hipertiroida sau hipotiroida?

29-05-2008
mamaya
Nu este medic/terapeut
mamaya
buna ziua.am facut niste analize pt tiroida si nu-mu pot explica de ce un doctor imi spune k am hipotiroia si altl imi spune k e hipertiroida.valorile sunt:T3-1, 38 FT4-23, 5 TSH-0, 018 Anti-TPO-146, 1.MENTIONEZ CA AM UN COPIL DE 11 LUNI.SARCINA ESTE POSIBIL SA FI INFLUENTAT CU CEVA ACESTE ANALIZE.AM MAI FACUT SI TRATAMENT CU TYROZOL CALMEPAN IN URMA CU 2 ANI PANA SA RAMAN INSARCINATA.DECI, E HIPO SAU HIPERTIROIDA? VA MULTUMESC.
2 comentarii
0
20-07-2008, ora 00:00
corinaste
Nu este medic/terapeut
corinaste
rasp mamaya.nu ma pricep prea bine la analize.eu cred ca cel mai bine ar fi sa mai consulti un endocrinolog...tii recomand cu cea mai mare incredere pe cei din pucuresti...institutul parhon.eu am 23 de ani si m am operat de gusa polinodulara hiper la varsta de 17 ani...a fost un adevarat chin...ideea e ca trebuie sa iei tratament toata viata fie ca te operezi, fie ca nu.eu de vreo 2 ani am intrerupt tratamentul si.e posibil din hiper sa se fi transformat in hipo...mi am facut o programare si o sa merg la analize...ideea ce ca nu trebuie sa iti pierzi increderea.tiroida nu e o boala atat de grava pe cat pare daca urmezi un tratament corespunzator.din cate am citit eu stiu ca exista un tip de tiroida care apare la femeile ce au nascut de curand...eu zic sa te documentezi mai bine.
0
07-08-2008, ora 00:00
kopela
Nu este medic/terapeut
kopela
buna seara am 20 de ani si am fost diagnosticata de hipotiroidie recent.mi s a dat un tratament numia ca nu stiu ce sa fac am apetitul foarte crescut mi e foame mereu nu sunt grasa eram chair foarte slaba in urma cu cateva luni si brusc in 2 luni am pus vreo 7 kg desi nu manac mult incerc sa ma abtin cat pot dar mi se face rau paraca s nu as manca nimic.MI e teama sa nu ma ingras foarte tare exista ceva pentru reducere apetitului?am inteles ca problema asta este cauzata tot de glanda tiroida.Daca manac acum sa ziceam, opeste maxim 2 ore ma arde stomacul ca si cum ar fi complet gol ce pot sa fac?plus ca mi se umfla gatul mia ales in partea drepata-lobul drept este marit la mien si decele mai multe ori inghit foarte greu si ma doare, imi cade parul rau, si am si pb destul de rau cu glicemia si daca manac dulce aprope ca lesin nu stiu dc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Terapia cu levotiroxină și calitatea vieții la pacienții cu hipotiroidism
  • Viața cu hipotiroidism
  • Viața cu hipertiroidism
  • Hipotiroidismul și autoimunitatea tiroidiană pot crește riscul de infertilitate feminină
  • Probleme tiroidiene au fost asociate riscului crescut de demență
  • Insuficiența tiroidiană
  • Cercetările indică o relație de cauzalitate între microbiomul intestinal și hipotiroidism
  •