hartuirea psihologica la locul de munca

19-09-2015
Psiholog Anescu Cristina
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Anescu Cristina
Dragii mei

va propun un subiect care ar putea fi interesant pentru mai multi dintre voi: hartuirea psihologica la locul de munca.
Am constatat ca fenomenul hartuirii psihologice este tot mai frecvent in ultimul timp in companii de tot felul, acolo unde exista un cadru permisiv pentru acest abuz.
Din diferite motive, cum ar fi teama de a-si pierde locul de munca, teama ca nu vor fi crezuti, scaderea stimei de sine, oamenii aleg sa nu se planga de tratamentul abuziv la care sunt supusi de catre sefi.
Aceste practici au consecinte grave nu doar la nivel profesional ci si la nivel psihic, putand duce la depresii, fobii, stari anxioase.
Daca te confrunti cu o astfel de situatie este timpul sa te protejezi, este timpul sa iei atitudine.
Pentru asta exista si cai legale, dar mai ales, este foarte important ca tu sa ai un alt comportament si un alt mod de a gandi.
3 comentarii
0
25-09-2015, ora 08:30
Psiholog Anescu Cristina
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Anescu Cristina
Cand seful tau iti urmareste zilnic activitatea si nu este niciodata multumit de tine, cand doar tie iti face reprosuri pentru munca ta, desi mai sunt si alti colegi care gresesc, cand esti monitorizat doar tu, nu si ceilalti din departament, cand esti marginalizat si izolat de colegi la indemnul sefului - atunci este vorba despre hartuirea psihologica la locul de munca!

Impartaseste cu noi povestea ta si cu siguranta vom invata impreuna ce solutii sunt impotriva acestui fenomen tot mai extins!
0
29-09-2015, ora 21:54
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Buna seara !un subiect interesant...hartuirea psihologica...daca as incepe cu inceputul si as spune intreaga istorie nu o sa pot termina pana maine.O sa incerc varianta sumara cu conditia sa ating tinta.Sefa-o ea, plina de sine, frustrata, necasatorita, 42 de ani.Colectiv de trei persoane, varste cu aproximatie destul de apropiate.Deci o sefa si doua subalterne.Sefa-profesional pot sa spun aproape de perfectiune, comportament coleric cu episoade de agitatie maxima, atitudine negativa in orice situatie, spirit critic extrem de dezvoltat, exigente peste limita suportabilului.Impas total ptr noi ca subalterni, in ultima intrevedere cu directorul institutiei am ajuns sa ne cerem detasarea la alte locuri de munca in aceiasi institutie, lucru care bineinteles nu sa concretizat.Sant zece ani de cand a venit in institutie, zece ani in care totul a fost o vesnica schimbare, de la scrisul in registre pana la cel mai mic detaliu, in opinia ei nimic din ce a fost facut pana la venirea ei nu a fost ok.Au fost momente in care iti venea sa renunti si sa pleci departe, situatia in care santem nu ne permite sa ne abandonam serviciul dar nici sa lucrezi cu asemenea monstru nu cred ca este varianta cea mai buna.In fiecare zi ne suportam criticile, umilintele ca doar noi nu am facut decat un amarat de liceu si ea s-a straduit atat sa faca o facultate...ne aminteste aproape zilnic ca este sefa si trebuie sa o respectam.Acum cativa ani dupa o gramada de probleme i-am sugerat sa mearga la psihiatru ptr ca are o mare problema psihica si nimeni nu este obligat sa-i suporte toanele.Indiferent ce faci, cum faci, chiar daca rezultatele sant superok, intotdeauna trebuie sa comenteze ceva.Ziua de munca incepe cam asa-vine sefa, in loc de buna dimineata un oftat lung a nemultumire si lehamite, cam asa intra pe usa, daca ploua i se uda unghiile de la picioare si i se strica freza betonata de fixativ, daca este cald transpira, daca autobuzul e plin(este navetista) cel putin jumate din persoane sant needucate si obraznice, deci nimic nu e pe gustul ei.Incearca prin diverse mijloace sa ne faca sa ne certam intre noi ca sa ne poata dezbina.Lucrul este foarte bine stabilit, se munceste pe sectoare cu saptamana, din punctul asta de vedere nu ar trebui sa existe probleme desi incearca sa le faca.Ani de zile fiind cea mai tanara a trebuit sa muncesc un pic mai mult decat colega ptr ca am incercat sa fiu cat se poate de toleranta ptr ca am crezut ca e bine sa raspunzi cu bine la rau ca poate se linisteste stimata doamna, dar nu a fost asa.Ulterior, dupa o problema de sanatate, am revenit la servici si am spus ca am acelasi salar si nu o sa mai fac nimic in plus fata de colega mea.Lucrurile s-au schimbat total, ne-a solicitat la intrevedere cu consiliul director din motive de nerespectare a ierarhiei si sefiei.Ne-am facut de toata cacaoa acolo la directorat, trei femei care nu se pot intelege si le trebuie un avocat-ce rusine am mancat, bineinteles sefu e sef, dreptatea e a lor chiar daca nu o au, am plecat spasite si spalate spre satisfactia micutului monstru.Poate nu este pe intelesul tuturor ce scriu dar singurul lucru ce mi-l doresc este liniste sa pot lucra, am ajuns sa ma trezesc dimineata cu teama ca trebuie sa merg la serv si vine d-na criza si te miri ce nu e bine, am ajuns sa urasc sa merg si sa o urasc si pe ea, imi fac tot felul de scenarii in minte cum sa o facem sa inteleaga ca ne innebuneste de tot...va rog din suflet astept sfaturi si pareri, ce comportament ar trebui adoptat sa putem sa convietuim la munca si sa detensionam situatia, multumesc frumos
0
18-10-2015, ora 05:43
Psiholog Anescu Cristina
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Anescu Cristina
Draga IOADE

