Help, va rog! retratamentul de molar să îl fac mecanic sau la microscop?
Am și eu o nelămurire ce este mai bun, adică mai eficient retratamentul de molar să îl fac mecanic sau la microscop?
1 comentarii
Buna ziua! tratamentul de canal oricum se face mecanic( manual sau rotativ este discutia aici, dar de obicei medicii endodonti prefera rotativ pentru rapiditate) si chimic, folosind o succesiune de substante pentru spalare si dezinfectare. Acest tratament poate fi facut cu ochiul liber, sub lupe sau sub microscop, ultimele 2 ajutand medicul sa vada mai bine in interiorul dintelui, deci avand sanse putin mai mari sa fie mai bine controlat procesul.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Este urgenta?Cat de grav?
- 0Abces obraz dupa extractie molar minte
- 1Durere la mestecat/rece/cald la coroana provizorie masea
- 1Durere ATM - CT întreg sau doar CT ATM bilateral?
- 6Veruca/Papilom în cerul gurii.
- 2Chist maxilar cu sinuzită
- 3Radiografie dentara
- 0Despre dinți
- 1Puncte alb-galbui pe mucoasa obrazului
- 1Aparat dentar