hernie de disc - operatie urgenta?

06-01-2014
gabriel46
Nu este medic/terapeut
gabriel46
buna ziua domnu doctor, in urma unor dureri de spate sotia mea a facut un RMN iar diagnosticul este acesta:

-la nivel L5-S1, hernie de disc paramedian stanga, exclusa, migrata inferior in recesul lateralsting cu conflict disco-radicularS1stanga.
-deshidratarea discurilor intervertebraleL5-S1 si L2-L3,
-con medular fara modificari de semnal(situat in dreptul corpului vertebral T12),
-hidrosiringomielie T11-se recomanda si examen RMN coloana toracala,
-hernii intraspongioaseL1 si L2,.
Dupa acest diagnostic medicul a propus operatie urgenta...domnule doctor va rog din suflet ajutati-ma sa facem altceva decit operatie, un tratament medicamentos sau ceva alternativ.Mentionez ca sotia mea are 44 de ani, 1, 56m, 70kg, a facut 23 de injectii antiinflamatoare, dar durerea sa dus din pacate pe piciorul stang iar mersul este schiopatat, sotia mea se afla in situatia aceasta de 28 de zile.Va rog frumos ajutati-ma cu un sfat mai ales ca HIDROSIRINGOMIELIE cred ca este ceva mai grav ca aceste hernii.Va multumesc anticipat!!
10 comentarii
0
06-01-2014, ora 19:22
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna seara!

Medicul a avut dreptate. Modificarile pe care le prezinta sotia dumneavoastra nu pot fi rezolvate
decat operator. E nevoie, intr-adevar, de interventie chirurgicala urgenta.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
07-01-2014, ora 14:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Distinsul coleg are perfecta dreptate: aparitia paresteziilor/paraliziilor/deficitelor musculare reprezinta o indicatie pentru interventie chirurgicala.
Ultimul cuvant il are de spus neurochirurgul. Nu se pune problema medicamentelor, care nu rezolva compresia radiculara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-01-2014, ora 23:55
gabriel46
Nu este medic/terapeut
gabriel46
Buna ziua!Va multumesc frumos pentru ca mi-ati raspuns foarte repede.Astazi am fost la clinica BIO ORTOCLINIC din Bucuresti unde l-am intilnit pe domnul doctor Druta Vasile care este si menegerul clinici, dumnealui mi-a spus ca 97% din pacientii cu acelasi diagnostic ca al sotiei mele au fost rezolvati fara operatie datorita tehnologiei pe care o are astazi in clinica.Mi-a explicat in ce consta tratamentul(care este destul de scump) si urmeaza sa facem o programare, dumneavoastra ce ma sfatuiti facem mai rau daca o sa urmam acest tratament pentru ca asa cum am zis vrem sa incercam altceva decat operatia, va rog frumos mai dati-mi un sfat.Va multumesc anticipat.Gabriel.
0
09-01-2014, ora 09:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Singura alternativa la interventia chirurgicala este kineto-terapia (gimnastica medicala specializata, dupa programe specifice coloanei lombare).
Acesta este tratamentul care v-a fost propus???
Este foarte posibil ca tratamentul conservator sa fie, actualmente, depasit..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-01-2014, ora 14:19
robert m.
Nu este medic/terapeut
robert m.
Buna ziua, Gabriel
Inainte de operatie incercati si acupunctura, sau kinetoterapia. Sunt tratamente neinvazive, si care de cele mai multe ori ajuta.
0
03-02-2015, ora 11:05
dan rom
Nu este medic/terapeut
dan rom
Domnule Gabriel 46, uitati de BIORTOCLINIC. Nu este altceva decat o inselatorie eleganta, extrem de rafinata, care a are la baza dispozitia omului in suferinta de a face aproape orice. Dca dvs credeti ca asa zisele tehnologii revolutionare va pot recupera discurile herniate, va inselati amarnic si am sa va argumentez pe scurt. Daca ceilalti medici prezenti pe forum nu va spun este pentru ca este o oarecare etica sa spunemsau pe romaneste, , corb la corb nu si scoate ochii, ,. Ganditi va putin la metoda de tratament propusa, adica elongatia coloanei vertebrale, pai daca ar fi asa d simplu sa se intinda si discurile sa revina laa loc, ia gandit i va ce s ar intampla cu aceste discuri cand cineva ar cade ade la etaj sau ar avea un accident sau, mai rau ar cadea in fund la bazin sau mai stiu eu unde? aceste doiscuri sa r face terci, daca pot fi asa de usor intinse, coloana mai exact. cea ce se intampla la aceatsa clinica ju este decat o inflamare a ligamantelor si muschilor, atragandu se de ei, pe aceste aparate de longatie. evident ca muschii nu se pot intinde, pentru motivele secrise mai sus- ce sa r i tampla la un impact daca respectiva coloana vertebrala ar fi asa de maleabila.tot ceea ce obtineti este o inflamatie si eventual o intindere de ligamente care va va da duresi sacaitoare multe luni de zile poate ani, pana se vor reface.in acest timp va veti cinui cu dureri, care va fi dorit in acel moment sa nu fi fost la aceata muninata clinica care nu este deloc ieftina. deci daca faci o inselatorie si pacalesti omul ca i se intinde coloana, mnacar sa ii iesi si niste bani sa nu faco treaba pe bani putini, 200 ron pt o sedinta este un pret astronomoc, inconditiile acuale, da na fiind in bucuresti toptul este posibil.
0
03-03-2015, ora 22:35
ciprian_fci
Nu este medic/terapeut
ciprian_fci
Buna seara!
As dori unele informatii despre rezultatul primit in urma efectuarii unui RMN la coloana vertebrala, avand dureri in zona cefei, in partea stanga - artefacte de miscare, discreta protruzie a amigdalei cerebeloase drepte, la nivelul foramen magnum, hidrosiringomielie segmentara de 1 cm, negadofila, la nivelul cordonului medular C3, in rest aspect normal disco-vertebro-ligamentar la examinarea nativa si cu substanta de contrast iv.
Ati putea sa ma indrumati ce investigatii/tratamente ar necesita in continuare?
Va multumesc anticipat!
0
03-03-2015, ora 22:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este simplu si cat se poate de evident.
Trebuie sa apelati la un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-03-2015, ora 23:01
ciprian_fci
Nu este medic/terapeut
ciprian_fci
Buna seara!
Va multumesc pentru informatii.
Ati putea sa-mi spuneti daca rezultatul RMN indica o afectiune grava, se poate trata medicamentos sau prin operatie?
Va multumesc anticipat!
0
03-03-2015, ora 23:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Evident, nu se pune problema de medicamente.
Un consult la neurochirurg va fi eşential in gestionarea tratamentului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: