Hidronefroza

11-04-2016
AdrianMihnea
Nu este medic/terapeut
AdrianMihnea
Buna ziua. Am 30 de ani iar anul trecut in noiembrie am fost operat, reimplatare ureter strang in vezica. M-am nascut cu megaureter dar pana anul trecut in vara nu am avut absolut nico probleme ( fara reflux, infectii urinare). In vara am avut niste dureri in partea stanga in abdomen ( fara dureri in spate specifice rinichiului ).In urma unei ecografii s-a observat o hidronefroza de grad 1 spre 2 iar medicul a pus ca este din cauza ureterului. Operatia a reusit, dar eu inca mai am ceva dureri in partea stanga( ma doare si burta cateodata), cand urinez simt un fel de presiune in spate. Am facut o ecografie, hidronefroza e inca acolo. Precizez ca celelalte organe sunt in regula, am facut si o colonoscopie anul trecut si a iesit ok.
1 comentarii
0
31-08-2016, ora 07:55
Dr. Rosu Corina Mariana
Nefrologie, Bacau
Dr. Rosu Corina Mariana
Revenirea la aspectul ecografic renal normal este un proces de durata, cu atat mai mult cu cat este vorba de o situatie congenitala. Atat timp cat s-a realizat corectia chirurgicala, este important sa va efectuati ex.sumar de urina si urocultura cand aveti dureri abdominale sau de spate si sa consultati medicul urolog periodic sau de cate ori situatia o impune
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.