Hemofilic cu genunchi drept umflat in permanenta

15-05-2014
Mirea Adrian
Nu este medic/terapeut
Mirea Adrian
Buna ziua.Sunt hemofilic, am hemofilie tip A si pana acum cativa ani nu aveam mari probleme cu piciorele, in afara de niste hematoame la glezne.Eram destul de activ, jucam fotbal (bineinteles, in unele limite), mergeam cu bicicleta.Acum cativa ani m-am trezit intr-o dimineata cu genunchiul drept foarte umflat, cu dureri foarte mari.Niciodata nu mai patisem asa ceva.Am fost la spital, bineinteles la sectia de hematologie, iar diagnosticul a fost hemartroza genunchi drept si bursita suprarotuliana dreapta.In timpul internarii am fost si la medicul ortoped si mi s-a spus ca articulatia arata bine.Dupa 2 saptamani am fost externat, umflatura era mai retrasa, nu in totalitate, dar oricum mult mai bine.Insa de atunci genunchiul mi se umfla mereu, nu pot face nimic, nu pot merge mult, nu pot sta in picioare, nu pot avea nici o activitate cat de cat normala.Intrebarea mea este ce pot face, se poate face un tratament, se poate rezolva chirurgical, cum pot ameliora tot ce mi se intampla, pentru ca este un iad, sincer va spun.
2 comentarii
0
27-05-2014, ora 21:15
Mirea Adrian
Nu este medic/terapeut
Mirea Adrian
600 de vizite pana acum si nici un raspuns.Credeam ca aici voi gasi un raspuns, un sfat, ceva.Se pare ca nu.
0
28-05-2014, ora 09:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Hemartroza genunchiului (sangele intra-articular) reprezinta una dintre complicatiile majore si redutabile ale hemofiliei, ducand la distrugerea rapida a articulatiei (gonartroza).
Hemofilia reprezinta o contraindicatie absoluta pentru activitati sportive.
Tratamentul se adreseaza, logic, strict cauzei generatoare, adica hemofiliei si traumatismelor articulare (trebuie sa evitati total activitatile sportive).
Nu se pune problema de tratament chirurgical (ar fi un non-sens).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.