Hipertiroidie sau altceva? | Forumul Medical ROmedic

Hipertiroidie sau altceva?

17-12-2018
Macro221
Nu este medic/terapeut
Macro221
Buna ziua, am sa imi spun si eu povestea aici.De la varsta de 14 ani am inceput sa transpir abundent la subrat, nu i-am dat importanta deoarece am crezut ca sunt efectele pubertatii, dupa un timp transpiratiile abundente au inceput si pe maini si picioare iar dupa inca un timp au aparut in zona fundului.Am inceput sa fac mai multe cercetari si am vazut ca acest lucru se cheama hiperhidroza si am vazut ca este de 2 feluri, primara si secundara.Am citit ca la hiperhidroza primara cel mai probabil sa se transimta deoarece cineva din familia ta a avut la randul ei hiperhidroza.Acest lucru la mine nu exista deoarece parintii si bunicii mei nu au avut nicio problema de genul acesta.Apoi am auzit de hipertiroida si mi-am gasit multe din simptomele prezentate:Transpiratie abundenta, caderea parului( imi dau cu mana in par imi cad mereu 3-4 fire absolut de fiecare data cand fac asta, Ma inrosesc la fata foarte rapid, am crampe musculare, daca fac foarte putin efort pielea in jurul gatului si pe piept mi se inroseste foarte rau, chiar daca ating putin pieptul cu mana incepe sa se inroseasca, ritm cardiac extrem de ridicat la efort, adorm extrem de greu si oricat as dormi ma simt obosit. Va rog pe baza acestor simptome si cele prezentate mai sus, este posibil sa fie probleme cu tiroida sau exista si alte boli asociate cu aceste simptome ?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: