Hernie de disc cervicala si stenoza de canal vertebral lombar.

25-05-2016
Mariana Mari
Nu este medic/terapeut
Mariana Mari
Ma numesc Mariana si am 39 de ani. Va rog sa ma ajutati cu in sfat, de 3 luni am dureri groaznice de spate, durerile incep de cum ma ridic din pat, medicamentele imi amelioreaza durerea pentru putin timp. Saptamana trecuta am facut un RMN: Coloana cervicala - protruzie discala posterioara la C4 cu baza larga de 13mm dimensiuni Ap de 3mm si usor migrata caudal masurand CC 6mm. Modificari de semnal la nivelul discurilor iv cervicale C2-C4 cu aspect deshidratat degenerat.Pensarea spatiului intervertebral C4-C5 circumferentiala posterioara ce reduce spatiul perimedular anterior. Coloana lombara: Hernii intraspongioase cronice la nivelul treimilor medii ale platourilor vertebrale T11-L5. Reducerea inaltimii discurilor iv T11, L2, L3. Deshidratare discreta a discurilor intervertebrale L2-L3 si L3-L4, pensare discreta a spatiului intervertebral L2-L3. Protruzie discala T11-T12 paramediana stanga milimetrica ce amprenteaza 12 stanga a sacului dural. Hiperlodoza lombara. Tulburari severe de statica vertebrala, sindrom algic prenant, stenoza de canal vertebral lombar, hernie de disc C4 stg incipienta cu sindrom radicular C4 stg.
1 comentarii
0
25-05-2016, ora 18:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa consultati un neurochirurg.
Examenul RMN nu poate fi interpretat in absenta examinarii clinice directe.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: