acestea, pe ata dentara ramane ceva de culoare galbui si urat mirositor, iar daca imi drenez gingiile expectorez un lichid de culoare galben cu acelasi miros. Banuiesc ca din aceasta cauza am si o respiratie neplacuta. Pentru gingivita folosesc diverse solutii ca si tratament local. As fi recunoscatoare daca as primi cateva sfaturi si indicatii cu privire la masurile ce trebuiesc luate, daca este necesara radiografia sau alte investigatii. Multumesc!
4 comentarii
0
05-11-2018, ora 15:56
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Este posibil sa aveti gingivita microbiana si este necesar tratament de specialitate.
Contactati un medic parodontolog.
0
05-11-2018, ora 16:17
mihhh55
Nu este medic/terapeut
mihhh55
Am inteles. Va multumesc frumos pentru raspuns!
0
03-02-2019, ora 22:36
Adda2020
Nu este medic/terapeut
Adda2020
Pt gingivita un tratament valabil o constituie badijonari gingivale dupa periaj cu ceva ce se prepara in farmacie si trebuie sa aiba in compozitie
-tetraciclina
-metronidazol
-stamicin
-xilina
-vit.A solutie
-glicerina
0
01-03-2019, ora 09:55
mihhh55
Nu este medic/terapeut
mihhh55
Multumesc Adda!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oamenii care cred că norocul le determină soarta au mai multe șanse de a avea o boală severă a gingiilor
  • Gingivita: cauze, simptome, tratament
  • Cum ar putea fi utilizate probioticele în tratamentul gingivitei și parodontozei?
  • Bolile gingivale și căderea dinților - asociate cu micșorarea creierului (studiu)
  • Statinele au avut rezultate promițătoare pentru reducerea incidenței bolilor gingivale
  •