Helicobacter Pylori

29-12-2020
Bogdan 1995
Nu este medic/terapeut
Bogdan 1995
Buna ziua,
Mă confrunt cu următoarea situație și aș dori niste opinii
Acum 2 luni de zile am inceput sa am următoarele simptome: mici amețeli, mici balonări, dureri de cervicala și oboseala fizica in fiecare zi și palpitații rareori.
Am mers la o clinica naturista, mi-au spus că aș avea candidoza.Am urmat un tratament o lună, niciun efect nu a rezultat.
Am mers la un medic gastroenterolog, mi-a dat sa fac anumite analize: test HP in scaun care a ieșit pozitiv, raclaj sublingual pentru candidoza care a ieșit negativ, homeograma a ieșit bine, ionograma a ieșit bine ( fierul puțin spre limita 166 și potasiu 5.1 )
Am primit tratament pentru HP, timp de 10 zile
Sunt in a 6 zi de tratament și nu e niciun efect, zilnic sunt foarte obosit, râgâi și după apa și după mâncare, am multe gaze, burta este tare/balonată, oboseala fizica constanta, palpitații până la 110 după ce mănânc mai ales dar și în alte momente ( de cele mai multe ori înainte de somn)
Mă interesează dacă aceasta bacterie ar fi cauza principala, mai e nevoie și de alte analize?
Va mulțumesc!
3 comentarii
0
03-01-2021, ora 01:33
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Dacă problemele de sănătate nu s-au rezolvat, vă recomand sa cereți medicului de familie o trimitere pentru investigații suplimentare.Vă știți cu probleme de coloană ?

dr Petre Mureșan
0
03-01-2021, ora 17:56
Bogdan 1995
Nu este medic/terapeut
Bogdan 1995
Buna ziua,
Nu știu să am probleme cu coloana, însă între timp am mai făcut niste analize și a ieșit calprotectina cu o valoare de 122..
Posibil sa fie colon iritabil?
0
04-01-2021, ora 17:31
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Poate să fie o boala inflamatorie intestinală. Trebuie să apelați la gastro-enterologie.

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Influența infecției cu Helicobacter pylori asupra artritei reumatoide
  • Infecția cu Helicobacter pylori ar putea crește riscul apariției ulterioare a bolii Alzheimer
  • Screeningul pentru Helicobacter pylori la nivelul comunității ar putea reduce riscul de cancer gastric
  •