sunt convinsa ca atmosfera este insuportabila cu un astfel de sef. Indiferent daca atitudinea ei este determinata de frustrari si nerealizari personale, tu si colegele tale nu aveti nicio vina ca sa ii suportati hachitele zilnice. Din scurta descriere pe care i-ai facut-o, pare o persoana care are o imagine despre sine mult superioara realitatii, care se considera nedreptatita de mediul in care se invarte si care are asteptari nerealiste de la viata. In mod sigur are nevoie de consiliere psihologica pentru ca nu doar va amaraste voua viata dar nici ea nu este fericita cu sine.
Dar pentru asta, ea trebuie sa faca primul pas.
In ce te priveste pe tine, cel mai important lucru pe care trebuie sa il faci, este sa nu accepti ideea devalorizarii, sa nu accepti ceea ce iti induce zilnic aceasta pesoana despre tine. Pentru ca in momementul in care increderea ta in propria persoana incepe sa se clatine, atunci ea- sefa hartuitoare - a castigat.
Devenim victime atunci cand ne pozitionam in postura de victime.
Ti-as recomanda pentru inceput sa iti faci un inventar al calitatatilor tale, din care sa iti alegi trei la care sa te gandesti in fiecare dimineata privindu-te in oglinda. Apoi sa identifici la sefa ta trei lucruri/calitati, care ei ii lipsesc si care o frustreaza.
In momentele in care sefa va incepe sa se comporte inadecvat, concentreaza-te pe aceste aspecte (calitatile tale si frustrarile ei) si vei acorda mai putina atentie manifestarilor acestora.
Vei remarca pentru inceput ca lipsa ta de reactie la "criza" sefei o va nedumeri pentru inceput. Hartuitorii au nevoie de victime si de reactia de teama a victimei. Impasibilitatea persoanei agresate, lipsa reactiei acesteia il va descumpani pe agresor.
Acestea sunt prime recomandari, insa trebuie sa lucrezi cu intarirea stimei tale de sine si sa iti faci si un plan de actiune care sa contracareze faptele acesteia. Nu dispera. Exista solutii. Concentreaza-te acum pe tine, pe valorile tale iar apoi vei putea identifica punctele slabe ale adversarului asupra carora vei putea sa actionezi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul