Help, va rog! retratamentul de molar să îl fac mecanic sau la microscop?

02-01-2021
Maryana32
Nu este medic/terapeut
Maryana32
Am și eu o nelămurire ce este mai bun, adică mai eficient retratamentul de molar să îl fac mecanic sau la microscop?
1 comentarii
0
03-01-2021, ora 06:15
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! tratamentul de canal oricum se face mecanic( manual sau rotativ este discutia aici, dar de obicei medicii endodonti prefera rotativ pentru rapiditate) si chimic, folosind o succesiune de substante pentru spalare si dezinfectare. Acest tratament poate fi facut cu ochiul liber, sub lupe sau sub microscop, ultimele 2 ajutand medicul sa vada mai bine in interiorul dintelui, deci avand sanse putin mai mari sa fie mai bine controlat procesul.
Adaugă un comentariu / răspuns